Wiele elementów naszego przyszłego samochodu już jest produkowanych w Polsce

Wiele elementów naszego przyszłego samochodu już jest produkowanych w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Piotr Myszor
  • Dodano: 07-05-2019 20:00

Pracując nad konstrukcją samochodu, rozważamy kilkanaście platform natywnych zbudowanych specjalnie z myślą o samochodach elektrycznych. Elementy wielu z nich są już produkowane w Polsce. Mamy też nadzieję na przyciągnięcie do kraju producentów podzespołów, które zdecydujemy się wykorzystywać – mówi Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Proces wyboru platformy potrwa jeszcze kilka miesięcy.
  • Niektórzy producenci mają już zamówienia na baterie na kilka najbliższych lat, ale jest także kilka dużych podmiotów, które są w stanie dostarczyć baterie w ustalonym czasie.
  • Na koniec roku ma być jasne, które komponenty mogą być produkowane przez polskie firmy, a które zostaną kupione z rynku.

Czy zdecydowaliście już, na jakiej platformie powstanie polski samochód elektryczny?

Platforma to "serce" samochodu, bo w dużym stopniu to ona decyduje o jego parametrach, o bezpieczeństwie konstrukcji, a także o tym, jak łatwo będzie uzyskać homologację. To długi proces, który w naszym wypadku potrwa jeszcze kilka miesięcy. Zaczyna się on od wstępnej analizy platform pod kątem parametrów technicznych samochodu, które mamy zdefiniowane. Następnym krokiem będą negocjacje biznesowe, w ramach których będziemy szukać ewentualnych synergii z partnerami.

Ostatnio swoją platformę szeroko reklamował Volkswagen, który zachęca do korzystania ze swojej technologii. Czy możecie z niej skorzystać?

VW zadeklarował się jako pierwszy, ale powszechną praktyką na rynku automotive jest dzielenie się przez firmy swoimi platformami. Zbudowanie platformy to znaczący koszt, w związku z czym producenci dążą do jego obniżenia poprzez dzielenie się z innymi swoimi technologiami.
Platforma Volkswagena to jedno z rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę. Pragnę jednak nadmienić, że nie czekając na takie deklaracje, jak Volkswagena, w międzyczasie sami szukaliśmy platform i inicjowaliśmy kontakty, by mieć jak najszerszy wybór.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (18)

Do artykułu: Wiele elementów naszego przyszłego samochodu już jest produkowanych w Polsce

  • Czytelnik 2019-07-12 12:37:00
    Platforma Volkswagena zostala zbudowana na technologii Boscha - teraz VW oferuje ja jako swoje rozwiazanie. Zanim siegnie sie po tego typu rozwiazania warto zatrudnic dobrych prawnikow.
  • Ryszard 2019-05-10 12:11:11
    Coś jak stępka pod prom w Szecinie.
  • B. 2019-05-08 11:18:31
    Tesla i Panasonic zrezygnowli z projektu budowy mega fabryki baterii. Bosch w zeszlym tygodniu oswiadczyl, ze nie bedzie inwestowal w pojazdy 100% elektryczne... Pojazdy 100% elektryczne/bateryjne to nie jest technologia przyszlosci. Koncza sie doplaty i ... koniec. Analizy ministerstwa energii Francji wskazuja, ze optimum to hybryda plug in, a opracowania niemieckie, ze ogniwo paliwowe.
  • będziemy mieli auta na węgiel 2019-05-07 21:22:16
    Już od początku było wiadomo że nie będziemy produkować naszego e-auta a co najwyżej jakieś składaki na częściach niemieckich albo chińskich. No ale jak wiadomo to polak potrafi i zawsze można być jeszcze bardziej innowacyjnym od światowych koncernów więc jako pierwsi na świecie na naszej taśmie od syreny będziemy klepać naszej konstrukcji samochód na węgiel.
  • Pikuś 2019-05-07 21:16:42
    Znowu o Misiu piszą.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.209.138
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!