To będzie prawdziwa zmiana. Ładowarki samochodowe zawitają na osiedla

To będzie prawdziwa zmiana. Ładowarki samochodowe zawitają na osiedla
Na Zachodzie znaczna cześć ładowarek ulokowana jest na osiedlach mieszkaniowych. Fot. Shutterstock.com

Widok ładowarki samochodowej na parkingu przed marketem czy na stacji benzynowej już nie dziwi. Wszystko wskazuje, że czeka nas kolejna rewolucja i urządzenia takie pojawią się przed blokami na osiedlach. Czyli tak, jak to powinno docelowo być.

  • Do 10 marca Polska ma czas na transpozycję, czyli wprowadzenie do prawa krajowego, tzw. dyrektywy budynkowej Unii Europejskiej.
  • Ułatwi ona ładowanie samochodu elektrycznego w sąsiedztwie budynków wielorodzinnych czy biurowych.
  • Sieci szybkich ładowarek będą się jednak nadal rozwijać. Mają swoje walory.
Elektomobilność do Polski zawitała wraz ze stacjami ładowania lokalizowanymi w reprezentacyjnych miejscach, stawianych trochę jakby na pokaz: przed siedzibami firm, dworcami, centrami handlowymi. Można zaryzykować stwierdzenie, że oprócz ładowania samochodów elektrycznych, których w Polsce jest jak na lekarstwo, miały „pracować” jako reklamy nowego zjawiska. Z drugiej strony ładowarki „wolnostojące” to najczęściej urządzenia szybkiego ładowania, które próbują upodobnić ładowanie „elektryka” do tankowania auta spalinowego.

- Jako kierowcy nie chcemy zmieniać przyzwyczajeń. Jeśli chodzi o zasilanie energią, podchodzimy do samochodów elektrycznych trochę jak do spalinowych - potwierdza Katarzyna Sobótka-Demianowska, dyrektor ds. rozwoju rynku elektromobilności w Polsce ABB Sp. z o.o. - Warto jednak zmienić spojrzenie. Samochody elektryczne można ładować także wtedy, kiedy nie są używane, w nocy, czy na firmowym parkingu, kiedy jesteśmy w pracy. Wolne ładowanie zaczyna być coraz bardziej popularne. Stosując je trzeba jednak pamiętać, że samochód ładuje się z taką mocą, jaką ma wbudowana w niego ładowarka. Jeżeli ładowarka na parkingu ma np. 22 kW, a ta w samochodzie 11, nie naładujemy go z większą mocą niż te 11 kW.
Inna kwestia to rozliczenia i autoryzacja, szczególnie w przypadku ładowarek na parkingach przed domami wielorodzinnymi.

- Jeśli gniazdko jest wspólne, zdarza się, że sąsiedzi odpinają samochód w czasie ładowania, donoszą, skarżą się, że ze „wspólnego dobra” korzysta jedna osoba. To efekt m.in. tego, że w dużej liczbie osiedlowe punkty ładowania, jeśli takie są, to nie profesjonalne ładowarki, ale dostosowane do tego gniazda przemysłowe. Rozwiązaniem jest odpowiedni sprzęt wraz z systemem zarządzania. W sumie za niewielką cenę można problemu uniknąć - wyjaśnia przedstawicielka ABB.

Do 10 marca Polska ma czas na transpozycję, czyli wprowadzenie do prawa krajowego, tzw. dyrektywy budynkowej Unii Europejskiej.

- Jest ona bardzo istotna, ponieważ ułatwia ładowanie samochodu elektrycznego w sąsiedztwie budynków wielorodzinnych czy biurowych. Tam, gdzie się mieszka, tam, gdzie się pracuje - mówi Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. - Ogólnodostępne stacje ładowania, które w ostatnich latach zdominowały dyskusję o elektromobilności, będą tak naprawdę uzupełnieniem systemu.
Dyrektywa, której celem jest przygotowanie budownictwa do dekarbonizacji, mówi, że każdy budynek mieszkalny lub użyteczności publicznej, nowy czy remontowany, będzie musiał być wyposażony w specjalne kanały, w których, jeśli zajdzie taka potrzeba, będzie można położyć okablowanie doprowadzające moc do ładowarki na pobliskim na parkingu.

 

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: To będzie prawdziwa zmiana. Ładowarki samochodowe zawitają na osiedla

  • robo 2020-02-28 05:56:16
    No ale czy aut elektrycznych zawita więcej? Raczej nie... Ludzie u nas wolą hybrydy toyoty, z tego względu, że właśnie nie trzeba ładować i tańsza w zakupie
  • pawell 2020-02-27 17:45:17
    Entuzjastom zwrócę uwagę, że te ładowarki spowodują likwidację miejsc parkingowych dla "normalnych" samochodów.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.114.32
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!