Rada ds. kompetencji w sektorze motoryzacji ma zadbać o przyszłe kadry

Rada ds. kompetencji w sektorze motoryzacji ma zadbać o przyszłe kadry
Branża motoryzacyjna potrzebuje wykwalifikowanych pracowników. Fot. PTWP (Andrzej Wawok)
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/PSZ
  • Dodano: 08-03-2018 10:49

Firmy sektora automotive wspólnie z naukowcami, ekspertami rynku pracy i przedstawicielami administracji będą analizować potrzeby kadrowe tej branży - także w kontekście elektromobilności - i rekomendować potrzebne działania. Forum ich współpracy będzie Rada ds. kompetencji w sektorze motoryzacji.

  • Branża motoryzacyjna boryka się z problemem braku specjalistów.
  • Podążanie za nowymi trendy w motoryzacji, jak elektromobilność i autonomizacja jazdy, jeszcze bardziej zwiększają zapotrzebowanie na wysoko kwalifikowaną kadrę.
  • Rada ma pomóc sprostać tym wyzwaniom.

Rada jest wspólną inicjatywą Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), Polskiej Izby Motoryzacji (PIM) oraz Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych (ZPMiAP). W czwartek KSSE poinformowała o dofinansowaniu przedsięwzięcia z unijnych środków w ramach Programu Operacyjnego "Wiedza, Edukacja, Rozwój".

Rada ma m.in. wypracować rozwiązania, pozwalające dopasować system kształcenia do zapotrzebowania sektora. Jej członkowie - przedsiębiorcy z różnych regionów kraju - będą reprezentować główne działy przemysłu motoryzacyjnego, jak: produkcja samochodów, przyczep i naczep, handel hurtowy i detaliczny pojazdami, ich naprawa, a także inne rodzaje działalności związane z produkcją, handlem, dystrybucją oraz naprawą samochodów i motocykli, z uwzględnieniem obszaru elektromobilności, e-busów i aut elektrycznych.

W projekt zaangażowała się Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, w której wiodąca część inwestorów to firmy z branży motoryzacyjnej. W strefie działa klaster motoryzacyjny Silesia Automotive and Advanced Manufacturing, skupiający ponad 80 działających w KSSE firm z sektora automotive i zaawansowanych technologii, 11 jednostek naukowych oraz trzy instytucje otoczenia biznesu.

Czytaj także: Wiceprezes potentata widzi świetlaną przyszłość przed zakładem w naszym kraju. "Polska ma idealne położenie"

Wydatki członków klastra na prace badawczo-rozwojowe, w tym na inwestycje w centrach badawczych, to ponad 700 mln zł, a liczba umów na transfer wiedzy podpisanych między jednostkami naukowymi a przedsiębiorstwami przekracza 335. Członkowie klastra są zaangażowani w studia dualne na Politechnice Śląskiej, w ramach których studenci łączą pozyskiwanie wiedzy na uczelni z praktyczną nauką zawodu u potencjalnych przyszłych pracodawców.

"Naszą strefę chętnie wybierają firmy z branży automotive, które tu napędzają się do działania i wdrażania nowoczesnych rozwiązań. Ważna jest w tym kontekście współpraca w zakresie edukacji przyszłych pracowników, skrojonej do potrzeb wszystkich przedsiębiorców sektora motoryzacyjnego działających w KSSE i w Polsce" - powiedział, cytowany w czwartkowym komunikacie, strefy prezes KSSE Janusz Michałek.

W ocenie wiceprezes KSSE prof. Barbary Piontek, powołanie Rady ds. kompetencji w sektorze motoryzacji jest odpowiedzią na aktualne potrzeby rynku. "Brak specjalistów, który już dzisiaj jest głównym czynnikiem hamującym rozwój przedsiębiorstw, oraz nadchodząca rewolucja przemysłowa, także związana z elektromobilnością i autonomizacją pojazdów, stawia przed nami nowe wyzwania w zakresie kształcenia kadr" - skomentowała wiceprezes.

Czytaj również: Szef grupy Fiata ma "poważne plany" wobec fabryki w Tychach

Prezes Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych Paweł Wideł zwrócił uwagę na prognozowane zapotrzebowanie branży na nowych pracowników w kontekście dynamicznego rozwoju technologicznego przemysłu motoryzacyjnego.

"W obszarach o wysokim potencjale rozwoju wzrośnie rola zachęt dla utrzymania pracowników już zatrudnionych oraz zainteresowanie grupami społecznymi, gdzie są jeszcze rezerwy rąk do pracy, na przykład wśród kobiet" - powiedział Wideł, oceniając, iż przemysł, rząd, samorządy, rodzice i młodzież, są w stanie wspólnie wypracować system edukacji zawodowej, zapewniający wykształcenie pożądanych przez firmy sektora motoryzacyjnego fachowców.

Partnerem przedsięwzięcia jest Polska Izba Motoryzacji, zrzeszająca ok. 150 firm z tej branży. Zdaniem wiceprezes Izby Bożeny Oleksy nowa Rada będzie ogólnopolską platformą wymiany doświadczeń między szkolnictwem a przemysłem, co umożliwi przedsiębiorcom oddziaływanie na dostawców usług edukacyjnych i rozwojowych, zgodnie z potrzebami sektora.

"Rada będzie budować partnerstwo przedsiębiorstw z instytucjami rynku pracy i łączyć szkolnictwo z przemysłem. Dzięki temu zdobędziemy wiarygodne dane o potrzebnych kwalifikacjach w sektorze i zapewnimy wzrost skuteczności działań m.in. pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego" - uważa Bożena Oleksy.

Katowicka SSE to największa pod względem wielkości pozyskanych inwestycji strefa ekonomiczna w Polsce. W ub. roku pozyskała blisko 60 nowych projektów o rekordowej dla strefy łącznej wartości ok. 3,4 mld zł. Od początku tego roku wydano już kilkanaście nowych zezwoleń na realizację przedsięwzięć wartych w sumie prawie 1 mld zł. Strefa prognozuje, że liczba pozyskanych w całym 2018 r. inwestycji może być zbliżona do ubiegłorocznej.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rada ds. kompetencji w sektorze motoryzacji ma zadbać o przyszłe kadry

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.133.27
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!