PARTNERZY PORTALU

Nowy silnik cieplny bez ruchomych części wydajny jak turbina parowa

Nowy silnik cieplny bez ruchomych części wydajny jak turbina parowa
Urządzenie może przekształcać ciepło w energię elektryczną z ponad 40 proc. (fot. shutterstock)
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Anna Trojanowska
    PAP/AT
  • Dodano: 15-04-2022 13:32

Pozbawiony ruchomych części silnik cieplny może przetwarzać ciepło na energię elektryczną ze sprawnością podobną jak tradycyjna turbina parowa.

  • Urządzenie może przekształcać ciepło w energię elektryczną z ponad 40 proc. wydajnością - lepszą niż w przypadku wielu tradycyjnych turbin parowych.
  • Chodzi o ogniwo termofotowoltaiczne (TPV), podobne do ogniw fotowoltaicznych w panelach słonecznych, które pasywnie wychwytuje wysokoenergetyczne fotony z rozgrzanego do białości źródła ciepła i przekształca je w energię elektryczną.
  • Naukowcy twierdzą, że pewnego dnia projekt może umożliwić stworzenie całkowicie zdekarbonizowanej sieci energetycznej. Planują włączyć ogniwo TPV do baterii termicznej w skali sieciowej.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Nowy silnik cieplny bez ruchomych części wydajny jak turbina parowa

  • Jdhsjsj 2022-04-16 12:25:07
    Silnik? Chwile się zastanawiałem jak może działać silnik bez części ruchomych… Przecież silnik wykonuje prace, konsumuje energie, a nie zmienia jej rodzaj. W tym przypadku mówimy o generatorze, a nie silniku. Nazywanie tego silnikiem ma taki sam sens jak nazywanie ogniw PV tym określeniem. Zresztą: tym właśnie jest to urządzenie, ogniwem fotowoltaicznym.
  • Inżynier 2022-04-15 22:34:32
    A cóż to ma być za sensacja?! - Kompletujemy skład Konsorcjum (chyba że zdecyduje się mocna finansowo pojedyncza firma) dla wdrożenia instalacji pilotażowej systemu magazynowania energii cieplnej (odzyskanej z gorącej wody i spalin - odpad z procesów przemysłowych, komunalnych, jak też gromadzenie energii z nadwyżek produkcji niestabilnych źródeł odnawialnych) ze sprawnością min. 70% dzięki naszej konstrukcji super turbinie. Koszt instalacji pilotażowej 200 kW miał wynieść wg cen z 2021 r. ca 4 mln zł. Oczywiście produkcja seryjna systemów (w zasadzie zawsze obliczonych i dedykowanych danemu celowi jaki jest do zrealizowania) to już zupełnie inna kwestia cenowa - jednak dopiero po zweryfikowaniu pracy 2-3 systemów pilotażowych o mniejszej mocy/pojemności (planujemy na początek 200 i 400 kW - takie są wstępne akceptacje potencjalnych zainteresowanych).
    • Jdjhsjs 2022-04-16 12:28:40
      Gromadzicie energie cieplną? Czy energie elektryczna pozyskana z turbiny cieplnej? Bo nie do końca rozumiem…
      • Inżynier 2022-04-29 20:35:35
        Pozyskujemy ciepło odpadowe, magazynujemy - mogą to być (mają być!) także nadwyżki produkcji z niestabilnych źródeł OZE i wytwarzamy energię elektryczną dzięki (zdecydowanie ruchomej) naszej konstrukcji rewolucyjnej wysokooobrotowej turbinie (ze sprawnością ca 70% bez używania pompy ciepła i blisko 10% więcej, t.j. ok 80% z pompą ciepła o COP =5, dla uczciwości my średniorocznie przyjmujemy 3,2). Ten 'silnik' (jak napisał w artykule autor), nie jest więc żadnym osiągnięciem technicznym - raczej powrotem do przeszłości - coś co ma raptem 40% sprawności nie powinno mieć racji bytu (nie chcę tutaj wymieniać konkretnych a jakże popularnych... i...). Ot i wszystko.
  • Pesymista 2022-04-15 11:03:47
    Ha ha ha 40% sprawności. Każda turbina wodna ma ponad 90% i można ich na rzece postawić ile chcesz ;-)
    • Jurek 2022-04-15 12:03:32
      A silnik elektryczny ma nawet 97%! Tylko co z tego?
    • Lord Farkład 2022-04-15 13:52:00
      Na prawdę można postawić na rzece tyle zapór ile się chce? Nie wiedziałem. Ile to człowiek się "mądrych" rzeczy może z internetu dowiedzieć... no... no...
      • Innowator 2022-04-15 22:23:04
        Nie krytykuj nikogo w czambuł - choćby pisał i mówił niezbyt mądrze. My staramy się właśnie wdrożyć do produkcji turbiny wodne przepływowe (opuszczane na nurt z pomostów na brzegu(-ach) lub pływające w nurcie rzeki na specjalnych pływakach (w razie fali powodziowej i jakichś zagrożeń holujemy zestaw do brzegu i zabezpieczamy). Nasze turbiny super wydajne (umożliwia to specjalny kształt łopatek wirnika),a kalkulacja dla warunków jakie panowały w 2021 r. na Noteci (konkretne zapytanie) dawała wynik na zwrot z inwestycji w 5-6 lat (!). Wyliczyliśmy ten okres zwrotu dla aktualnych w 2021 r. cen aukcyjnych ale proszę pamiętać, że dzisiaj można energię sprzedawać także poza aukcjami, więc da się udowodnić opłacalność, prawda?
      • Gość 2022-04-17 00:22:22
        Zasoby wody płynącej q Polsce są zagospodarowane w ok 16 procent , np we Francji chyba powyżej 60 , także
    • Antypisior 2022-04-17 00:20:57
      Norwegia ma 99 procet Energi z wody, darmowa , nie muszą kupować ani węgla Ali gazu ani paliwa jądrowego. Włocławek produkuje rocznie za chyba 300 mln zł prąd ,

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.79.149
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!