W 2020 roku w Nysie belgijska firma Umicore uruchomi zakład produkujący części akumulatorów wykorzystywanych do pojazdów elektrycznych. W Polsce będzie produkowany najistotniejszy składnik baterii do pojazdów elektrycznych. To pierwsza tego typu fabryka w Europie i trzecia na świecie (Chiny, Korea Południowa).
Teraz firma zdecydowała się wybudować fabrykę w Nysie, w której będą produkowane katody do akumulatorów litowo-jonowych, wykorzystywanych w branży motoryzacyjnej oraz innych sektorach, w których znajdują zastosowanie systemy magazynowania energii.
- Umicore to kolejna firma, która wybrała Polskę na miejsce, w którym chce rozwijać swoje zaawansowane technologie. Na takich inwestycjach szczególnie nam zależy. Rząd stawia na kreację i gospodarkę, która opiera się na nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie i perspektywicznych inwestycjach. Stwarzamy dobre warunki do prowadzenie biznesu, poprzez takie rozwiązania legislacyjne jak m.in. Konstytucja Biznesu czy ustawa zmieniająca funkcjonowanie Specjalnych Stref Ekonomicznych. Nowa inwestycja jest doskonałym przykładem, że nasze działania przynoszą efekty i są doceniane przez międzynarodowy biznes – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podczas uroczystości oficjalnego ogłoszenia inwestycji.
W wydarzeniu uczestniczyli też m.in. prezes Zarządu Umicore Marc Grynberg, ambasador Belgii w Polsce Luc Jacobs, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa oraz burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz.
- Inwestycja Umicore w Nysie odegra kluczową rolę w zapewnieniu czystej mobilność w Europie i przyczyni się znacząco do realizacji inicjatywy Unii Europejskiej, mającej na celu promowanie zrównoważonego rozwoju przemysłu akumulatorowego opartego na zaawansowanych technologiach. Cieszę się, że Umicore i polskie władze podzielają tą wizje – zaznaczył prezes zarządu Umicore Marc Grynberg.
Wartość inwestycji Umicore w Polsce to ponad 1,38 mld zł. Zatrudni ponad 400 osób. Produkcja ma ruszyć pod koniec 2020 r.
- Co równie dla nas ważne, w przypadku Umicore mówimy o technologiach stosowanych w elektromobilności, która jest światowym trendem. Rozwój tego sektora to jeden z naszych flagowych projektów, ujętych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Stawiając na e-mobliność, wybieramy bardziej zrównoważony, odpowiedzialny rozwój – podkreśliła szefowa MPiT.
Instalacja ma się opierać na najnowocześniejszych technologiach. Powstanie też Centrum B+R na potrzeby globalne firmy.
Czytaj więcej w serwisie PulsHR.pl