Wodór dobry na wszystko. JSW, Orlen, Lotos i PGNiG dawno nie były tak zgodne

Wodór dobry na wszystko. JSW, Orlen, Lotos i PGNiG dawno nie były tak zgodne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Co jakiś czas ludzkość znajduje cudowny lek na całe zło. Powszechną szczęśliwość obiecywała m.in. ropa naftowa i tworzywa sztuczne. Czas na wodór. Naukowcy zapewniają, że tym razem nie będzie to ślepa uliczka...

Ropa naftowa miała nie tylko napędzać i smarować, ale stała się bazą dla wielu substancji chemicznych i materiałów syntetycznych. Wytrzymałe, lekkie, tanie i nadające się do wielu zastosowań plastiki były, a w niektórych rejonach świata nadal są znakiem cywilizacyjnej rewolucji.

Wodór, o którym coraz głośniej – jak przekonują naukowcy i inżynierowie – może być ratunkiem dla wielu branż przemysłu, które dziś są na cenzurowanym jako nieekologiczne. W kierunku wodoru spogląda górnictwo, hutnictwo i transport.

Czysty i dobry?

Wodór ma coraz więcej zastosowań i wszystkie są ekologiczne, nawet spalanie, bo to jedyny gaz, który paląc się nie wytwarza tlenku czy dwutlenku węgla. Stąd też o wymianie swoich lokomotyw spalinowych na modele spalające wodór myśli np. PKP Cargo. Wodoru ma dostarczyć Jastrzębska Spółka Węglowa, która będzie go wytwarzać z gazów koksowniczych. Produkując 3,5 mln ton koksu rocznie JSW ma potencjał do produkcji ok. 72 tys. ton czystego wodoru rocznie.

Wodór produkują także rafinerie ropy naftowej, które zresztą dużo go także zużywają. Stale obecny jest także w przemyśle, który zużywa go ponad 50 mln ton rocznie.

W dalszej części artykułu zobacz, jakie plany, związane z wodorem ma 
  • Jastrzębska Spółka Węglowa, 
  • PKN Orlen
  • Grupa Lotos
  • PGNiG
  • ArcelorMittal

Elektromobilność / Gaz / Wodór – co rozwijać i jak sfinansować rozwój? - to temat jednej z sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się 13 - 15 maja 2019 r. w Katowicach. Więcej szczegółów na stronie: http://www.eecpoland.eu/
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Wodór dobry na wszystko. JSW, Orlen, Lotos i PGNiG dawno nie były tak zgodne

  • Leon 2019-05-09 10:45:30
    Obawiam się że z tej zgody pozostanie tyle ile my Polacy mamy profitów z gazu łupkowego które to zabezpieczył nam osobiście Jarosław Kaczyński pilnując Tuska żeby nas nie oszukał.On jako dobry patriota nie chciał tych profitów!!!Zamiast tego zgodził się na profity ze skroplonego gazu!!!!Dobry Pan zadbał o swoje owieczki!!!!Dlatego PiS po przejęciu władzy tak szybko dokończył budowę gazoportu!!!!Źródło finansowania Wielkiego (małego) Polaka i jego dworu i majątku- było konieczne już od zaraz!!!!Od samego początku jaj z tym gazem łupkowym uważałem że to lipa tak samo jak z wytryskiem w Karlinie!!!!To tylko ogłupianie Polaków!!!
  • Boże widzisz i nie grzmisz 2019-05-07 18:23:22
    MYSZOR .....pisze' wpaniałe ' artykuły okraszając je zdjęciem ładującego się samochodu elektrycznego podpisując jako" wodór ma być wyczekiwanym paliwem przyszłości".... poziom dziennikarstwa najwyższy
    • Obserwator 2019-05-09 14:48:04
      Kolego, bredzisz. Kliknij sobie prawym przyciskiem myszy na obrazek i daj "szukaj w google". Zaraz się dowiesz, że na zdjęciu jest fragment Toytoy Mirai na WODÓR. Zdjęcie jest poprawne. Teraz przeproś za kłamstwo :) Masz na tyle honoru?
  • Carbon 2019-05-06 10:29:57
    A jak tam nanorurki z JSW
  • Jang. 2019-05-06 09:45:21
    Do tego pełnego entuzjazmu artykułu potrzebny jest podobny o mozliwości wykorzystaniu metanu zalegającego w pokładach węgla z ktorego najczęściej korzystamy do wywoływania i podtrzymywania pożarów....Pozostaną drobiazgi czyli tak jak w wodorze, wynalezienie technologii ,proste jak cepy pana Mateusza...W kraju gdzie Ważna Komisja Uczonych wierzy,ze HEL bywa cięższy od powietrza i można go rozpylać nad lotniskami wynalezienie i wdrożenie takich technologii jest łatwe i przyjemne..
    • Ziutek 2019-05-09 10:36:30
      Powiem Ci że komfortu psychicznego nikt nie będzie miał z taką butlą z wodorem!!!Ja kilkanaście takich butli wymieniałem(stosowaliśmy je do kalorymetrów-podtrzymanie płomienia przy bardzo niskiej kaloryczności gazu WP).Powiem Ci że w wojsku zaliczanie rzutu granatem uzbrojonym po raz pierwszy to mały Pikuś przy tym jak wymienialiśmy pierwsze butle z wodorem!!!!Wielu kolegów bało się nawet zbliżyć do takiej butli!!! Ad. Wytwarzania wodoru to widziałem jak wytwarza się go z wody !!!!Do tej pory tak go wytwarzają w hutach!!!!!No może teraz to przejęły inne spółki.Ale urządzenia te same!!!
  • miki 2019-05-06 06:52:47
    zgodnie ratowaly kopalnie (bedzie trzeba ponownie), zgodnie kupowaly firmy bankruty, zgodnie inwestowaly w atomowki, zgodnie inwestuja w Ostroleke, zgodnie inwestuja w fundacje narodowa czy w milion samochodow. mam nadzieje, ze zgodnie beda siedziec pod cela, za dzialanie wbrew interesom firm - z miliardowymi karami

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.201.72.250
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!