Przenoszenie produkcji do Europy to równanie z wieloma niewiadomymi

Przenoszenie produkcji do Europy to równanie z wieloma niewiadomymi
Adamed Pharma spogląda na rynek z perspektywy globalnej - jego leki trafiają bowiem do 78 krajów. (Adamed mat pras.)

- Nie jesteśmy dziś w stanie przewidzieć, jakie będą koszty oraz terminy dostaw substancji czynnych, wypełniaczy, a przede wszystkim: opakowań (dostawcy potrafią dzisiaj zmienić cenę surowca, który już jest w drodze). To z kolei sprawia, że niezwykle ciężko jest oszacować ogólne koszty wytwarzania – mówi WNP.PL Bartłomiej Rodawski, członek zarządu oraz dyrektor operacyjny, Adamed Pharma.

  • Unia Europejska zdała sobie właśnie sprawę z tego, jak niebezpieczne jest uzależnianie się od jednego kierunku dostaw – niezależnie, czy dotyczy to surowców, leków czy komponentów niezbędnych do produkcji elektroniki lub samochodów - zauważa Bartłomiej Rodawski.
  • Adamed Pharma działa na polskim rynku od 36 lat. W 2003 r. rozpoczęła eksport na europejskim kierunku. Sukcesywnie kontynuuje ekspansję międzynarodową. A rozwój? - Do 2025 r. przeznaczymy na inwestycje ok. 1 mld zł oraz będziemy asygnować 120-130 mln zł corocznie na projekty rozwoju leków przez nasze R&D – podkreśla nasz rozmówca.
  • Rozmowa jest częścią wspólnego projektu Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) oraz ING Banku Śląskiego. Raport dotyczący wpływu zaburzeń w łańcuchach dostaw na gospodarkę i działające w Polsce firmy powstaje jako część kampanii EEC.

Jak działania wojenne w Ukrainie wpływają na pracę Państwa firmy?

Bartłomiej Rodawski: - 
W obliczu toczącej się w Ukrainie wojny na bieżąco analizujemy sytuację i podejmujemy adekwatne działania. W pierwszej kolejności opieką otoczyliśmy naszych współpracowników z Ukrainy i ich rodziny. Zagwarantowaliśmy im pomoc bytową, materialną i psychologiczną. Dokładamy starań, aby zapewnić im spokój i bezpieczeństwo.

Koncentrujemy uwagę na tych, którzy byli lub są cały czas na terenach objętych wojną, ale i chcemy też wesprzeć naszych pracowników (i ich rodziny z Ukrainy), którzy pracują na co dzień w naszym Centrum Produkcyjno-Logistycznym w Pabianicach.

Równolegle działamy w porozumieniu z polskim rządem, organizacjami branżowymi oraz instytucjami niosącymi skoordynowaną pomoc humanitarną na ziemiach ogarniętych wojną; docieramy z lekami i środkami pomocy medycznej do szpitali, rannych i chorych - w miejsca, gdzie ta pomoc jest najbardziej potrzebna.

W tym momencie - 7 marca, to 12 dzień walk na ziemiach Ukrainy - wszystkie zakłady Adamed pracują bez zakłóceń.

Podobnie, jak w przypadku wszystkich innych kryzysów, priorytetem naszych działań pozostaje zapewnienie stałych, nieprzerwanych dostaw leków. Prowadzimy stały monitoring ich dostaw w naszym kraju. Także łańcuchy dostaw monitorujemy na bieżąco.

Jak zaburzenia w łańcuchów dostaw (handlu międzynarodowym) - zwłaszcza te wynikłe z pandemicznych przyczyn - odbiły się na Państwa działalności?


- Zapewnienie pacjentom nieprzerwanych terapii jest dla nas priorytetem. Adamed Pharma w swoim portfolio ma około 500 produktów (2500 SKU; ang. stock keeping unit - to identyfikator służący do zarządzania danym towarem – przyp. red.)], wykorzystywanych w 19 obszarach terapeutycznych. Działamy intensywnie, dokładając wszelkich starań, by zapewnić ciągłość produkcji i dostępność leków, z jakich korzystają pacjenci.

Dzięki ogromnemu wysiłkowi całego zespołu z wielu dziedzin organizacji, nie odczuliśmy w dotkliwy sposób zaburzeń w łańcuchach dostaw w latach 2020 i 2021. Stało się tak tylko dlatego, że zmobilizowaliśmy wszystkie nasze siły, aby stawić czoła tym wyzwaniom. Jak wspomniałem, kluczowym celem pozostaje dla nas zapewnienie pacjentom leków, stąd ta determinacja całego naszego zespołu.

 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Przenoszenie produkcji do Europy to równanie z wieloma niewiadomymi

  • gość 2022-03-08 10:59:48
    Europa, ale nie tylko Europa, zdała sobie z tego sprawę już na przykładzie COVIDa. Mam nadzieję, że wszyscy, którzy myślą o ekonomii, jako o królowej nauk, dostali kubeł zimnej wody na łeb i może otrzeźwieją, choć wątpię. Teraz stara mądrość chińska tryumfuje a chciwość i nihilizm zachodni dostaje w d.... Jeśli dalej chcemy żyć na wysokim poziomie w luksusie, to musimy wziąć się do roboty a nie specjalizować się w malowaniu paznokci i dobieraniu kolorów na ścianach w pokoju. Kluczowe komponenty oraz świat wysoko zaawansowanych technologii powinien być uplasowany właśnie w Europie. Tipsy możemy oferować w gratisie.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.118.27
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!