PARTNERZY PORTALU

Kto ponosi konsekwencje wypadku autem służbowym?

Kto ponosi konsekwencje wypadku autem służbowym?
Adobe Stock
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: wnp.pl (AG)
  • Dodano: 21-02-2013 15:09

Coraz częściej auto jest podstawowym narzędziem umożliwiającym wykonywanie obowiązków służbowych. W wielu przypadkach stanowi on także swoistą nagrodę dla pracownika. Posiadanie samochodu służbowego wiąże się jednak nie tylko z przywilejami, ale również z obowiązkami. Dlatego niemal każda firma posiadająca nawet kilka samochodów wprowadza tzw. car policy, zobowiązując tym samym kierowców do przestrzegania regulaminu oraz dbałości o powierzony pojazd. Jednak co zrobić, jeśli pracownik brał udział w wypadku? Kto ponosi odpowiedzialność za uszkodzenie służbowego auta - pracownik czy pracodawca?

Odpowiedzialność pracownika wobec pracodawcy za wypadek samochodem służbowym regulują przepisy prawa powszechnego, w szczególności kodeks cywilny. Pracownik ponosi odpowiedzialność wobec pracodawcy za szkodę powstałą w jego mieniu pod warunkiem zaistnienia przewidzianych w kodeksie cywilnych przesłanek tej odpowiedzialności. Sytuacja ta dotyczy również przypadku, gdy pracownikowi zostaje powierzony samochód służbowy z obowiązkiem zwrotu i rozliczenia się.

Co ważne, pracodawca będzie mógł rościć wobec pracownika o odszkodowanie za szkodę w samochodzie służbowym w razie zaistnienia materialnej szkody w tym pojeździe (uszkodzenie, ubytek, utrata), a także zaistnienia adekwatnego związku przyczynowego pomiędzy szkodą powstałą w samochodzie służbowym, a zdarzeniem powodującym tę szkodę. - Innymi słowy, przesłanką odpowiedzialności odszkodowawczej pracownika jest to, by szkoda w samochodzie była normalnym, naturalnym następstwem zdarzenia powodującego tę szkodę, komentuje mecenas Jakub Brykczyński z Kancelarii Adwokackiej Brykczyński i Partnerzy. Pracodawca może domagać się odszkodowania również w przypadku zaistnienia winy pracownika przy zdarzeniu powodującym szkodę. - (...) pracownik nie ponosi odpowiedzialności odszkodowawczej wobec pracodawcy, jeżeli nie można mu przypisać winy, czyli wtedy gdy szkoda powstała z przyczyn niezależnych od pracownika, dodaje mec. Brykczyński.

W kwestii odpowiedzialności odszkodowawczej pracownika należy podkreślić, że w przypadku zaistnienia w samochodzie służbowym szkody, za którą pracownik jest odpowiedzialny (zgodnie z opisanymi wyżej zasadami) to on ponosi za nie pełną odpowiedzialność. W takiej sytuacji pracodawca może żądać od niego pokrycia całej szkody - zarówno strat spowodowanych przez pracownika w samochodzie służbowym (np. koszty naprawy), jak i utraconych korzyści (np. zwrot zysków, jakie pracodawca uzyskałby w czasie, w którym samochód służbowy pozostawał w naprawie).

Jedną z metod na sprawdzenie w jaki sposób pracownicy wykorzystują auto służbowe jest zamontowanie systemu monitoringu aut. Dzięki zamieszczonym urządzeniom GPS pracodawca może sprawdzić zapis trasy z monitoringu pojazdu, w którym oprócz samej historii jest również informacja o prędkości (w km/h) z jaką poruszał się pojazd. - Warto również podkreślić, iż sama świadomość posiadania w samochodzie urządzenia GPS powoduje, że kierowcy poruszający się służbowymi autami ściągają nogę z gazu oraz zachowują większą ostrożność, mówi Małgorzata Słodownik manager działu handlowego operatora systemu monitoringu pojazdu Flotis.pl.

Należy jednak pamiętać, iż możliwość egzekwowania naprawy szkody powstaje pod warunkiem właściwego - zgodnego z przepisami prawa pracy - powierzenia pracownikowi samochodu służbowego stanowiącego własność pracodawcy. Co ważne, zależy to od okoliczności konkretnej sprawy. Warto także podkreślić, że w razie niedochowania przez pracodawcę wymogów co do powierzenia mienia, pracownik będzie w korzystniejszej sytuacji.

Przed powierzeniem pracownikowi auta służbowego warto omówić z nim szczegółowo zasady korzystania z pojazdu oraz konsekwencje wynikające z nieprzestrzegania ich. Pozwoli to uniknąć w przyszłości wielu nieprzyjemnych sytuacji. Dobrym rozwiązaniem jest także ustalenie zasad postępowania w razie wypadku. Warto nawet umieścić w samochodzie instrukcje, co robić i kogo w firmie zawiadomić w pierwszej kolejności, gdy zdarzy się wypadek.

źródło: Flotis.pl

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kto ponosi konsekwencje wypadku autem służbowym?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.146.28
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!