Firma ABB dostarczyła stacje szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych do placówek sieci Lidl w siedmiu fińskich miastach, w tym w stołecznych Helsinkach oraz w Espoo, gdzie mieści się centrala Lidla. Do końca 2018 roku dostarczona zostanie stacja do jeszcze jednego fińskiego sklepu sieci.
- ABB dostarcza ładowarki przysklepowe dla Lidla w wielu krajach Europy.
- Stacje ładowania Lidla znajdują się też już w Polsce.
- W 2030 roku po drogach Finlandii ma jeździć 250 tys, samochodów elektrycznych.
Zamówienia z Finlandii są częścią większego projektu dostaw stacji ładowania ABB dla sklepów Lidla w całej Europie. Firma dostarczyła już ponad 100 stacji szybkiego ładowania Terra, które zostały zainstalowane przy sklepach sieci w Szwecji, Niemczech, Holandii, Belgii, Anglii, na Słowacji, Francji, Szwajcarii, Hiszpanii, na Węgrzech i w Polsce.
Czytaj także: ABB naładuje e-samochody na parkingach sklepów Lidl
Standardowo ładowanie pojazdu na takiej stacji trwa od 15 do 30 minut. Stacja umożliwia ładowanie dwóch samochodów jednocześnie. Urządzenia obsługują zarówno pojazdy hybrydowe typu plug-in (PHEV), jak i samochody w pełni elektryczne, oraz są zgodne ze wszystkimi standardami ładowania (CCS, AC Typ 2 i CHAdeMO).
W 2018 roku w Finlandii odnotowano systematyczny wzrost liczby samochodów elektrycznych. Zgodnie z założeniami strategii energetyczno-klimatycznej fińskiego rządu do 2030 roku po drogach tego kraju ma jeździć 250 tys. elektrycznych aut.
Stacje szybkiego ładowania to część rozwiązania w zakresie zarządzania cyfrowego ABB Ability. Żeby doładować samochód, wystarczy wybrać odpowiedni wtyk, podłączyć go do gniazda w pojeździe i wybrać metodę ładowania na ekranie dotykowym. Postęp ładowania można obserwować na ekranie dotykowym lub poprzez aplikację na smartfonie komunikującą się z samochodem.
Czytaj również: Lidl został dostawcą energii elektrycznej
ABB Ability to również opcje łączności internetowej, za pomocą których operatorzy stacji ładowania samochodów elektrycznych mogą realizować szereg funkcji, takich jak zdalny monitoring i konfiguracja punktów ładowania, rozwiązywanie problemów zgłaszanych przez kierowców i serwisowanie urządzeń przy minimalnych przestojach. Łączność ta pozwala również na elastyczność w zakresie współpracy z dowolną siecią ładowania, zewnętrznym systemem do zarządzania oraz systemami płatniczymi i rozwiązaniami do zarządzania energią.
Firma ABB w ostatnim czasie konsekwentnie rozwija systemy ładowania samochodów elektrycznych prądem stałym. W ponad 67 krajach zainstalowała już około 7 tys. stacji ładowania.
Koncern współpracuje też z seriami wyścigowymi samochodów elektrycznych - mistrzostwami elektrycznej Formuły E oraz Jaguar I-PACE eTROPHY.
Lidl w Polsce ma stacje ładowania w Warszawie, Poznaniu i Gródkowie. Dostarczane dla sieci handlowej systemy ładowania zgodne są z trzema międzynarodowymi standardami ładowania: prądem stałym pojazdów produkcji japońskiej (CHAdeMO), a także pojazdów produkcji amerykańskiej i niemieckiej (CCS Combo 2) oraz ładowania prądem przemiennym (standard Typ 2). Stacje są więc przystosowane do obsługi wszystkich marek samochodów elektrycznych dostępnych na rynku.