Kontrowersje przy zatrudnianiu pracowników polskich zakładów PSA

Kontrowersje przy zatrudnianiu pracowników polskich zakładów PSA
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Piotr Myszor
    Piotr Myszor
  • Dodano: 20-11-2019 16:00

Związki zawodowe Opel Manufacturing Poland skarżą się na sposób przenoszenia pracowników ze spółki produkującej Ople Astra do nowej spółki, która będzie w przyszłości produkować dostawcze samochody dla PSA. Pracownicy mają otrzymywać gorsze warunki pracy i wynagrodzenia. PSA Manufacturing Poland zaprzecza.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Związki informują, że już 80 pracowników zatrudniono na nowych, gorszych zasadach.
  • Europejskie związki wspierają opinię polskich pracowników.
  • PSAMP podaje, że zatrudniła 37 osób na takich samych zasadach jak poprzednio.

Według Mariusza Króla, przewodniczącego NSZZ Solidarność w Opel Manufacturing Poland, przeniesienie pracowników z Opel Manufacturing Poland, która produkuje Opla Astrę, do PSA Manufacturing Poland, która ma produkować od 2021 roku dostawcze samochody dla różnych marek koncernu PSA, może się odbywać z pogwałceniem Kodeksu pracy, który w art. 231 zakłada, że w przypadku przejęcia zakładu lub jego części spółka przejmuje także jego pracowników, zapewniając im dotychczasowe warunki zatrudnienia.

Związki zawodowe obawiają się, że nowy właściciel będzie chciał obejść te przepisy, proponując pracownikom przejście do nowej firmy za porozumieniem stron na całkiem nowe warunki zatrudnienia. Według związków tę obawę potwierdza sposób, w jaki przesunięto już między spółkami kilkudziesięciu pracowników. - Informacje, jakie mamy na ten temat od dyrekcji zakładu, są bardzo skąpe i ogólnikowe. Nikt dokładnie nie wie, na czym polegają zmiany. Podczas rozmów z przenoszonymi pracownikami pokazuje się im nowe regulaminy pracy i wynagrodzenia, ale nikt ich nie dostaje do ręki, żeby można je było dokładnie przeanalizować i porównać z obecnymi – mówi Mariusz Król.  

PSAMP przedstawia sytuację inaczej. Według stanowiska spółki zatrudnienie wynosi obecnie 37 osób. Mają to być pojedynczy pracownicy, pracujący wcześniej na różnych wydziałach w OMP, obecnie związani z budową nowej fabryki i planowanym rozpoczęciem produkcji lekkich samochodów dostawczych.

- Otrzymali oni ten sam rodzaj umowy, jaki mieli w OMP, z takim samym wynagrodzeniem i okresem wypowiedzenia, a także uwzględniany jest ich staż pracy u pracodawców PSA Groupe. Wszyscy bezpośrednio zainteresowani pracownicy mieli możliwość zapoznania się z regulaminami, m.in. pracy, wynagradzania i innymi warunkami zatrudnienia PSAMP. Pozostali pracownicy i strona społeczna są informowani na zasadach zgodnych z prawem, wszędzie, gdzie to możliwe na bieżąco, o postępach w uruchamianiu nowej fabryki i warunkach zatrudniania tam pracowników – mówi Agnieszka Brania, kierownik ds. komunikacji zakładów produkcyjnych Groupe PSA w Gliwicach i Tychach.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Kontrowersje przy zatrudnianiu pracowników polskich zakładów PSA

  • Stanisław Jarzyna 2019-11-28 09:22:26
    Doświadczonym pracownikom proponuje się program dobrowolnych odejść, a na ich miejsce przychodzą nowi, tańsi.
  • Eks@pert 2019-11-21 20:04:31
    W zarzadzie spólki OMP Gliwice i PSA Manufacturing Gliwice zasiadają ci sami członkowie zarzadu, można to sprawdzić w KRS. Siedziby spółek są pod tym samym adresem. Z tych samych gabinetów członkow zarzadu wydawane są w tej samej chwili decyzje dla jednej i drugiej spółki. Cały mechanizm jest wymyślony po to aby obejść przepisy Kodeksu Pracy i wprowadzic bez uzgodnien z przedstawicielami pracowników nowe regulaminy pracy i płacy. Konkretnie chodzi o system organizacji pracy zmianowej w systemie 6 dni w tygodniu oraz okresu rozliczeniowego 12 miesiecznego na którego wprowadzenie musi wyrazić zgodę związek zawodowy !!!! Nowa spólka PSA z wybranymi wskazanymi pracownikami PRZYJMUJE TE NIEKORZYSTNE ROZWIAZANIA DLA PRZYSZŁYCH PRACOWNIKÓW poniewaz nie ma zwiazku zawodowego w nowej spółce i interes się kręci. Niepokornych się wystraszy lub zwolni jak się to dzieje teraz, 350 pracowników do 31 grudnia 2019. Polski Rząd dofinansował z pieniedzy publicznych podatników budowę zakladu PSA na terenie OMP Gliwice w wysokosci 78 850 000 zł i teraz Ministerstwo powinno skontrolowac działalność zdublowanych członkow zarzadu obu spółek . To jak wielki sztos lub francuska robota. SKANDAL to bardzo delikatne słowo w tej sytuacji.
  • Opad 2019-11-20 16:53:56
    W ilu francuskich zakładach tego koncernu zrobiono ludziom podobne draństwo po 20 latach ofiarnej pracy?
  • niestety 2019-11-20 16:49:52
    biedne pisioki , nie mogą powsadzać ,,samych swoich '' na kluczowe stanowiska w PSA bo to przecież nie rodzima pisowska spółka skarbu państwa i nie mają wpływu na nic
    • Norma 2019-11-20 17:34:14
      Twoja głowa służy chyba do tego do czego koniowi służy zad
  • Max 2019-11-20 16:30:21
    Polacy uczyli Francuzów jest widelcami, to teraz oni uczą Polaków jak się robi biznes. A w biznesie, co wiedzą za granicą, nie ma sentymentów i jeśli jest możliwość obcięcia kosztów, to się ją wykorzystuje. Business is business.
    • Ekspert XD 2019-11-21 09:04:10
      No w latach 90-tych kapitał nie miał narodowości, jak Francuzi i Niemcy wykupowali polskie firmy. Teraz jak Chińczycy wykupują niemieckie, to nagle kapitał odzyskał narodowość i nie można pozwolić na zagraniczną ekspansję.
    • kk 2019-11-24 19:10:20
      To we Francji wynaleziono widelec, tak przynajmniej poisze w encyklopediach

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.173.144
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!