KE zatwierdziła polską pomoc dla LG Chem na produkcję baterii

KE zatwierdziła polską pomoc dla LG Chem na produkcję baterii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/rs
  • Dodano: 28-01-2019 12:48

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że zatwierdziła przyznanie przez polskie władze 36 mln euro pomocy dla LG Chem na budowę zakładu produkującego baterie do aut elektrycznych w województwie dolnośląskim.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • KE uznała, że wsparcie jest zgodnie z unijnymi zasadami pomocy publicznej. Cała inwestycja LG Chem w budowę nowego zakładu produkującego baterie litowo-jonowe (Li-Ion) warta jest 325 mln euro.
  • Ogniwa, jakie mają być produkowane na Dolnym Śląsku, stosowane są w autach elektrycznych. Nowy zakład ma dostarczać baterie do ponad 80 tys. pojazdów elektrycznych rocznie w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG).
  • Dzięki temu projektowi ma powstać ponad 700 bezpośrednich miejsc pracy.

"Komisja oceniła środek pomocy zgodnie z Wytycznymi w sprawie pomocy regionalnej na lata 2014-2020, umożliwiającymi państwom członkowskim wspieranie rozwoju gospodarczego i zatrudnienia w słabiej rozwiniętych regionach UE oraz wspieranie spójności regionalnej w ramach jednolitego rynku" - podkreślono w komunikacie.

Urzędnicy w Brukseli doszli do wniosku, że realizacja tego projektu bez finansowania publicznego nie byłaby możliwa ani w Polsce ani w innym państwie UE. Wskazali, że pomoc ogranicza się do niezbędnego minimum, aby uruchomić inwestycję w Polsce, a nie poza EOG (państwa UE + Islandia, Norwegia i Liechtenstein).

"Pomoc inwestycyjna przyczyni się do powstania miejsc pracy, a także do rozwoju gospodarczego i konkurencyjności regionu będącego w niekorzystnym położeniu. Komisja stwierdziła zatem, że pozytywne skutki projektu dla rozwoju regionalnego wyraźnie przewyższają zakłócenia konkurencji spowodowane przez pomoc państwa" - zaznaczono w komunikacie.

KE podkreśliła, że wsparcie musi być zgodnie z "Wytycznymi w sprawie pomocy regionalnej na lata 2014-2020". Oznacza to, że musi ono faktycznie mieć efekt zachęty, czyli skutecznie zachęcać beneficjenta do zainwestowania w konkretny region. Pomoc nie może być też za wysoka - musi stanowić niezbędne minimum, aby przyciągnąć inwestycje w regionie będącym w niekorzystnym położeniu.

Wsparcie nie może też przynosić nadmiernych negatywnych skutków, np. stwarzać nadwyżki mocy produkcyjnych na kurczącym się rynku, nie może bezpośrednio powodować przeniesienia istniejącej lub zamkniętej działalności z innych regionów UE do zakładu objętego pomocą.

Produkcja baterii do samochodów elektrycznych w UE jest jednym z priorytetów, na który stawia KE. Polska wraz z kilkoma innymi państwami jest w utworzonej w październiku 2017 roku inicjatywie European Battery Alliance, mającej połączyć wysiłki europejskich państw i firm w celu budowy silnego przemysłu bateryjnego.

KE planuje przeznaczenie na rozwój europejskiej technologii baterii w sumie 2,2 mld euro. KE postrzega produkcję baterii na poziomie UE jako cel strategiczny.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE zatwierdziła polską pomoc dla LG Chem na produkcję baterii

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.207.90
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!