Nowe technologie w przemyśle – oprogramowanie w chmurze odpowiedzią na wyzwania branży motoryzacyjnej

Nowe technologie w przemyśle – oprogramowanie w chmurze odpowiedzią na wyzwania branży motoryzacyjnej
fot. Shutterstock
  • Autor: Mariusz Siwek, Sales Director Poland and Baltics, Infor
  • Dodano: 10-01-2022 08:04

Obserwowane na rynku problemy z dostępnością procesorów dla branży motoryzacyjnej mogą skutkować obniżeniem globalnej produkcji samochodów nawet o niemal 8 milionów sztuk. Jednocześnie wzrost znaczenia nowych obszarów, jak elektromobilność, może stanowić dla tego sektora dużą szansę rozwoju, którą niezależnie od okoliczności warto jak najlepiej wykorzystać.

Szczególne wymagania w zakresie cyfrowej synchronizacji produkcji już od lat są domeną branży motoryzacyjnej. Ponieważ narzuca ona wyśrubowane standardy w łańcuchu dostaw, każde odstępstwo od planu jest tu dużym wyzwaniem. W dobie powszechnych zakłóceń globalnego łańcucha dostaw, sektor automotive może zyskać szczególnie dużo wdrażając gotowe i zwinne rozwiązania w chmurze, czyli dostosowane do potrzeb branży motoryzacyjnej nowoczesne, kompletne platformy wspierające zarządzanie przedsiębiorstwem.

Motoryzacja w… chmurze

Ze względu na dużą dostępność, niemal nieograniczoną skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa, rozwiązania IaaS (ang. Infrastructure as a Service – infrastruktura jako usługa) pomagają zasypać powstałą przez lata cyfrową przepaść i w prosty sposób dostosować firmową infrastrukturę IT do potrzeb współczesnego, cyfrowego świata. Jednak w przypadku branży automotive, prawdziwym przełomem są dostępne w modelu SaaS, kompletnie zintegrowane z motoryzacyjnym łańcuchem dostaw, gotowe platformy cyfrowe powstałe na bazie systemów klasy ERP. Te oferują użytkownikom szereg korzyści i przewag konkurencyjnych, wobec których zarówno najwięksi producenci samochodów czy rozwiązań OEM dla branży motoryzacyjnej, jak i małe firmy, nie mogą przejść dziś obojętnie.

Dostępne jako pełna usługa systemy klasy ERP zapewniają wysoką elastyczność i skalowalność, pozwalając na bieżące dostosowywanie zasobów do potrzeb biznesowych. Pozwalają usystematyzować procesy i rozwijać prowadzoną działalność w oparciu o sprawdzone modele i funkcjonalności biznesowe. Nieoceniona jest też łatwość wprowadzania innowacji w oparciu o technologie zintegrowane w branżowej chmurze. Co istotne, w przypadku chmurowych systemów ERP czy pakietów oprogramowania korporacyjnego, jak Infor CloudSuite Automotive, ich wdrożenie trwa zazwyczaj kilka miesięcy, podczas gdy dla rozwiązań on-premises są to nawet trzy lata!

Zarządzanie popytem

Uruchomienie specjalizowanego branżowo systemu w chmurze wymaga mniejszego zaangażowania zasobów firmy. Większość funkcji i procesów jest gotowych i skrojonych do potrzeb sektora motoryzacyjnego. Organizacje adaptujące ten model działania doświadczają mniejszych zakłóceń biznesowych związanych z prowadzonym wdrożeniem, a co najważniejsze korzystają zawsze z najnowszych wersji systemu udostępnianych na bieżąco bez konieczności upgradu i migracji. W efekcie klienci mogą zrealizować korzyści biznesowe z inwestycji w chmurowy system klasy ERP znacznie szybciej, niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Niezwykle istotną cechą cyfrowych platform branżowych, jak Infor CloudSuite Automotive, są zintegrowane rozwiązania do zarządzania popytem. Rozszerzają i uzupełniają one tradycyjne procesy biznesowe ERP, obsługując standardowe praktyki biznesowe przedsiębiorstwa, jak również jego partnerów handlowych. Funkcjonalności z tego obszaru obejmują m.in. zarządzanie i monitorowanie automatycznej komunikacji EDI z klientami i partnerami handlowymi, zgodnie z wymaganiami ich procesów biznesowych. W razie potrzeby wiadomości można importować, edytować i dostosowywać ręcznie. Obsługiwane są typowe formaty EDI, takie jak UN/EDIFACT, ASC X12 i VDA.

Sprawny łańcuch dostaw

W przypadku firm motoryzacyjnych możliwość szybkiego korzystania z wdrażanych w chmurze rozwiązań nabiera dziś znaczenia ze względu na wyższą niż kiedykolwiek wcześniej potrzebę wglądu, kontroli i szybkiego reagowania na potencjalne zakłócenia w łańcuchu dostaw. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy branża automotive boryka się z problemami spowodowanymi przez niską dostępność masowo stosowanych w nowych autach chipów i mikroprocesorów. Opóźnienia związane z ich produkcją i dostawami powodują znaczne zawirowania u producentów aut, którzy ograniczają produkcję. Według niektórych szacunków może to dotyczyć niemal 8 milionów samochodów, które nie zostaną wyprodukowane[1].

