Branża transportowa szacuje straty po wprowadzeniu przez Niemcy i Francję przepisów dotyczących godzinowej stawki minimalnej również dla kierowców w transporcie międzynarodowym. Ale zgodnie z zasadą "Polak potrafi", przewoźnicy nie stoją w miejscu, szukają innych rynków.
- Walczymy o to, aby przepisy zostały cofnięte, bo one zaburzają ideę wolnego handlu - dodał prezes Czepczyński.
Więcej na ten temat w rozmowie wideo, która odbyła się podczas III Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.
Przypomnijmy: w przypadku Niemiec chodzi o przepisy MiLoG, które obowiązują od 1 stycznia 2015 roku, a Francji - Loi Macron, które weszły w życie 1 lipca 2016 roku. Regulacje te poza wprowadzeniem płacy minimalnej obejmującej również kierowców w transporcie międzynarodowym wprowadzają szereg wymogów administracyjnych, jak np. konieczność dokumentacji w miejscowym języku.
Od 1 lipca br. zagraniczne firmy wykonujące przewozy na terenie Francji muszą płacić kierowcom przynajmniej 9,61 euro za godzinę. Niemiecka ustawa o płacy minimalnej przewiduje stawkę godzinową na poziomie 8,5 euro.
W połowie czerwca br. Komisja Europejska (KE) rozpoczęła postępowanie wobec Francji w związku z zastosowaniem przepisów o płacy minimalnej do sektora transportu międzynarodowego. KE poinformowała wówczas, że po wymianie informacji z władzami francuskimi oraz rzetelnej analizie francuskiej ustawy postanowiła wysłać do Paryża wezwanie do usunięcia uchybienia, co jest pierwszym etapem procedury o naruszenie unijnego prawa, która może skończyć się przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Francja miała dwa miesiące na udzielenie KE odpowiedzi.
Komisja wysłała też uzupełnione upomnienie w tej samej sprawie do Niemiec. Sama procedura wobec Niemiec została rozpoczęta już w maju ubiegłego roku.
Polska na zapewnienie Francuzów – tak deklarował pod koniec czerwca br. wiceszef resortu infrastruktury Jerzy Szmit - że będą łagodnie egzekwować przepisy o płacy minimalnej dla kierowców ciężarówek.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl