Pociągiem szybciej niż samolotem. Zaskakujące wyniki nowego raportu

Pociągiem szybciej niż samolotem. Zaskakujące wyniki nowego raportu
W 7 z 12 analizowanych w Polsce tras pociąg wygrywa z samolotem. Fot. PTWP / Shutterstock

Do coraz gorętszej debaty, czy kolej może w Europie zastąpić transport lotniczy na średnich dystansach, swoje argumenty dorzucił polski Urząd Transportu Kolejowego, który przeanalizował pod kątem konkurencyjności obu środków transportu 12 tras w Polsce i 28 w Europie. Wyniki mogą zaskakiwać.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • W 7 przypadkach na 12 analizowanych w Polsce tras całkowity czas podróży jest krótszy w przypadku pociągu.
  • W Europie w 28 na 100 najpopularniejszych relacji pociąg okazuje się szybszy niż samolot.
  • Jak wskazuje raport UTK, w obliczu  zmian klimatycznych transport kolejowy posiada istotne atuty, które powinien wykorzystać w konkurowaniu o klientów. Musi  się jednak mocniej o nich starać.
Opublikowany 14 lutego raport dogłębnie analizuje możliwości konkurowania kolei z lotnictwem pasażerskim. Jest tu nawiązanie do „Efeku Grety Thunberg” (w 2019 r. w Szwecji narodził się nurt, który opisywany słowami „flygskam” - wstyd z powodu lotu oraz „tagskryt” - chwalenie się podróżą pociągiem), polityki Zielonego Ładu, ale także trzeźwa refleksja, że wobec zmian w komunikowaniu się ludzi (online) przyspieszonych przez pandemię zapotrzebowanie na transport pasażerski w ogóle może spadać.

Czytaj tajże: Kolej wozi towary, ludzie na razie nie chcą jeździć

Porównanie połączeń w Polsce

Ciekawie wypada porównanie wewnątrzkrajowych połączeń lotniczych i podróży kolejowych. W toku badania siatki LOT zdefiniowano 12 połączeń bezpośrednich lotów krajowych: dziesięć z Warszawy do: Bydgoszczy, Gdańska, Lublina, Rzeszowa, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Poznania, Zielonej Góry i Szczecina, oraz dwa z Krakowa do: Olsztyna i Gdańska. Dla tych opcji podróży samolotem na wybranych trasach wyszukano alternatywne połączenia pociągiem 13 grudnia 2021 r. Za punkty zero w każdym z miast przyjęto miejsca, od których Google Maps liczy odległości między nimi.

Aby obliczyć całkowity czas podróży lotniczej i kolejowej, do czasu podróży doliczono czas dojazdu komunikacją publiczną na/z lotnisko/dworzec z punktu zero w mieście A do punktu zero w mieście B.
Jak piszą autorzy raportu, analiza potwierdziła, że podróż samolotem na trasach krajowych w Polsce nie zawsze jest szybsza od podróży pociągiem. Jeżeli wziąć pod uwagę tylko czas lotu z lotniska w mieście A do lotniska w mieście B, to w każdym analizowanym przypadku samolot pokonuje trasę szybciej niż pociąg. Jeżeli doliczony zostanie czas na dotarcie transportem publicznym na lotnisko i z lotniska, które zazwyczaj zlokalizowane są poza centrami miast (w analizowanych przypadkach od 10 do 60 min), uwzględnione zostanie 120 min celem odpraw (czas ten wydłużył się w związku z aktualną sytuacją epidemiczną), to okaże się, że dla 7 z 12 analizowanych tras (Warszawa - Lublin, Warszawa - Katowice, Warszawa - Poznań, Warszawa - Kraków, Warszawa - Gdańsk, Warszawa - Bydgoszcz i Warszawa - Wrocław) całkowity czas podróży jest krótszy pociągiem.

W przypadku 5 połączeń (Kraków - Gdańsk, Warszawa - Rzeszów, Kraków - Olsztyn, Warszawa - Szczecin, Warszawa - Zielona Góra) wyszukanie bezpośredniego połączenia w danym dniu w czasie krótszym niż 5 godzin nie było możliwe, co może być ważnym kryterium przy planowaniu podróży pociągiem na tych trasach. W przypadku połączenia Gdańsk - Kraków istniała oferta pociągu nocnego (kuszetka to dodatkowy koszt do ceny biletu około 70 zł). W godzinach 22:43 - 07:04 można było również dotrzeć pociągiem z Warszawy do Rzeszowa, jednak w tym przypadku nie było oferty miejsc do spania, więc pociągi te nie były brane pod uwagę jako zbyt mało komfortowe.

 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Pociągiem szybciej niż samolotem. Zaskakujące wyniki nowego raportu

  • Manqt 2022-02-14 16:14:03
    Ciekawa matematyka. Jakim cudem pkp zawsze wychodzi taniej? Bilet na ekspres ze Świebodzina do Warszawy to jakieś 150 pln za osobę. A do przejechania jest jakieś 350 kilometrów. To gdzie tu taniej niż autem. Napisz w którym miejscu jest taniej dla 2 i 4 osób?
  • ooo 2022-02-14 15:43:10
    Gdyby pociąg jechał ze średnią około 250 km/h to w 12 godzin można by dojechać do stolicy Portugalii, do tego trzeba doliczyć przystanki. Jednak żadko kiedy pociąg osiąga taką prędkość, a już na pewno nie w Polsce no, chyba że na torze testowym to tak. Gdyby było takie połączenie bez przesiadek, to może bym się skusił na taki przejazd.
  • Manqt 2022-02-14 14:04:29
    Usprawiedliwiają zakup pendolino i na siłę starają się upchnąć u nas kolej dużych prędkości. Podajcie ile musi zapłacić za bilety na pendolino 4 osobowa rodzina, ile za bilety na samolot i ile trzeba wydać na paliwo do średniej klasy auta na tych trasach i wtedy piszcie mądre artykuły.
    • jaś wędrowniczek 2022-02-14 14:18:29
      A Ty szukasz dziury tam gdzie jej nie ma. Po pierwsze "Jan Kowalski z rodziną" jedzie nad morze (albo w góry) 1-2 razy do roku. Gros wyjazdów dalekobieżnych to podróże 1-2 osobowe. W takim przypadku podróż pociągiem jest prawie zawsze tańsza niż samochodem.
      • mir 2022-02-14 16:01:18
        Janek, a do Poznania z W-wy też tanie pociągiem, really ?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.232.63.94
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!