Elektomobilność to priorytet naszego rządu i my do tego podchodzimy bardzo poważnie - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski. Elektromobilność dominuje dziś podczas dyskusji w ramach odbywającego się w Katowicach szczytu klimatycznego COP24.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Jak podkreśla minister rozwój elektromobilności jest jednym ze sposobów walki o czyste powietrze. Trzeba jednak zapewnić rozwój potrzebnej infrastruktury.
- Ci, którzy reprezentują klasę średnią, mówią, że chcą czystego powietrza, są gotowi zapłacić więcej, by jeździć elektrycznymi samochodami, ale nie ma punktów ładowania. Zwracam się do przedsiębiorców - budujcie punkty ładowania. W ciągu najbliższych trzech lat powstanie w Polsce sieć. Mogę obiecać, że w 2021 r. będziemy mogli to zadanie wykonać. Prowadzimy w tej sprawie już konkretne rozmowy.
Podczas swojego wystąpienia Tchórzewski podkreślił, że Polska nie zapomina o paliwach alternatywnych.
- Chcemy, żeby w tej dziedzinie - od gazu, przez paliwo wodorowe - trwały w Polsce badania. Jesteśmy gotowi na rozwój technologii magazynowania, rozwój i silną produkcję baterii dla samochodów elektrycznych. Mam przekonanie, że będę jeszcze jeździł polskim samochodem elektrycznym.
W swoim wystąpieniu nawiązał także to energetyki opartej na węglu.
- Chcemy pokazać, że to, że decydujemy by przez pewien czas pozostała u nas energetyka węglowa nie jest związane z tym, że nie myślimy poważne o zmniejszeniu zagrożenia dla życia ludzi i klimatu. Dążymy do tego, by wprowadzić do kogeneracji ustawę, która spowoduje, że tam, gdzie mamy rozproszone budownictwo mieszkaniowe, będzie możliwe wsparcie finansowe. KE poparła ustawę, która jest w parlamencie. Produkując ciepło i energię dla mniejszych miejscowości poniesiemy wyższe koszty, ale rzeczywiście będzie to wpływać na emisję CO2.