Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz przypomniała, że w szerszym gronie europejskim trwają prace nad inicjatywą "Battery Alliance". Chodzi o inicjatywę, która ma połączyć wysiłki europejskich państw i firm w celu budowy silnego przemysłu bateryjnego, będącego w stanie konkurować z obecnie dominującymi na rynku ogniw i baterii firmami azjatyckimi.
Podkreśliła, że żaden z pojedynczych podmiotów europejskich nie jest w stanie samodzielnie takiego łańcucha zbudować. Zapowiedziała, że Polska do końca marca przedstawi naszą kontrybucję finansową do tego projektu. "W przyszłym tygodniu w Berlinie będę o tym mówiła" - powiedziała.
Wyjaśniła, że projekt miałby być finansowany zgodnie z "mechanizmem +Ważne projekty dla wspólnego europejskiego interesu+", który pozwala stosować wsparcie publiczne "niezgodne z mapą pomocy publicznej".
"Byłby to pierwszy w tym duchu zrealizowany projekt. Drugi, związany z rozwojem mikroelektroniki, jest w fazie prenatalnej" - podkreśliła Emilewicz.
Również ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce Rolf Nikel zwrócił uwagę na istotę dostępu do wydajnych baterii.
"Budujemy (...) zdolności produkcyjne, które są konkurencyjne w Europie. Celem rządu federalnego jest to, żeby własny know-how zaangażować w produkcję akumulatorów. Na ten cel została przeznaczona kwota 1 mld euro" - powiedział.