Związki zawodowe Opel Manufacturing Poland skarżą się na sposób przenoszenia pracowników ze spółki produkującej Ople Astra do nowej spółki, która będzie w przyszłości produkować dostawcze samochody dla PSA. Pracownicy mają otrzymywać gorsze warunki pracy i wynagrodzenia. PSA Manufacturing Poland zaprzecza.
- Związki informują, że już 80 pracowników zatrudniono na nowych, gorszych zasadach.
- Europejskie związki wspierają opinię polskich pracowników.
- PSAMP podaje, że zatrudniła 37 osób na takich samych zasadach jak poprzednio.
Według Mariusza Króla, przewodniczącego NSZZ Solidarność w Opel Manufacturing Poland, przeniesienie pracowników z Opel Manufacturing Poland, która produkuje Opla Astrę, do PSA Manufacturing Poland, która ma produkować od 2021 roku dostawcze samochody dla różnych marek koncernu PSA, może się odbywać z pogwałceniem Kodeksu pracy, który w art. 231 zakłada, że w przypadku przejęcia zakładu lub jego części spółka przejmuje także jego pracowników, zapewniając im dotychczasowe warunki zatrudnienia.
Związki zawodowe obawiają się, że nowy właściciel będzie chciał obejść te przepisy, proponując pracownikom przejście do nowej firmy za porozumieniem stron na całkiem nowe warunki zatrudnienia. Według związków tę obawę potwierdza sposób, w jaki przesunięto już między spółkami kilkudziesięciu pracowników. - Informacje, jakie mamy na ten temat od dyrekcji zakładu, są bardzo skąpe i ogólnikowe. Nikt dokładnie nie wie, na czym polegają zmiany. Podczas rozmów z przenoszonymi pracownikami pokazuje się im nowe regulaminy pracy i wynagrodzenia, ale nikt ich nie dostaje do ręki, żeby można je było dokładnie przeanalizować i porównać z obecnymi – mówi Mariusz Król.
PSAMP przedstawia sytuację inaczej. Według stanowiska spółki zatrudnienie wynosi obecnie 37 osób. Mają to być pojedynczy pracownicy, pracujący wcześniej na różnych wydziałach w OMP, obecnie związani z budową nowej fabryki i planowanym rozpoczęciem produkcji lekkich samochodów dostawczych.
- Otrzymali oni ten sam rodzaj umowy, jaki mieli w OMP, z takim samym wynagrodzeniem i okresem wypowiedzenia, a także uwzględniany jest ich staż pracy u pracodawców PSA Groupe. Wszyscy bezpośrednio zainteresowani pracownicy mieli możliwość zapoznania się z regulaminami, m.in. pracy, wynagradzania i innymi warunkami zatrudnienia PSAMP. Pozostali pracownicy i strona społeczna są informowani na zasadach zgodnych z prawem, wszędzie, gdzie to możliwe na bieżąco, o postępach w uruchamianiu nowej fabryki i warunkach zatrudniania tam pracowników – mówi Agnieszka Brania, kierownik ds. komunikacji zakładów produkcyjnych Groupe PSA w Gliwicach i Tychach.