Strategiczne wsparcie w zarządzeniu tym wyzwaniem stanowi nowoczesne oprogramowanie SCM (ang. Supply Chain Management – zarządzanie łańcuchem dostaw). Chmurowe rozwiązania takich producentów jak Infor  zapewniają zwiększoną widoczność w poszczególne elementy łańcucha, a tym samym umożliwiają lepsze planowanie dostaw i szybszą reakcję na ewentualne problemy. Tym bardziej, że na konkurencyjnym rynku widoczność łańcucha dostaw musi wykraczać poza podstawowych dostawców i obejmować wszystkie warstwy całej sieci dostaw. Doskonała znajomość wszystkich szczegółów to jedyny, w miarę niezawodny sposób na uzyskanie realnego obrazu sytuacji, wytypowanie i eliminację potencjalnych wąskich gardeł i zagrożeń. Nowoczesne narzędzia SCM pozwalają na szybsze podejmowanie trafnych decyzji, związanych chociażby z ponownym wyznaczaniem trasy wysyłek i dostaw czy optymalnej alokacji zapasów.

Rozwiązania Infor w praktyce

Dzięki chmurowym oraz instalowanym lokalnie rozwiązaniom Infor, już ponad 800 firm z branży motoryzacyjnej redukuje złożoność i poprawia widoczność swoich łańcuchów dostaw oraz poprawia produktywność. Jedną z nich jest brytyjski producent legendarnych motocykli Triumph. Firma postanowiła przeprowadzić całkowitą modernizację cyfrową i zastąpić szereg wykorzystywanych systemów jednym, nowoczesnym narzędziem – systemem Infor LN. Pozwolił on zwiększyć elastyczność w zakresie zamawiania produktów i komunikacji z klientami, umożliwił też dostęp w czasie rzeczywistym do cennych danych i wskaźników ze wszystkich fabryk i linii produkcyjnych. Migracja do oprogramowania Infor LN pozwoliła Triumph’owi zwiększyć widoczność i kontrolę nad liniami montażowymi, jakością komputerowych schematów projektowania i wykazami materiałów oraz ułatwiła analizę dostępnych w jednym miejscu danych, generowanych przez podstawowy system ERP.

Na rozwiązaniach Infor polega też SEG Automotive. Ten globalny dostawca motoryzacyjny korzysta z kolei z pakietu Infor CloudSuite Automotive. Dzięki temu jest w stanie sprostać dzisiejszym wyzwaniom rynkowym. Wielodostępowa platforma chmurowa Infor poprawia wgląd w poszczególne procesy i nadzór nad łańcuchem dostaw, a tym samym pomaga szybko i sprawnie reagować w przypadku jego zakłóceń oraz podejmować optymalne decyzje. Co istotne, w swojej działalności SEG Automotive korzysta z rozmaitych technologii Industry 4.0. One również wspierane są przez oprogramowanie Infor CloudSuite Automotive, które umożliwia standaryzację cyfrowych procesów biznesowych, poprawia kompleksową widoczność, a także pomaga stosować zintegrowane planowanie biznesowe i oparte na sztucznej inteligencji analizy.  

Innowacje made in… Wrocław

Co ciekawe, część rozwiązań Infor tworzonych m.in. dla branży motoryzacyjnej rozwijana jest we wrocławskim Center of Excellence firmy. Odpowiada ono za projekty związane z całym cyklem życia kilku kluczowych produktów Infor – rozwój, wdrożenie i utrzymanie. Tworzone we Wrocławiu technologie związane z obszarem inteligencji biznesowej, Big Data i uczenia maszynowego pomagają klientom Infor w cyfrowej transformacji ich biznesu i budowaniu przewag konkurencyjnych w dobie Przemysłu 4.0.  

Aby dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach Infor dla branży Automotive zachęcam do odwiedzenia strony producenta, zapoznania się z licznymi materiałami Infor z tego obszaru oraz do udziału w regularnie organizowanych szkoleniach i webinariach.

 

O autorze:

Mariusz Siwek, Sales Director Poland & Baltics w Infor to menedżer posiadający ponad dwudziestoletnie doświadczenie w branży oprogramowania biznesowego. Do Infor dołączył w 2006 roku. Obecnie jest odpowiedzialny za strategię wprowadzania rozwiązań Infor na rynki Europy Wschodniej. Do jego głównych zadań należą aktywne poszukiwanie nowych partnerów oraz realizacja planów rozwoju firmy w regionie. Mariusz Siwek jest absolwentem studiów MBA na TSM Business School oraz posiada tytuł magistra technologii informatycznych i zarządzania produkcją.

 

[1] https://automotivesuppliers.pl/pl/europa/niemal-8-mln-aut-nie-zostanie-wyprodukowanych-z-powodu-braku-polprzewodnikow

 

×

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowe technologie w przemyśle – oprogramowanie w chmurze odpowiedzią na wyzwania branży motoryzacyjnej

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.127.73
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!