Włoskie firmy chcą częściej lokować biznes w Polsce

Włoskie firmy chcą częściej lokować biznes w Polsce
Fabryka Fiata w Tychach - gwałtowne załamanie łańcuchów dostaw dotknęło boleśnie włoski przemysł motoryzacyjny. Fot. Stellantis

Wielu drobnych przedsiębiorców z Włoch musiało zamknąć swe interesy w kraju i szukać bardziej perspektywicznych rynków. Polska jest jednym z nich... - mówi Elisabetta Caprino, dyrektor zarządzająca we Włoskiej Izbie Handlowo-Przemysłowej.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • - Większość włoskich firm ulokowanych w Polsce poradziła sobie dobrze w zarówno w dobie światowej epidemii, jak i wojny w Ukrainie. Firmy dopasowywały się jednak do nowych warunków, zmieniając dostawców - wskazuje Elisabetta Caprino.
  • Kryzys łańcuchów dostaw dotyka przede wszystkim branżę motoryzacyjną, która jest najliczniej reprezentowana w Włoskiej Izbie Handlowo-Przemysłowej w Polsce.
  • Włoskie firmy wysoko oceniły pomoc w ramach tarczy antykryzysowej w okresie pandemii.
  • Rozmowa jest częścią serii wywiadów, które posłużą za fundament raportu „Polska w światowych łańcuchach dostaw. Szanse globalne a ryzyka lokalne”, przygotowywanego przez ING Bank Śląski i Europejski Kongres Gospodarczy (EEC). Premiera podczas XV EEC w Katowicach (24-26.04.2023 r.).
  • Tematyka wywiadu znajdzie też odbicie i rozwinięcie w debatach EEC - m.in. w dyskusji "Łańcuchy dostaw i logistyka w nowych realiach".

Jak zaburzenia w globalnych łańcuchach dostaw z powodu pandemii i wojny w Ukrainie odbiły się - w opinii Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Polsce i jej członków - na działalności firm w Polsce w ostatnich 12 miesiącach?

- Sytuacja włoskich firm niewiele się różniła od kondycji innych przedsiębiorstw w Europie. Najpierw pandemia, potem wojna w Ukrainie sprawiły, że przedsiębiorstwa musiały się odnaleźć w tych nowych warunkach.

Najbardziej ucierpiały włoskie firmy z sektora motoryzacyjnego. Przemysł motoryzacyjny jest zresztą najliczniej reprezentowany we Włoskiej Izbie Handlowo-Przemysłowej w Polsce.

Przypomnę, że firmy z Włoch związane z Fiatem już od lat 70. są obecne w waszym kraju. Wokół tego koncernu zebrało się wielu włoskich podwykonawców; stworzyły cały łańcuch produkcyjny.

W czasie kryzysu związanego z pandemią i wojną w Ukrainie, kiedy następowały przerwy w łańcuchach, dostaw sporo tych przedsiębiorstw miało problemy, związane ze sprzedażą części, które produkowały - w przypadkach, gdy u ich odbiorców następowały przerwy w produkcji samochodów.

Wojna na Ukrainie doprowadziła do spadku zatrudnienia we włoskich firmach ulokowanych w Polsce

Jednakże większość włoskich firm ulokowanych w Polsce poradziła sobie dobrze w zarówno w dobie światowej epidemii. jak i wojny w Ukrainie. Firmy dopasowywały się jednak do nowych warunków, zmieniając dostawców. W okresach największej niestabilności, związanych z lockdownami, włoskie firmy podejmowały strategiczną współpracę z przedsiębiorstwami z branży logistycznej. Kolejnym wstrząsem stał się wybuch wojny, który wywołał oczywiście wiele niepokoju wśród przedsiębiorców.

Największym strukturalnym problemem dla włoskich firm w Polsce pozostaje brak rąk do pracy (m.in. w regionie śląskim, gdzie ulokowało się wiele naszych firm, bezrobocie jest na poziomie 3 proc.). Ten problem występował również przed czasem pandemii, ale z powodu wojny w Ukrainie kłopot z pozyskaniem pracowników jeszcze się powiększył (w branży motoryzacyjnej pracowało wielu Ukraińców, którzy wyjechali walczyć za swój kraj).

Należy jednak nadmienić, że w wielu włoskich przedsiębiorstwach widoczne były również pozytywne zjawiska. Przykład? Czas pandemii zaowocował licznymi inicjatywami dla pracowników, polegającymi na zwiększaniu kompetencji.

Jakie decyzje - doraźne i strategiczne – podjęły w ocenie Izby - firmy kontekście zaburzeń w dostawach czy zleceniach? Czy ostatecznie wrócimy do procesów just-in-time - jak przed pandemią i wojną - z podejścia just-in-case?

