Wielka zmiana na polskiej kolei

Kolej jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu, a jej znaczenie powinno rosnąć. O sytuacji w kolejowym transporcie towarowym, cyfryzacji, a także o tym, jak sprawić, żeby stała się ona bardziej przyjazna środowisku i wybierana do przewożenia towarów przez duże firmy, dyskutowali uczestnicy sesji pn. „Zielona Kolej. 2021 – Europejski Rok Kolei”, zorganizowanej w ramach 13. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

  • Uczestnicy dyskusji w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego wskazali, że niezbędne dla zwiększenia konkurencyjności kolei są nowe regulacje prawne, zarówno z zakresu np. prawa pracy, jak i polityki biletowej, zmierzające do ujednolicenia ulg.
  • Duże projekty inwestycyjne realizuje i planuje PKP PLK. Przybędzie linii, torów i przystanków będzie więcej. Finansowanie zapewni Unia Europejska, z pomocą przyjdzie Europejski Bank Inwestycyjny.
  • W związku z Zielonym Ładem pociągi będą transportowały coraz mniej węgla. Co  zrobić, by przy przewożeniu innych towarów kolej stała się dla firm pierwszym wyborem? Klucz to zwiększenie prędkości.
Zapraszamy do obejrzenia zapisu dyskusji w ramach panelu „Zielona Kolej. 2021 – Europejski Rok Kolei” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2021, który moderował Leszek Baj, szef działu gospodarczego Polityka Insight.

Sesję otworzył swoim wystąpieniem minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który podkreślił, że dyskusja odbywa się w szczególnym dla kolei momencie.

- Mamy rok kolei, ale i pierwszy rok dekady, w której będzie dynamicznie rozwijał się polski transport - zauważył.

Odpowiadając na pojawiające się w przestrzeni publicznej pytania o stan polskiej kolei oraz czy jest taka, jak sobie wyobraziliśmy i zaplanowaliśmy, Andrzej Adamczyk zaznaczył, że... nigdy taka nie będzie, ponieważ liczba i dynamika zmian w otoczeniu zewnętrznym i wewnętrznym wymusza ciągłą adaptację.

- Czeka nas rewolucja związana z koniecznością ograniczenia emisji CO2. Na razie nie została ona zmniejszona w transporcie. Utrzymuje się na tym samym poziomie w odróżnieniu od innych źródeł jak elektrownie czy przemysł ciężki - powiedział minister.

Andrzej Adamczyk: Polski rząd wyprzedził Zielony Ład

Podkreślił ważność dokumentu, jakim jest Zielony Ład, ale też zwrócił uwagę, że w zakresie infrastruktury i transportu działania polskiego rządu daleko wyprzedziły publikację tego dokumentu.
Dzięki temu Polacy już kilka lat temu zaczęli wracać do kolei, ale proces ten przerwała pandemia COVID-19.

- Dzisiaj mamy powrót do kolei, przede wszystkim pasażerskiego transportu kolejowego. Już osiągamy wielkości porównywalne z tymi sprzed pandemii - stwierdził Andrzej Adamczyk.

Mówił ponadto o inwestycjach, dzięki którym znacznie szybciej można pokonać odcinki między dużymi miastami.

- Podnosimy polską kolej ze stanu dewastacji. Dzisiaj kolejarze mogą być i są dumni, że mogą w niej realizować swoje nadzieje i ambicje - zaznaczył szef MI. - Ważny jest poziom, z którego ruszyliśmy. Jeszcze 6-7 lat temu trzeba było szukać sposobów na wydatkowanie środków europejskich. Polska nie była w stanie przetworzyć wszystkich środków unijnych przeznaczonych na modernizację kolei. Ale nie oglądamy się za siebie. Czerpiemy z doświadczeń poprzednich lat i patrzymy w przyszłość, w której widzimy polską kolej bezpieczną i przyjazną środowisku - dodał.
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Wielka zmiana na polskiej kolei

  • Aga z Wrocławia 2021-09-30 09:34:23
    Takie gadanie pod publiczkę, a za unijne pieniądze od 2 lat PKP ściemnia, że w końcu będzie można jeździć koleją z Jelcza do Wrocławia. Wszystko pobudowane, gminy i miasta gotowe do współpracy, pasażerowie są, tylko pociągów nie ma. Właśnie się okazało.... SKANDAL! Ktoś za to powinien polecieć ze stanowiska i to z wielkim hukiem

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.204.172.188
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!