Baterie, jakie znamy, znikną. Rewolucja jest coraz bliżej

- W ciągu kilku lat możemy wyeliminować z baterii kobalt, ale na pozbycie się litu trzeba jeszcze 10 lat – mówi Bartek Kras, prezes Impact Clear Power Technology. W tym czasie technologia solid state wyeliminuje niedogodności i zagrożenia ogniw z elektrolitem ciekłym, a dodatkowo pozwoli bardziej zróżnicować kształty zestawów.

  • Impact Clear Power Technology produkuje magazyny o pojemności prawie 1 MWh energii dziennie. Planowany skok zapotrzebowania skłania do inwestowania w moce liczone w gigawatach.
  • W tym roku firma zamierza pokazać pierwsze prototypy magazynów z elektrolitem stałym (solid state).
  • Impact przewiduje za 3-5 lat powrót dziesiątków MWh baterii autobusowych, które przy niewielkich inwestycjach będzie można wykorzystać w magazynach energii.

Impact Clear Power Technology produkuje magazyny bateryjne w Polsce już od wielu lat, głównie na eksport (obecnie o pojemności prawie 1 MWh energii dziennie).

- Te moce produkcyjne są już jednak niewystarczające, bo widzimy w najbliższych latach skok zapotrzebowania. Chcemy zbudować fabrykę, która będzie miała moce wytwórcze o skali gigawatogodzin rocznie – powiedział Bartek Kras, prezes Impact Clear Power Technology w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

 

Główne założenie strategii Impactu to lokalizacja łańcucha dostaw w Europie, co dotyczy także cel bateryjnych - dziś w większości sprowadzanych dla europejskich firm z Azji.

– W Europie powstaje kilka zakładów, m.in. w Bratysławie, z którymi podpisaliśmy już wstępną umowę i w krótkim czasie chcemy zbudować w pełni europejski łańcuch dostaw dla naszych zakładów. Wszystkie elementy, które składają się na nasze magazyny, będą pochodziły z europejskich fabryk – powiedział Bartek Kras.

Dekada z litem

Firma pracuje także nad bateriami nowej generacji. Bartek Kras uważa, że produkowane dziś ogniwa litowo-jonowe z ciekłym lektrolitem to faza przejściowa. Są one niedoskonałe, a w pewnych warunkach - niebezpieczne. Technologia solid state te niedogodności i zagrożenia wyeliminuje, a dodatkowo pozwoli bardziej zróżnicować kształty zestawów.

– Można będzie wykorzystywać je nawet jako części obudów czy elementów konstrukcyjnych. To rewolucja, która nadejdzie w ciągu 5-8 lat – mówi Bartek Kras.

Czytaj także: W Polsce powstanie gigafabryka baterii

Na razie Impact Clear Power Technology pracuje nad pierwszą generacją tych ogniw w niskotemperaturowym wydaniu, co też jest nowością na rynku europejskim. Prototypy takich magazynów firma zamierza pokazać już w tym roku.

Elektrolit stały

Według Bartka Krasa pierwsze rodzaje ogniw solid state będą oparte na tych samych surowcach, co baterie litowo-jonowe: kobalt, lit, mangan. Trwają jednak prace nad zamiennikami tych metali.

- Mamy całą grupę ogniw żelazowo-fosforanowych, które zyskują popularność... Zastąpienie litu to bardziej odległa przyszłość. Jeszcze nie mamy sprawnych technologii, które pozwalałyby wyeliminować lit w ciągu najbliższych kilku lat. W tym czasie możemy zrezygnować z kobaltu, ale na lit trzeba będzie 10 lat – mówi Bartek Kras.

Przypomina przy tym, że lit w baterii się nie zużywa. Po 8 latach jest go tyle samo jak pierwszego dnia; można więc liczyć na odzyskanie znacznej części tego surowca w procesie recyklingu zużytych ogniw.

Czytaj także: Impact dla prosumentów i biznesu

Zestawy ogniw litowo-jonowych, które Impact stosuje w autobusach, mają przedłużoną żywotność. W samochodach osobowych wynosi ona zwykle ok. 5 lat, a w autobusach, pociągach czy pojazdach heavy duty - 10-12 lat. Ogniwa z tych pojazdów lepiej nadają się na magazyny energii.

Magazyny energii

 - Te pojazdy wciąż więc jeżdżą, bo produkcję zestawów bateryjnych do autobusów na szerszą skalę rozpoczęliśmy 5 lat temu i ogniw do ponownego wykorzystania jest mało. Realizujemy dopiero pierwsze takie projekty. Za 3-5 lat przewidujemy powrót z tego rynku dziesiątków megawatogodzin baterii, które w modelu o niskim capeksie będzie można wykorzystać w magazynach energii, uzupełniających instalacje fotowoltaiczne czy wodorowe. Poprawi to rentowność takich instalacji, bo dziś nowe magazyny energii są po prostu za drogie, by się dobrze komercjalizować w zestawie z OZE – mówi Bartek Kras.

I dodał, że zestawy są przez Impact Clear Power Technology projektowane tak, by po wymontowaniu z pojazdu można było je wykorzystać w magazynach energii, a dopiero potem poddać recyklingowi (by wpływ na środowisko tego produktu był jak najmniejszy).

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Baterie, jakie znamy, znikną. Rewolucja jest coraz bliżej

  • F 2022-05-24 13:55:30
    Jaki Solid State ? To jest dopiero rozwijana technologia i mówienie o tym, że już produkuje się baterie w oparciu o nią jest co najmniej przeinaczeniem.
  • skorpion 2022-05-16 13:15:46
    A wyjdzie tak, jak z niebieskim laserem. Inni wymyślą tańsze, choć trochę gorsze, a PR załatwi resztę.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.201.72.250
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!