Polska traci wielką szansę. Wojna tłumi ruch w Małaszewiczach

Polska traci wielką szansę. Wojna tłumi ruch w Małaszewiczach
Przeładunek w Małaszewiczach pociągu z Chin do Wielkiej Brytanii. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Po ataku Rosji na Ukrainę znacznie zmniejszył się ruch pociągów na Nowym Jedwabnym Szlaku. W obleganych jeszcze w styczniu Małaszewiczach jest dziś luźniej. Ruch spadł, według różnych wyliczeń, o 25-40 proc. Nigdy wcześniej biznes nie przenikał się tam tak z polityką i moralnością.

  • Wojna na wschodzie przyszła w momencie, gdy Małaszewicze notowały świetne wyniki. W ostatnim etapie pandemii odbijająca się od dna europejska gospodarka łaknęła produktów z Chin. W styczniu spółka Cargotor złożyła wniosek o unijne dofinansowanie na budowę parku logistycznego.
  • Po agresji Rosji na Ukrainę wiele firm postanowiło zawiesić swe operacje na Nowym Jedwabnym Szlaku. - Nie można bojkotować Rosji, Białorusi i zarazem nadal tam pozostawać... Ponad 40 proc. przychodów ze szlaku wpada pośrednio do kasy rosyjskich kolei państwowych RŻD - mówi Andrzej Kozłowski z Rohlig Suus Logistics.
  • Być może ruch pociągów z Chin drogą lądową wróci do poprzedniego stanu, ale kiedy - nikt nie próbuje nawet przewidywać. Na razie o wiele ważniejszą sprawą jest stworzenie szlaku ukraińskiego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (23)

Do artykułu: Polska traci wielką szansę. Wojna tłumi ruch w Małaszewiczach

  • WOJCIECH 2022-05-31 20:03:49
    To był jeden z celów amerykańskiej "interwencji" na Ukrainie. Odciąć Europę (w tym Polskę) od taniego , łatwego i bezpośredniego połączenia z Chinami. Teraz Jankesi będą brali myto za transport na trasach pod ich kontrolą.
  • Marian 2022-05-31 10:26:33
    Bzdury piszecie proszę zobaczyć że agrostop po 200 samochodów ładuje
  • Krasawica 2022-05-30 14:47:11
    Jedyna korzyść z najazdu ruskich morderców to utrudnienie biznesu / podwyższenie kosztów chińskich pomagierów ruskich morderców. Przy okazji ucierpią ruscy mordercy i Łuka białoruski, bo mniej zarobią na tranzycie - i to 11-krotnie. Może w ogóle napaść ruskich morderców wyłączy jakieś branże gospodarki chińskich pomagierów, bo transport okaże się za drogi, przy cenach frachtu morskiego. Oby. PS. A po drodze doczekamy bankructwa ruskich morderców; gdyby nie pomoc chińskich pomagierów, to już by nastąpiła. Cierpliwości.
  • Max 2022-05-30 14:39:14
    Polski rząd zarżnie własną gospodarkę, byle tylko zrobić dobrze Ukraińcom. A już zapomnieli, jak jeszcze przed wybuchem wojny, Ukraina przez kilka miesięcy blokowała pociągi z Chin jadące do Polski.
    • Skąd was biorą? 2022-05-30 15:20:48
      Przygłupie, a co ma polski rząd, do wojny na Ukrainie.? To nie my ją wywołaliśmy. Ponosimy tylko skutki. Nie tylko my.
      • Kler 2022-07-26 13:01:41
        Lecz sie oszołomie PiS/dzielcowy. Masz piękne frazesy na ustach jak wszystkie PiS/dzielce a poza tym nawet nie rozumiesz co to ciebie sie mówi.
  • Marek 2022-05-30 10:33:02
    Dziękuję za ten artykuł, porusza b. istotną kwestię dla naszej gospodarki i jej dywersyfikacji poprzez bycie hubem logistyczny między Azją a Europą. To jest odcinanie kuponów od swojego położenia. Cudowny biznes gdzie nic nie musisz produkować, ani niczym handlować, tylko udostępniać swoje położenie i infrastrukturę :) Gospodarczy samograj. I my dzisiaj to zamykamy w imię sankcji na Putina? Przecież to widać, że tzw. sankcje odbijają się najbardziej na własnych obywatelach. Zamykamy sobie dziejową szansę w imię "moralności"? Przecież największa klęska humanitarna trwa aktualnie w Jemenie wywołana przez działania zbrojne Arabii Saudyjskiej. Tysiące ludzi umiera każdego tygodnia z głodu. Ale to przecież nie przeszkadza sprzedawać Lotosu saudyjskiemu reżimowi, prawda? Ropa od saudyjskich szejków jest ok, prawda? Zatem gdzie ta moralność? Należy dodać kwestię bezpieczeństwa. Przecież bycie, posiadanie statusu centralnego hubu logistyczno Euro-Azji raczej zwiększa twoje bezpieczeństwo, niż zmniejsza. Przecież nawet ten zły Putin pewnie nie odważyłby się zbombardować tak istotnego dla Chińczyków biznesu. Ale z punktu widzenia amerykańskiego (przez ich agenturalny rząd warszawski) bardzo korzystne było by zatopienie takiego projektu. I to się właśnie dzieje!
    • Władysław 2022-05-30 11:20:28
      Panie rosyjski trolu, za parę złotych Polska nie będzie ryzykować bycia za parę lat następną ofiarą waszej inwazji
      • Julian 2022-05-30 11:33:47
        Też jestem zdania, że nie ma co panikować. Węgrzy już budują podobne centrum logistyczne. Zawsze tam będzie można jechać do pracy.
      • Marek 2022-05-30 11:38:28
        Antagonizowanie relacji pomiędzy oboma państwami zmniejsza czy podnosi ryzyko takiej inwazji?
      • WOJCIECH 2022-05-31 20:08:55
        Panie Władysławie, To raczej pan jest usraelskim trollem dla którego interes gospodarczy Polski i dobrostan Polaków maja mniejsze znaczenie niż amerykański biznes. Przecież na tej wojnie korzystają tylko mocodawcy i rodacy Żeleńskiego z Wall Street.
    • lolek 2022-05-30 12:17:04
      Nie trybisz, sowiecki trollu. To nie Polska rezygnuje tylko firmy eksportujące rezygnują z przesyłania towarów przez waszą zafajdaną Moskowię.
      • Marek 2022-05-31 09:41:30
        Tak, bo boją się sankcji nakładanych przez krajowe władze :)
    • Idi na ch. j. 2022-05-30 15:22:35
      Ale p.lisz kaca pski trollu.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.188.113
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!