Variant liczy na dwucyfrową dynamikę przychodów i niewielki zysk netto w 2010 r.

Variant liczy na dwucyfrową dynamikę przychodów i niewielki zysk netto w 2010 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 06-04-2010 21:27

Dynamika przychodów Varianta, producenta i dystrybutora części samochodowych, może być w 2010 roku dwucyfrowa, a dzięki poprawie sytuacji gospodarczej, kursów walut oraz prowadzonej restrukturyzacji w grupie, może zanotować zysk netto, zbliżony do tego z 2008 roku - poinformował PAP dyrektor finansowy Demetriusz Kurosad.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Narastająco po czterech kwartałach 2009 roku skonsolidowane przychody Varianta wyniosły 62,8 mln zł wobec 62,2 mln zł w 2008 roku, strata operacyjna wyniosła 739 tys. zł wobec 2,5 mln zł zysku, a strata netto wyniosła 2,7 mln zł wobec 98 tys. zł zysku netto w 2008 roku.

Wzrost przychodów spółki w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2010 roku wyniósł r/r 24,5 proc. do 10,6 mln zł, a zysk brutto ze sprzedaży wzrósł o 12,6 proc. do 3,6 mln zł.

"Dynamika przychodów po lutym była ponad 20-proc., co było głównie spowodowane tym, że w tym samym czasie w 2009 roku nie było jeszcze produkcji rerafinacyjnej olejów i to jest główny czynnik generujący wzrost. Daje się też odczuć poprawę sytuacji rynkowej i nie ma takiej niepewności jak rok temu, a to się przekłada na niewielki wzrost przychodów - niewielki, bo należy pamiętać, że rerafinacji w zeszłym roku jeszcze nie było" - powiedział PAP Kurosad.

"Prawdopodobne jest, że cały rok zamkniemy wzrostem przychodów. Myślę, że możliwy jest dwucyfrowy wzrost w procentach, bo rerafinacja ruszyła właściwie od września i ona generuje trochę obrotów" - dodał.

Kurosad powiedział też, że na poziomie netto w 2010 roku możliwy jest powrót do niewielkiego zysku po stracie zanotowanej w 2009 roku, ponieważ poprawiła się sytuacja na rynku, kursy walut są bardziej sprzyjające niż w zeszłym roku, a efekty może przynieść też prowadzona restrukturyzacja w grupie.

"Straty z zeszłego roku miały trzy podstawowe przyczyny: utworzyliśmy dość duże rezerwy na aktywa związane ze spółkami zależnymi, które są albo po procesie likwidacji, czyli Słowacja i częściowo Czechy albo w trakcie, czyli Ukraina. (...) Trzeba pamiętać, że proces likwidacji jest związany z ponoszeniem strat, bo spółki, które są w tym procesie już nie generują istotnych obrotów, a koszty likwidacji są ponoszone, ale generalnie ten obciążający wpływ na wynik będzie już o wiele, wiele mniejszy" - powiedział dyrektor finansowy.

"Dużym czynnikiem, który wygenerował stratę w 2009 roku to był wysoki kurs walut euro i dolara, a teraz ta tendencja i poziom kursu jest dla nas korzystna, jednak z racji na kilkumiesięczne opóźnienia w przełożeniu tych kursów na wynik, jeszcze nie bardzo to odczuwamy" - dodał.

"Trzecim czynnikiem było ogólne spowolnienie gospodarcze i spore obniżenie przychodów związane z kryzysem, ale to też już w zasadzie widać, że od końca ubiegłego roku to się skończyło. Jeśli usuniemy wszystkie te czynniki, które spowodowały stratę, to nasza sytuacja będzie porównywalna do 2008 roku" - powiedział również.

Kurosad powiedział, że na razie grupa będzie się opierała na rozwoju organicznym.

Variant skupi się w tym roku na zakończeniu przebudowy działalności pod względem organizacyjnym, która ma na celu obniżenie kosztów działalności oraz zoptymalizowanie struktury biznesowej grupy.

Spółka na Ukrainie prawdopodobnie zostanie zlikwidowana, a działalność ze zlikwidowanych spółek w Czechach i na Słowacji zostanie przeniesiona do Polski. W ciągu najbliższych miesięcy Variant podejmie też decyzję jakie działania zostaną przedsięwzięte co do spółki w Serbii.

"Myślę, że w ogromnej większości zakończymy restrukturyzację w grupie w 2010 roku, ale trudno mi powiedzieć jakie działania będą podejmowane w przypadku Serbii - czy będziemy tam dalej inwestować i rozwijać czy też nie. To jest pytanie, na które będziemy sobie odpowiadać w najbliższych miesiącach" - powiedział Kurosad.

"W pozostałych spółkach w zasadzie wiemy już do czego dążymy i to jest właśnie albo przenoszenie działalności albo likwidacja. Czechy i Słowacja będą operacyjnie przeniesione do Polski, zostanie tam jeden pracownik, a my będziemy tam eksportować. Natomiast na Ukrainie prawdopodobnie będziemy mieć dystrybutora, a działalność będzie zlikwidowana" - powiedział Kurosad.

"Jest jeszcze spółka w Serbii, gdzie mamy 51 proc. udziałów. Tam nie mieliśmy na razie powodów do tego, żeby wprowadzać jakieś działania restrukturyzacyjne, ale ze względu na załatwienie tych pilniejszych problemów, teraz będziemy się tej spółce baczniej przyglądać. Ta spółka nie przynosi strat, ale wymaga audytu czy jest w stanie się dalej rozwijać, czy może osiągnęła już przy tym sposobie działania jakąś barierę" - dodał.

Powiedział też, że działalność polskiej spółki Dipol została w zeszłym roku przeniesiona do Varianta i na razie nie ma jeszcze co do niej żadnych planów.

Na koniec 2009 roku w skład grupy Variant wchodziło pięć spółek zależnych: Variant Avtotechnika (Ukraina), Variant Autotechnika (Słowacja), Variant Autotech (Czechy), Variant & Frog (Serbia) oraz polska spółka Dipol.

Variant, który od 2005 roku notowany jest na warszawskiej giełdzie, prowadzi działalność handlowo-produkcyjną.

Grupa dystrybuuje towary z zakresu obejm, opasek, szybkozłączek i mocowań metalowych, kosmetyków, chemii motoryzacyjnej oraz samochodowych środków eksploatacyjnych, klejów i uszczelniaczy dla motoryzacji i przemysłu, wyposażenia serwisów samochodowych, akcesoriów samochodowych, szyb samochodowych oraz olejów i smarów.

Grupa prowadzi również produkcję kosmetyków i chemii motoryzacyjnej (w tym także samochodowych płynów eksploatacyjnych).

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Variant liczy na dwucyfrową dynamikę przychodów i niewielki zysk netto w 2010 r.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.152.207
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!