Wzrost kosztów przewoźników może zdestabilizować logistykę

Wzrost kosztów przewoźników może zdestabilizować logistykę
Od 2 lutego obowiązuje kluczowy zapis pakietu mobilności zrównujący pensje polskich kierowców z pensjami kierowców zachodnich. Fot. Arek Kilian / Shutterstock.com

- W europejskiej logistyce nowym elementem jest pakiet mobilności, który zaczął obowiązywać od 2 lutego. Przeforsowany - wbrew przedsiębiorcom - przez polityków unijnych, spowodował rewolucję w transporcie drogowym. Koszty działalności przewoźników z krajów Europy Środkowo-Wschodniej drastycznie wzrosły albo po prostu ta działalność przestała się opłacać. Przyglądamy się temu bacznie, bo to może zdestabilizować rynek logistyczny - mówi Andrzej Bułka, prezes zarządu Fracht FWO Polska.

  • Proces przenoszenia części produkcji do Europy, w celu skrócenia łańcuchów dostaw, jest zasadny i należało by go zacząć. Ale trudno spodziewać się nagłej jego realizacji, choćby z powodu braku siły roboczej. Wymaga to też sporego wysiłku kapitałowego i zdolności analitycznych rynku; wschód kontynentu, gdzie można produkować przy relatywnie niskich kosztach, jest dziś natomiast miejscem o podwyższonym ryzyku dla potencjalnych inwestorów. To garść spostrzeżeń, którymi dzieli się z nami Andrzej Bułka, prezes zarządu Fracht FWO Polska.
  • Gdańsk i pozostałe główne polskie porty mogłyby skracać inne łańcuchy dostaw, przyczyniając się do uruchomienia stałych połączeń morskich, tj. do USA czy Kanady. Przemawia za tym wiele argumentów, np. alternatywa dla serwisów oceanicznych z portów niemieckich czy ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) dla ładunków z basenu Morza Bałtyckiego oraz innych niż Polska krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
  • Rozmowa jest częścią wspólnego projektu Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) oraz ING Banku Śląskiego. Raport, dotyczący wpływu zaburzeń w łańcuchach dostaw na gospodarkę i działające w Polsce firmy, powstaje jako część kampanii EEC.

Podsumowując wyniki finansowe Fracht FWO Polska w roku 2021: czy macie co świętować?

Andrzej Bułka: 
- Z pewnością tak, bo - pomimo wielu zawirowań na rynku logistycznym, jak również inwestycyjnym - ubiegły rok był rekordowy pod względem wyników finansowych i zrealizowanych przez nas projektów.

Przychody zwiększyliśmy niemalże dwukrotnie, więc to chyba dobry powód do świętowania.
Większość pytanych o to samo rozmówców wskazuje na problemy, wynikające z wielkich zakłóceń w łańcuchach dostaw. Fracht FWO znajduje się jednak po tej drugiej stronie, niekoniecznie ciemnej mocy, lecz w zacnym gronie armatorów, portów, firm przewozowych itp., które skorzystały z dużego popytu w transporcie.

- Można tak powiedzieć, gdyż faktycznie odnotowaliśmy dużo większą liczbę podmiotów, które otworzyły się na współpracę z nami. Wielu producentów, importerów i eksporterów szuka dziś alternatywnych rozwiązań do tych, z których korzystali przez lata.

Dlaczego?

- Ponieważ ich stali partnerzy, którzy wcześniej sprawdzali się w czasach przedpandemicznych, tak jak np. armatorzy czy przewoźnicy drogowi, w sytuacji zakłóceń w łańcuchach dostaw często nie byli w stanie wywiązać się z wcześniej przyjętych ustaleń. Naturalną drogą wyjścia z tej sytuacji było zatem zwrócenie się do bardziej elastycznych w działaniu firm spedycyjnych, czyli np. do Fracht FWO.

 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wzrost kosztów przewoźników może zdestabilizować logistykę

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.16.173
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!