Ryszard Florek: Liczymy tylko na siebie. Koszty kryzysu poniesiemy wszyscy

Ryszard Florek: Liczymy tylko na siebie. Koszty kryzysu poniesiemy wszyscy
Ryszard Florek, prezes Fakro mówi nam o tym, jak jego spółka poradziła sobie z zerwanymi łańcuchami dostaw Fot. Fakro/mat. pras.

Minimalizowanie strat, gromadzenie zapasów, odmienne trasy dostawy – to tylko początek działań, jakie może podjąć firma stająca w obliczu zakłóconych lub zerwanych łańcuchów dostaw. Ryszard Florek, prezes firmy Fakro, wyjaśnia, jak zaburzenia w międzynarodowym handlu wpłynęły na działalność światowego wicelidera w produkcji okien dachowych i schodów strychowych.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Według prezesa Fakro na płynność łańcuchów dostaw wpłynęły takie czynniki, jak blokada Kanału Sueskiego, sytuacja na granicy z Białorusią czy wprowadzenie nowych regulacji prawnych w krajach dotkniętych pandemią.
  •  - Mamy nadzieję, że ta sytuacja jest przejściowa, niemniej jednak przygotowujemy się na wszystkie możliwości. Inwestujemy w ciągniki i naczepy oraz nowoczesne obiekty magazynowe, aby jeszcze sprawniej dostarczać nasze produkty - mówi w rozmowie z WNP.PL Ryszard Florek.
  • Rozmowa jest częścią wspólnego projektu Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) oraz ING Banku Śląskiego. Raport dotyczący wpływu zaburzeń w łańcuchach dostaw na gospodarkę i działające w Polsce firmy powstaje jako część kampanii EEC.
Fakro jako firma globalna oparta w stu procentach na polskim kapitale i działająca na rynkach międzynarodowych poczuła na własnej skórze zaburzenia w międzynarodowym handlu. W jaki sposób zerwane łańcuchy dostaw rzutują na działalność Państwa firmy?

- Problemy takie jak blokada Kanału Sueskiego, sytuacja na granicy z Białorusią czy też wprowadzanie na terenie niektórych państw regulacji covidowych znacząco wpłynęły na płynność łańcucha dostaw.

Stanęliśmy przed problemem braku surowców, braku elektroniki, absencji pracowników, ciągłych zmian prawnych, a także ciągłych podwyżek cen.  

Zrobiliśmy wszystko, aby sprostać tym problemom, bo jako firma globalna walczymy o korzyści skali na rynku międzynarodowym, dlatego musimy być konkurencyjni cenowo. Udało nam się pokonać te trudności; dzięki pracy całego zespołu utrzymaliśmy sprzedaż i jesteśmy jednym z najsilniejszych polskich eksporterów.

W obliczu zmian geopolitycznych i gospodarczych bieżące reagowanie musiało być utrudnione. Jakie doraźnie środki zaradcze, a może też strategiczne podjęło Fakro, aby uśmierzyć lub zlikwidować reperkusje związane z zakłóceniami w łańcuchach dostaw? Czy konieczne były jakieś wydatki, inwestycje? 


- Jako wicelider w produkcji okien dachowych na świecie oczywiście uczestniczymy w globalnym łańcuchu dostaw. W naszym przypadku eksport stanowi 70 proc. sprzedaży, dlatego nie możemy pozwolić sobie na żadne opóźnienia i musimy bardzo szybko reagować na otaczającą nas rzeczywistość - tak, aby ograniczać skutki zaburzeń zarówno w dostawach komponentów, jak również w dostawach naszych produktów.

Staramy się minimalizować straty i liczyć tylko na siebie. Przede wszystkim tam, gdzie tylko to możliwe podnosimy poziomy zapasów. Ciągle szukamy i testujemy zamienne komponenty, co nie jest łatwe, ponieważ - dbając o jakość - często płacimy dużo więcej za podobne rzeczy. W trosce o terminowe dostarczanie naszych produktów dokonaliśmy dywersyfikacji wysyłek oraz ciągle szukamy innych, chociaż często dłuższych tras dostawy.

Na szczęście mamy swoją flotę, dzięki czemu nie jesteśmy zależni od firm zewnętrznych i możemy zapewnić ciągłość zaopatrzenia. Elastyczność organizacji logistycznej pozwoliła na dość szybkie przystosowanie się i działanie w nowych warunkach otoczenia.  

Mamy nadzieję, że ta sytuacja jest przejściowa, niemniej jednak przygotowujemy się na wszystkie możliwości. Inwestujemy w ciągniki i naczepy oraz nowoczesne obiekty magazynowe, aby jeszcze sprawniej dostarczać nasze produkty. Optymalizujemy procesy magazynowe - np. poprzez automatyzacje i innowacje. Zbudowaliśmy też silne relacje z kluczowymi dostawcami.

 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ryszard Florek: Liczymy tylko na siebie. Koszty kryzysu poniesiemy wszyscy

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.209.138
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!