Tyska fabryka aut ćwiczy produkcję nowego modelu. Znamy szczegóły

W tyskiej fabryce aut Stellantis trwa rozpędzanie i kalibrowanie procesu produkcji Jeepa Avengera. Na taśmie produkcyjnej pojawiły się już także pierwsze egzemplarze kolejnego modelu opartego o tę samą platformę co Jeep Avenger - SUV-a Fiata w segmencie B.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • - Przygotowujemy się do wprowadzenia kolejnego modelu, którego egzemplarze mamy już w fabryce. Obecnie przechodzą przez klasyczną procedurę uruchomieniową – mówi Tomasz Gębka, dyrektor fabryki.
  • Seryjna produkcja tego modelu ma ruszyć w tym roku. Prawdopodobnie jednak pierwsze pilotażowe wersje mogą zacząć zjeżdżać z taśmy produkcyjnej jeszcze przed wakacjami.
  • - Nasi pracownicy nauczyli się, jak składać Jeepy Avenger, a teraz krok po kroku przyspieszamy. To nie jest sztywny układ, który przyspiesza niezależnie od tego, co się dzieje w fabryce – wyjaśnia Tomasz Gębka.

W końcu lutego w Internecie pojawiły się zdjęcia opartego na tej samej platformie co Jeep Avenger modelu Fiata, który w trakcie testów na drogach jeździł pokryty szczelnie czarno-białymi okleinami maskującymi. Podczas niedawnej wizyty w fabryce samochodów Stellantis w Tychach zauważyłem fragmenty tej samej okleiny maskującej wystające zza niektórych zabudów wewnątrz hali montażu. Zapytany o nie Tomasz Gębka, dyrektor fabryki, przyznał, że załoga już przygotowuje się do seryjnej produkcji tego samochodu, wprowadzając pierwsze egzemplarze na taśmę produkcyjną.

- Realizujemy program trzech modeli w Tychach i przygotowujemy się do wprowadzenia kolejnego modelu, którego egzemplarze mamy już w fabryce. Obecnie przechodzą przez klasyczną procedurę uruchomieniową i wydaje się, że będziemy w stanie dotrzymać obietnicy rozpoczęcia produkcji tego samochodu w tym roku - powiedział Tomasz Gębka.

Nowa produkcja ruszy jeszcze w tym roku, może przed wakacjami

Rozpoczęcie seryjnej produkcji tego modelu ma ruszyć w tym roku. Prawdopodobnie jednak pierwsze pilotażowe wersje mogą zacząć zjeżdżać z taśmy produkcyjnej jeszcze przed wakacjami. Oficjalnie model nie został jeszcze zaprezentowany, więc na razie znamy go tylko ze zdjęć zamaskowanych prototypów, sugerujących znaczne podobieństwo do modelu 500X.

To pierwszy w 100 proc. elektryczny Jeep. Spalinowe pierwotnie trafiały do Włoch i Hiszpanii, a ostatnio został zaoferowany także w Polsce. Kilka dni temu wyprodukowano pierwsze spalinowe Avengery na nasz rynek.

- Wiedzieliśmy, że to będzie wyzwanie, więc już wcześniej zaczęliśmy zbierać doświadczenia innych fabryk koncernu, w których samochody elektryczne już były wytwarzane. Z drugiej strony wypracowaliśmy własne rozwiązania - mówi Tomasz Gębka.

Po raz pierwszy w swojej historii fabryka musi na tej samej linii produkować samochody z napędem spalinowym i elektrycznym. Według Tomasza Gębki nie spowodowało to konieczności dublowania stanowisk czy wprowadzania wielu dodatkowych stanowisk podmontażu obok linii produkcyjnej. - Czasami pojawiają się rozwiązania równoległe, ale w tym wypadku nie widzę ważnych kroków w procesie produkcji aut, które musiały być zdublowane ze względu na specyfikę napędu elektrycznego. Oczywiście nowością jest linia montażu pakietów bateryjnych - zaznacza Tomasz Gębka.

Tychy same składają zestawy bateryjne dla swoich aut

Linia produkcyjna pakietów bateryjnych to było jedno z nowych zadań. - Tam pracownicy musieli uzyskać uprawnienia do prac przy wysokim napięciu, a także wykorzystywać potrzebne środki bezpieczeństwa. Same zabiegi montażowe nie stanowią dużej trudności dla załogi doświadczonej w produkcji samochodu. Aczkolwiek dochodzą pewne dodatkowe zabiegi i testy, wymagane przy tych napędach - wyjaśnia Tomasz Gębka. Pytany o ewentualną produkcję w Tychach także ogniw do zestawów bateryjnych odrzekł, że raczej nie ma takich planów. Koncern się do tego przymierza, ale nie w tej lokalizacji.

 

Jeepy wytwarzane są na jednej zmianie. Tomasz Gębka na razie nie chce deklarować, kiedy możliwe będzie uruchomienie kolejnych. - To zależy od wielkości zamówień. Wierzę, że m.in. dzięki tytułowi Car of the Year będziemy je mieli. Przyspieszanie produkcji to kontrolowany proces. Nasi pracownicy nauczyli się składać Jeepy Avenger, a teraz krok po kroku przyspieszamy. Z tygodnia na tydzień monitorujemy nasze wewnętrzne wskaźniki jakościowe i w ramach standardowego procesu co tydzień oceniamy, jakie osiągamy wyniki, czy jesteśmy w stanie dokonać kolejnego przyspieszenia linii. To nie jest sztywny układ, który przyspiesza niezależnie od tego, co się dzieje w fabryce - wyjaśnia Tomasz Gębka.

Wciąż trwa modernizacja i poprawa efektywności "starej" linii Fiata

Pytany o niedobory komponentów, stwierdził, że w pierwszych miesiącach roku sytuacja wydaje się nieco lepsza niż we wcześniejszym okresie. - Łańcuchy dostaw są jednak na tyle skomplikowane, że trudno jest przewidzieć, jak sytuacja będzie się dalej rozwijać - zaznacza Tomasz Gębka.

Zaznacza, że mimo rozpędzania produkcji Jeepa zakład wciąż pracuje także nad poprawą procesu produkcji modeli Fiata i Lancii produkowanych seryjnie od lat. - Nie ma taryfy ulgowej. Z jednej strony jest wspinaczka po krzywej wzrostu na linii, gdzie prowadzimy nową produkcję, ale nie możemy zapomnieć o prowadzonej równolegle seryjnej produkcji na linii Fiata i Lancii. Tam wciąż staramy się poprawiać konkurencyjność, więc nowe projekty, większe czy mniejsze, pojawiają się z miesiąc na miesiąc. Dotyczą np. zmniejszenia zużycia energii elektrycznej czy gazu lub poprawienia jeszcze jakości produkowanych aut. Na żadnym froncie nie odpuszczamy - mówi Tomasz Gębka.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Tyska fabryka aut ćwiczy produkcję nowego modelu. Znamy szczegóły

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.92.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!