PARTNERZY PORTALU

Transport w Polsce. Czy Niemcy mają nam czego zazdrościć?

Chociaż udało się wiele, nadal w polskim systemie transportowym jest dużo do zrobienia. Czy faktycznie, jak powiedział minister Adamczyk, Niemcy mogą nam zazdrościć najnowocześniejszych dróg? Na temat infrastruktury mówiono podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w ramach panelu „Strategia transportowa dla Polski".

 • -To, że Polska jest dzisiaj jednym wielkim placem budowy, nie ulega wątpliwości - mówił podczas panelu „Strategia transportowa dla Polski” minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
 • Wskaźniki, które mówią o efektywności systemu transportowego w Polsce, są wyższe, niż zakładano na początku ich ustanowienia.
 • Kolej towarowa, zdaniem panelistów, wymaga zauważenia i większego udziału w miksie transportowym.

Nasze inwestycje wzbudzają zazdrość i podziw

Podczas panelu na temat strategii transportowej dla Polski minister infrastruktury Andrzej Adamczyk mówił o tym, że inwestycje drogowe w kraju są wzorem i powodem zazdrości wśród zachodnich sąsiadów.

- Minister transportu Republiki Federalnej Niemiec przed pandemią zwrócił się do mnie z pewną pretensją. „Andrzeju, dociera do mnie coraz więcej skarg obywateli Niemiec, że w Polsce buduje się dużo więcej nowocześniejszych dróg aniżeli w Niemczech i to budujecie za nasze pieniądze”. Odpowiedziałem, że tak, wszystko się zgadza, budujemy drogi o poziomie technicznym wyższym niż w Niemczech, budujemy ich bardzo dużo, z jedną różnicą, budujemy je za pieniądze własne. To świadczy o tym, że nasz wysiłek transportowy, komunikacyjny i inwestycyjny w tym obszarze jest dostrzegany nie tylko w Polsce, ale również za granicami naszego kraju. Wręcz budzi nie tylko podziw, ale też czystą zazdrość i z tego się bardzo cieszymy, to nas coraz bardziej napędza - mówił Andrzej Adamczyk.

Aby odnieść się do wymiernych wskaźników, Jana Pieriegud z Instytutu Infrastruktury, Transportu i Mobilności Kolegium Zarządzania i Finansów SGH, przedstawiła, na jakim etapie są realizowane założenia dotyczące transportu w Polsce.

- Jeżeli popatrzymy na najważniejszy wskaźnik, służący do monitorowania strategii rozwoju transportu, tzw. dostępności międzygałęziowej, pokazujący dostępność czasową najważniejszych węzłów, najważniejszych aglomeracji, to w ciągu 10 lat widać poprawę o 25 proc. Kolejnym wskaźnikiem jest udział transportu intermodalnego w przewozach kolejowych. Z 2 proc. udziału wzrosło tutaj do 10 proc. Zakładane było 7 proc. Pytanie, czy to była zasługa operatorów czy całego systemu, który pozwolił na osiągnięcie takiego wyniku. Na trzecim miejscu jest wskaźnik mierzący długość dróg ekspresowych i autostrad i to jest wskaźnik bezwzględny, który mówi, że w porównaniu do 2010 mamy cztery razy więcej dróg ekspresowych, a w przypadku autostrad - dwa razy więcej. Tylko pytanie, ile tego było 10 lat temu. Baza była dość niska, tak jak w przypadku transportu intermodalnego. Jeśli chodzi o efekty pozytywne, to tutaj moja lista się kończy - mówiła Jana Pieriegud.

 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

×

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Transport w Polsce. Czy Niemcy mają nam czego zazdrościć?

 • Michał 2021-10-18 12:14:03
  Najnowocześniejsze drogi? Wystarczy przejechać się A1 na wysokości Knurowa, albo między Bytomiem a Piekarami. No i oczywiście DTŚ od Zabrza do Sośnicy. Niemcy tak nam zazdroszczą, że szok. Co tam Niemcy, cały świat nam zazdrości. O problemach z podbudową na tych odcinkach było wiadomo na etapie budowy. Nazwożono jakiegoś pozaklasowego kamienia, za który kasowano jak za złoto. W tym kartonowym państwie oczywiście oczywiście nie ma winnych. Ważne, że remonty będą z państwowych pieniędzy.
 • Ami 2021-10-15 19:52:25
  Ma racje. Niemcy nie imponuja juz nikomu normalnemu. Kraj zmienil sie bardzo na gorsze. Drogi mamy juz czesto w Polsce zdecydowanie lepsze. Jesli ktos pie...li ze jest inaczej to nigdy nie byl w Hamburgu, Monachium czy innych duzych miastach. Waski, ciagle zakorkowane, nieustannie w remoncie....
 • tomek 2021-10-15 18:54:38
  jeżdżę dużo po Polsce i faktycznie dużo ostatnio zmienia się na lepsze z akcentem ostatnio. jestem politycznie obojętny, może dlatego potrafię coś ocenić bez niepotrzebnych emocji. Niemcy budowały dużo dawniej i dziś nie muszą ponosić kosztów inwestycji. Cieszę się że gonimy Europę Zachodnią. Żadne kąśliwe ani też propagandowe wpisy nic tu nie zmienią. Prawda jest taka że Niemców najprawdopodobniej nigdy nie dogonimy. Więc odłóżcie swoje zaborcze uwagi na bok.
  • Wojtek 2021-10-15 19:49:19
   Niemcy juz dawno nie sa drogowym eldorado. Kiedys, jadac na zachod, mowilem sobie "aby do granicy z Niemcami". Teraz wracajac mowie sobie "aby do Polski". Ich drogi sa waskie, ciagle w remoncie, zatloczone.
 • Psychoterapeuta z Koluszek 2021-10-15 08:21:49
  rozmawialem z Panem Andrzejem i chodzilo o ministra transportu Federalnej Republiki Nigerii. Przed noca sie uspokoil i tak jak codziennie poszedl spac w kaftanie bezpieczenstwa
 • Lekarz Andrzeja 2021-10-14 22:48:52
  Psychoterapeuta z Koluszek przed pandemią zwrócił się do mnie z pewną pretensją. „Andrzeju, dociera do mnie coraz więcej skarg obywateli Polski, że przestałeś brać leki i to, że bawicie się za nasze pieniądze”... Ci pisowcy to już żyją w innej rzeczywistości... ręce opadają. Trochę chcą być jak Niemcy i Europa zachodnia, a trochę nie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.136.189
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!