Oni to wiedzą. Krótkie łańcuchy dostaw to remedium na czas zaburzeń

Oni to wiedzą. Krótkie łańcuchy dostaw to remedium na czas zaburzeń
- Na szczęście współpracujemy z polskimi dostawcami surowców, co okazało się kluczowe, kiedy ruch na granicach w Europie był znacznie ograniczony - mówi Michał Zajezierski. Fot. mat. pras.
  • Autor: Anna Wrona/Portal Spożywczy
  • Dodano: 23-02-2022 09:05

- Wyzwania związane z zachowaniem ciągłości łańcuchów dostaw sprawiły, że wielu przedsiębiorców przestało wierzyć w model dostawy „just in time”. Firmy, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi brakami w dostawach czy też produkcji, będą stawiały na rozbudowę „magazynów buforowych” – spodziewa się Michał Zajezierski, wiceprezes firmy Nowel.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • - Krótkie łańcuchy dostaw, sprawdzeni partnerzy biznesowi – to nasz sposób na zachowanie ciągłości dostaw – dzieli się z nami wnioskami Michał Zajezierski.
  • Dzięki współpracy z wieloletnimi partnerami Nowel nie musiał się borykać w pandemicznym czasie z trwałymi zaburzeniami dostaw. - Zmagaliśmy się z nimi jedynie w pojedynczych przypadkach - w transporcie międzynarodowym w okresie wakacyjnym – precyzuje nasz rozmówca.
  • Rozmowa jest częścią wspólnego projektu Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) oraz ING Banku Śląskiego. Raport dotyczący wpływu zaburzeń w łańcuchach dostaw na gospodarkę i działające w Polsce firmy powstaje jako część kampanii EEC

Jak zaburzenia w łańcuchu dostaw, a co za tym idzie – także handlu międzynarodowym odbiły się na działalności państwa firmy? To pytanie o przejściowe czy trwałe skutki tych zjawisk...

- Czas pandemii to wymagający okres dla każdego przedsiębiorstwa. Nagle wszyscy masowo musieliśmy zweryfikować dotychczasową działalność i dostosować ją do nowej rzeczywistości...

Bardzo szybko opracowywaliśmy z naszymi partnerami biznesowymi rozwiązania zabezpieczające ciągłość dostaw pieczywa do sieci handlowych. W momencie dużej niepewności szczególnie ważne było dla nas, aby konsumenci nie musieli martwić się o obecność w sklepach tak podstawowych produktów jak pieczywo.

Dzięki współpracy z wieloletnimi partnerami udało nam się uniknąć w tym pandemicznym czasie trwałych zaburzeń łańcuchów dostaw. Zmagaliśmy się z nimi jedynie w pojedynczych przypadkach - w transporcie międzynarodowym w okresie wakacyjnym.

Jakie doraźne środki zaradcze podjęła państwa firma w celu uśmierzenia bądź likwidacji reperkusji zakłóceń w łańcuchach dostaw?

- Pandemia zweryfikowała u wielu przedsiębiorców dotychczasowe relacje biznesowe. Oceniamy ten okres jako czas jeszcze bliższej współpracy, opartej na zaufaniu z partnerami biznesowymi. W momencie jakichkolwiek wzywań wspólnie zastanawialiśmy się nad możliwymi alternatywnymi rozwiązaniami.

Oczywiście, w momentach niedoboru surowców, materiałów czy też części do urządzeń w pojedynczych sytuacjach wdrażaliśmy działania zaradcze i sięgaliśmy do alternatywnych źródeł.

Czy i ewentualnie jakie strategiczne, systemowe decyzje rozpatrują czy też podjęli pana firma w kontekście poważnych zaburzeń w łańcuchach dostaw, w tym np. trwałą zmianę kierunków dostaw lub dostawców?

- Na szczęście współpracujemy z polskimi dostawcami surowców, co okazało się kluczowe w pierwszych miesiącach pandemii, kiedy ruch na granicach w Europie był znacznie ograniczony. Krótkie łańcuchy dostaw, sprawdzeni partnerzy biznesowi – to nasz sposób na zachowanie ciągłości łańcuchów dostaw.

Oczywiście, sytuacja wygląda inaczej w transporcie międzynarodowym, gdzie „drożność” uzależniona jest od wielu czynników makroekonomicznych… Jednak musimy pamiętać, że technologia wypieku naszego pieczywa zwiększa znacznie naszą elastyczność w tej mierze.

Czy rozwiązywanie problemów z dostępem komponentów, towarów albo usług logistycznych wymusiło - w państwa przypadku – inwestycje albo też dezinwestycje?

 - Dla nas czas pandemii jest okresem wzmożonego rozwoju i realizacji zaplanowanych kluczowych inwestycji w rozbudowę linii produkcyjnych. Dzięki wsparciu partnerów biznesowych i naszemu przekonaniu o konieczności realizacji podjętych działań, zrealizowaliśmy - zgodnie z wieloletnią strategią rozwoju - bardzo ambitne plany rozbudowy fabryki.

 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oni to wiedzą. Krótkie łańcuchy dostaw to remedium na czas zaburzeń

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.232.62.64
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!