Problemy z łańcuchami dostaw. Polska może na tym zyskać

Problemy z łańcuchami dostaw. Polska może na tym zyskać
- Można się zastanawiać, czy przy mniejszej globalizacji Niemcy nie będą mieli kłopotu ze swoim eksportem - zaznaczyła Ewa Łabno-Falęcka Fot. PW
  • Piotr Wiewióra
    PW
  • Dodano: 27-04-2022 07:50

Aktualna sytuacja z organizacją łańcuchów dostaw odbija się na gospodarkach Polski i Niemiec. – Z jednej strony Polska może skorzystać. Łańcuchy dostaw muszą być odpowiednie. Nie można w momencie dokonać ich skrócenia. Jeśli Polska chce zyskać na tym, co się dzieje, musimy przejeść przez digitalizację i dekarbonizację – powiedziała Ewa Łabno-Falęcka, dyrektor ds. komunikacji i relacji zewnętrznych, Mercedes-Benz Polska.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Dyrektor ds. komunikacji i relacji zewnętrznych Mercedes-Benz Polska Ewa Łabno-Falęcka przyznała, że niemieckie inwestycje miały ogromny wpływ na polską gospodarkę.

– Po 1989 r. nie mieliśmy ani organizacji pracy, ani kapitału. Udział Niemiec to było ogromne koło zamachowe dla naszej gospodarki – zauważyła, dodając, iż aż ponad 80 proc. udziału w PKB Niemiec to wolny handel.

Stwierdziła, że niemieckie firmy bardzo Polsce pomogły i pomagają, m.in. przynosząc wzory i propozycje, a także wymagając odpowiedniego sposobu funkcjonowania od dostawców.

– My też wymagamy od naszych dostawców, żeby działali w sposób zrównoważony – podkreśliła.

Zobacz: Budowa fabryki baterii Mercedes-Benz w Jaworze na finiszu

Uczestnicy dyskusji podczas panelu „Polsko-niemieckie relacje gospodarcze” mówili też o aktualnej sytuacji z organizacją łańcuchów dostaw, o tym jak ona odbija się na gospodarkach Polski i Niemiec oraz kto może na tym skorzystać.

– Z jednej strony Polska może skorzystać. Trzeba jednak pamiętać, że ktoś te łańcuchy dostaw zbudował, one muszą być odpowiednie. Nie można w momencie dokonać skrócenia łańcucha. Jeśli Polska chce zyskać na tym, co się dzieje, musimy przejeść przez digitalizację i dekarbonizację. To dwie najważniejsze sprawy w procesie zarządzania – powiedziała Ewa Łabno-Falęcka.

Dodała, że zaburzenia otwartej przestrzeni handlowej to problem niemieckiej, nie polskiej gospodarki.

– Można się zastanawiać, czy przy mniejszej globalizacji Niemcy nie będą mieli kłopotu ze swoim eksportem – zaznaczyła.

*Artykuł powstał na sesji "Polsko-niemieckie relacje gospodarcze" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Problemy z łańcuchami dostaw. Polska może na tym zyskać

  • Krasawica 2022-04-27 12:07:44
    Szkoda, że w relacji z sesji ,,Polsko-niemieckie relacje gospodarcze" nie ma ani słowa o tym, jak Polacy mogą zarabiać na kontaktach z Niemcami, a tylko obawy firmy z RFN nt. jej zysków i korzyści Niemiec z handlu.
  • Jaa 2022-04-27 08:36:33
    Niemcy nam "pomogły"? Wolne żarty paniusiu. Pomogły sobie, wykupując w Polsce za psie pieniądze zasoby, eliminując potencjalną - w perspektywie czasu - konkurencje, robiąc sobie tanie zaplecze produkcyjne z tanią, wykwalifikowaną siłę roboczą. Pomogli...taa. Najbardziej w latach 1939-1945.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.92.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!