Bez porozumienia w rozmowach płacowych w fabryce FCA Poland

Bez porozumienia w rozmowach płacowych w fabryce FCA Poland
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Związkowcy z fabryki samochodów FCA w Tychach protestowali w piątek przed zakładem, domagając się wzrostu wynagrodzeń - w sumie prawie o tysiąc zł. Dotychczasowe rozmowy z pracodawcą, który proponuje blisko czterokrotnie mniejszą podwyżkę, nie przyniosły porozumienia.

  • Zorganizowana przez Solidarność piątkowa pikieta przed tyską fabryką Fiat Chrysler Automobiles była trzecim takim protestem w ciągu ostatnich kilku tygodni.
  • Związkowcy, deklarujący prowadzenie w zakładzie sporu zbiorowego na tle płacowym, protestowali już w tej formie 21 lutego i 7 marca. Związek oczekuje szybkiego ustalenia terminu dalszych rozmów płacowych.
  • Związkowcy z "S" domagają się wzrostu stawek godzinowych o 5 zł, co w konsekwencji oznaczałoby - według wyliczeń strony społecznej - podwyżkę miesięcznych wynagrodzeń wraz z 18-procentową regulaminową premią średnio o 991 zł.

Wśród kolejnych rozważanych kroków jest m.in. zorganizowanie referendum strajkowego. Jednak aby do niego doszło, wcześniej - po ewentualnym podpisaniu protokołu rozbieżności po dotychczasowych negocjacjach - powinny odbyć się rozmowy z udziałem mediatora. Na razie do powołania mediatora nie doszło, bo nie wszystkie związki chcą podpisać protokół.

Związkowcy z "S" domagają się wzrostu stawek godzinowych o 5 zł, co w konsekwencji oznaczałoby - według wyliczeń strony społecznej - podwyżkę miesięcznych wynagrodzeń wraz z 18-procentową regulaminową premią średnio o 991 zł. Dyrekcja - według relacji strony związkowej - zaproponowała podwyżkę, wraz z premią, o ok. 250 zł brutto miesięcznie. Związkowcy odrzucili tę propozycję.

"Podtrzymujemy żądanie wzrostu stawek zasadniczych o 5 zł na godzinę, co miesięcznie razem z premią oznacza wzrost płac o 991 zł dla każdego pracownika. Nie wolno zapominać, że w Tychach zbiorowej podwyżki płac nie było od czterech lat, zaś w Bielsku-Białej od ośmiu" - poinformowała szefowa Solidarności w fabryce Wanda Stróżyk, przypominając, że spór zbiorowy na tle płacowym trwa także w bielskiej fabryce silników Powertrain.

Przedstawiciele spółki FCA Poland na obecnym etapie negocjacji płacowych nie komentują ich przebiegu. Rzeczniczka spółki Beata Dziekanowska potwierdziła w piątek, że rozmowy trwają i dyrekcja ma nadzieję na ich pomyślne zakończenie. Zastrzegła, że przedstawiając propozycję dotyczącą wynagrodzeń zarząd musi brać pod uwagę obecną i prognozowaną sytuację rynkową.

Jak poinformowali związkowcy, 1 marca br. dyrekcje tyskiego FCA Poland oraz bielskiego FCA Powertrain przedstawiły propozycje wzrostu wynagrodzeń - wraz z premią - o 250 zł brutto miesięcznie, co oznaczałoby w FCA Poland podwyżkę stawek zasadniczych o 211,86 zł, natomiast w FCA Powertrain, gdzie premia jest niższa, o 221,24 zł miesięcznie.

Pracodawca zaproponował także utrzymanie przez kolejny rok premii opartej o wskaźniki efektywności w obszarze Grupy FCA, którego częścią jest polska fabryka, czyli tzw. plan przemysłowy. Związki uznały jednak, że proponowana kwota podwyżki jest niewystarczająca i sprzeciwiły się wprowadzeniu rocznego planu przemysłowego kosztem wzrostu płac zasadniczych.

Związkowcy argumentują, że w ciągu minionych ośmiu lat tylko raz, w 2015 r., w tyskiej fabryce były zbiorowe podwyżki płac zasadniczych. Wynagrodzenia wzrosły wówczas o 110 zł brutto miesięcznie. Dla porównania związki przytaczają dane, zgodnie z którymi w ostatnich ośmiu latach płaca minimalna w Polsce wzrosła o przeszło 864 zł, czyli blisko osiem razy więcej niż podwyżka w tyskiej fabryce.

Do końca ub. roku w FCA Poland obowiązywało zawarte w lipcu 2015 r. czteroletnie porozumienie płacowe, na mocy wprowadzono m.in. dwa nowe elementy wynagradzania: premię roczną oraz premię za realizację celów planu przemysłowego sektora samochodowego Grupy FCA w regionie, którego częścią jest tyska fabryka.

Związkowcy uważają, że pracownicy FCA Poland powinni odczuć w swoich portfelach to, że firma przynosi wysokie zyski. Według informacji związkowych, w 2016 r. było to 246,5 mln zł, a rok później 257,6 mln zł.

Fabryka FCA w Tychach produkuje przede wszystkim Fiata 500 i spokrewnionego z nim Abartha 500. W ub. roku produkcja obu modeli, wytwarzanych w Tychach od 12 lat, wzrosła o ponad 4,8 proc. w stosunku do 2017 r. Ogółem zakład zamknął jednak rok spadkiem produkcji rzędu 1,5 proc., w całym ub. roku wytwarzając w sumie niespełna 259,5 tys. samochodów, wobec ponad 263,4 tys. w roku 2017 oraz prawie 273,8 tys. w roku 2016. Aż 99 proc. (w ub. roku ponad 256,9 tys. aut) produkcji trafia na rynki zagraniczne.

Według wcześniejszych informacji FCA Poland, ubiegłoroczne wyniki sytuują zakład w Tychach na drugim miejscu wśród europejskich zakładów koncernu pod względem liczby wyprodukowanych samochodów osobowych. Na 2019 r. firma prognozowała produkcję na poziomie porównywalnym z ubiegłorocznym zastrzegając, że zależy to przede wszystkim od sytuacji rynkowej.

Grupa FCA w Polsce liczy 16 spółek, ma 9 zakładów produkcyjnych. W 2017 roku wygenerowała ok. 21,6 mld zł przychodów (w tym FCA Poland 14,4 mld zł). FCA należy do największych eksporterów w branży motoryzacyjnej, z eksportem o wartości ok. 15,4 mld zł rocznie. Zakład w Tychach zatrudniał w końcu ub. roku ponad 2,6 tys. osób.

Polskie spółki FCA są częścią światowego koncernu Fiat Chrysler Automobiles, siódmego na świecie producenta samochodów. Grupa ma blisko 160 zakładów produkcyjnych i 87 ośrodków badawczo-rozwojowych w ponad 40 krajach; działa na ponad 140 rynkach, zatrudnia 231 tys. pracowników. W 2017 r. fabryki FCA dostarczyły na rynek 4,7 mln samochodów, przychody grupy netto wyniosły ok. 110,9 mld euro, a zysk wyniósł 3,5 mld euro.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Bez porozumienia w rozmowach płacowych w fabryce FCA Poland

  • Greg 2019-03-31 08:34:58
    Dyrekcja jest święcie przekonana, że praca we fiacie jest marzeniem każdego Polaka i zgodzi się pracować za najniższą krajową pensję,a niektórzy jakby mogli,to by pracowali za darmo( a nawet dopłacali).

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.214.184.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!