Przyszłość transportu i kolejowe cargo. Dwa tematy - jedna debata

Przyszłość transportu i kolejowe cargo. Dwa tematy - jedna debata
Obniżenie emisji w transporcie, obok zmiany technologicznych w motoryzacji, powinno odbyć się poprzez przejęcie części pasażerów przez kolej. Fot. Shutterstock.com
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: AK, PM
  • Dodano: 20-05-2021 11:03

Unia Europejska chce uzyskać neutralność klimatyczną do 2050 roku. Ma temu służyć obniżenie emisji z transportu o 90 proc. W ciągu 30 lat powinien się on zmienić fundamentalnie. Wszystko wskazuje, że forpocztą transformacji stanie się kolej, zarówno pasażerska jak i towarowa. Jak to będzie wyglądało w praktyce, dowiemy się już wkrótce podczas EEC Online.

  • Europejski, a więc i polski, transport ma radykalnie obniżyć swój wpływ na klimat. O zmianie, która dokonuje się na naszych oczach, będziemy mówić podczas panelu "Kierunek - zielony transport. Kolejowe cargo"
  • Odbędzie się on w formule online we wtorek, 25 maja, w godz. 11.30-13.00. Do udziału w wydarzeniu można się jeszcze zarejestrować.
  • EEC Online to internetowa wersja Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który w tym roku w formule hybrydowej odbędzie się 20-22 września.
Transport pasażerski opiera się dziś przede wszystkim na samochodach i samolotach. Obniżenie emisji, obok zmiany technologicznych w motoryzacji, powinno odbyć się poprzez przejęcie części pasażerów przez kolej - w przypadku dłuższych podróży odbywanych dotąd samochodami i krótszych, do 500 km podróży lotniczych. To duże wyzwanie, bo dziś zaledwie 7 proc. pasażerów podróżuje po Unii Europejskiej koleją.

Transport zrównoważony, czyli jaki?

Czego wymaga ta zmiana od przewoźników, administracji państwowej i lokalnej? Co możemy zrobić wykorzystując europejski Zielony Ład czy pakiet stymulacyjny Next Generation EU, aby wzmocnić ten trend w Polsce? Jakie jest miejsce czystej, zrównoważonej mobilności w polityce odbudowy europejskiej gospodarki?

Jakie są plany rządu i polskich firm kolejowych w zakresie rozwoju tej infrastruktury i przyciągnięcia większej liczby pasażerów? Jaka jest i ma być rola kolei w nowoczesnym, zrównoważonym systemie transportowym?

Na te pytania będziemy się starali odpowiedzieć podczas dyskusji pod hasłem „Kierunek - zielony transport”.

Panel rozpocznie się od wystąpienia ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. W dyskusji wezmą zaś udział: Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu, Grzegorz Bogacki, prezes CTL Logistics, Grzegorz Kwitek z zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w którym odpowiada za sprawy związane z transportem i komunikacją, Sławomir Nalewajka, dyrektor zarządzający Alstom w Polsce, na Ukrainie i w krajach bałtyckich oraz Maciej Olek, dyrektor Dywizji Budownictwa Kolejowego Budimeksu.

 Z węgla na kontenery

Druga część dyskusji zostanie poświęcona kolejowemu cargo. Wśród omawianych tematów znajdą się warunki rozwoju sektora towarowych usług kolejowych w Polsce i w Europie, konkurencja międzygałęziowa i koszty przewoźników.

Zajmiemy się także specyfiką strukturalną polskiego rynku przewozów kolejowych - jego rozdrobnieniem, ale też integracją z rynkiem europejskim. Zadamy pytania o możliwości konsolidacji i jej potencjalne skutki.

Poważnym wyzwaniem dla branży jest związany z transformacją energetyczną spadek przewozów węgla - w ciągu dekady o 18,3 mln ton (-18,5 proc.) Nadzieję daje z kolei wzrost przewozów intermodalnych - w ciągu dekady o 18,2 mln ton (+303,4 proc. ). Czy platformy kontenerowe są w stanie zastąpić węglarki na polskich torach? W jakim czasie się to stanie?

Wiele z tematów, które będziemy omawiać w czasie debaty, znalazło miejsce w Krajowym Planie Odbudowy. Koresponduje on z europejską polityką Zielonego Ładu, która rysuje przed koleją duże szanse rozwojowe.

Drugą część panelu rozpocznie spotkanie z prof. Janą Pieriegud ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Rozmowa toczyć się będzie wokół roli nowych technologii i cyfryzacji w zarządzaniu przewozami kolejowymi.

Następnie odbędzie się debata, w której wezmą udział: Grzegorz Bogacki, prezes CTL Logistics, Łukasz Boroń, prezes Cargounit, Tomasz Buczyński, dyrektor Departamentu Kolejnictwa w Ministerstwie Infrastruktury, i Jana Pieriegud z SGH.

Dyskusje poprowadzą dziennikarze WNP.PL: Piotr Myszor (część I) i Adrian Ołdak (część II).
 
Zobacz szczegóły agendy EEC Online 2021

 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przyszłość transportu i kolejowe cargo. Dwa tematy - jedna debata

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.147.50
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!