- Trudno powiedzieć, czy wrócimy do procesów just-in-time... Dużo firm rzeczywiście zwróciło się ku procesom just-in-case, poszerzając swoją przestrzeń magazynową.

Te działania mają, rzecz jasna, uchronić przedsiębiorstwa przed zakłóceniami w łańcuchach dostaw czy nagłymi wzrostami w cenach transportu i koniecznością zatrzymania linii produkcyjnej. Tu znów warto zwrócić uwagę na firmy motoryzacyjne (to zresztą sektor, który chyba najbardziej ucierpiał z powodu zakłócenia łańcuchów dostaw). Przemysł spożywczy nie stanął przed wyzwaniami w podobnej skali w okresie pandemii, chociaż obecnie - z powodu inflacji również - i ta branża zmaga się z trudnościami.

Czy rola pomocy rządowej, jej skala i timing - jako reakcja na skutki pandemii i zaburzeń w łańcuchach dostaw - z perspektywy czasu była w latach 2020-21 adekwatna?

- Tak, i skala, i timing były adekwatne. Nie słyszałam żadnych skarg od włoskich firm działających w Polsce. Wręcz przeciwnie: wszyscy byli pod wielkim wrażeniem tego, co akurat rząd wtedy zrobił w trakcie pandemii, kiedy to mogliśmy skorzystać z tarcz pomocowych.

Jako Izba dostaliśmy wsparcie od Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), które miało zapobiec redukcjom etatów. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że od wypełnienia wniosku minął zaledwie tydzień - i pieniądze były na koncie.

To wsparcie bardzo pomogło przedsiębiorstwom z kapitałem włoskim, zarejestrowanym w Polsce; dostały odpowiednie wsparcie (nawet duże firmy).. W porównaniu z tym, jak tę pomoc udzielano we Włoszech, muszę przyznać, że działania te wzbudziły podziw i zostały bardzo pozytywnie ocenione przez włoski biznes.

Sytuacja w handlu międzynarodowym ustabilizowała się w końcu 2022 r. (ceny frachtów jak przed pandemią). Ale to tylko fragment rzeczywistości… Czy szoki zewnętrzne (czarne łabędzie) i inne ryzyka w warunkach gospodarowania oznaczają trwałą zmianę strukturalną w strategii firm?

- Moim zdaniem sytuacja nie wróciła - i nie wróci - do stanu sprzed pandemii. Ceny frachtu nie są już tak wysokie, jak w czasie największego nasilenia światowej epidemii, więc w tej mierze sytuacja teraz jest zdecydowanie lepsza.

Obserwujemy jednak pewną wstrzemięźliwość w działaniach firm, które są cały czas dosyć ostrożne. Nie wiemy, co się będzie działo dalej z wojną w Ukrainie; tak mi się wydaje, że ona zaczyna być trochę "endemiczna", podobnie jak zbrojny konflikt na Bałkanach w latach 90. Dochodzą jeszcze inne czynniki, które budzą niepokój przedsiębiorców, jak chociażby dostęp do surowców w związku z utratą dostaw z Rosji.

Wspólne normy kulturowe mają duże znaczenie przy wyborze miejsca do inwestowania dla włoskich firm

Nasze firmy - wskutek zakłóceń w łańcuchach dostaw - poszukują dostawców w regionach mniej oddalonych. Niekoniecznie w Europie, ale kolejnym ważnym elementem, na który zwracają uwagę, pozostaje współpraca z partnerami pochodzącymi z państw o podobnej kulturze politycznej.

W tym wymiarze wydaje mi się, że w Europie nastąpią pozytywne zmiany, ponieważ pandemia oraz wojna uwidoczniła kłopoty w handlu z partnerami z Azji Wschodniej - np. z Chinami, z którymi okresowo handel był wstrzymany prze politykę "zero covid”.

Czy Izba i zrzeszone w niej firmy generalnie dostrzegają spadek popytu w ostatnich miesiącach, a także trudności ze sprzedażą? Czy osłabienie koniunktury w 2023 roku lub obserwowany wzrost zapasów może skłonić firmy do wstrzymania podwyżek lub nawet obniżek cen?

- Nasze firmy w Polsce działają głównie w relacjach B2B, co oznacza, że ich sprzedaż czy usługi kierowane są do podmiotów gospodarczych.

Osłabienie koniunktury bardziej odczuwalne jest przez podmioty, których odbiorcami są klienci indywidualni. Nie mamy wielu takich firm wśród członków naszej Izby – może nasze przedsiębiorstwa z branży spożywczej byłyby takim przykładem, chociaż do pewnego stopnia działają na specyficznym rynku i kwestie związane z obniżaniem marż raczej nie dotyczą ich w dużym stopniu... Obecnie, pomimo tego, że doszło do spadków cen surowców energetycznych, to wydaje się, ceny towarów nadal rosną.

 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Włoskie firmy chcą częściej lokować biznes w Polsce

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.171.156
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!