Alarmujący stan butli z gazem LPG

Alarmujący stan butli z gazem LPG
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/rs
  • Dodano: 07-12-2018 06:32

Rdza, wgięcia, uszkodzenia kołnierzy ochronnych, brak ważnych badań okresowych i tabliczek znamionowych – tak wygląda stan części butli z gazem LPG. Kontrola przeprowadzona przez Transportowy Dozór Techniczny wykazała również alarmujące uchybienia, braki oraz lekceważenie prawa w rozlewniach gazu.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Raport pokontrolny Transportowego Dozoru Technicznego wskazuje, że największą i najczęściej potwierdzającą się niezgodnością w trakcie przeprowadzanych badań stanu technicznego butli do gazów płynnych LPG znajdujących się w rozlewniach gazu płynnego, bazach gazu płynnego oraz zakładach rozprowadzających lub magazynujących gazy płynne, a także ośrodkach przeprowadzających badania okresowe butli, jest brak ważnych badań okresowych butli.

Co 20 badana butla nie została poddana badaniom okresowym, do czego przedsiębiorców zobowiązują przepisy. Autorzy raportu zwracają uwagę, że te na pozór błahe uchybienia tak naprawdę stwarzają realne zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego oraz mienia i środowiska.

Niepokojące jest również to, że bardzo dużo nieprawidłowości dotyczących stanu technicznego butli stwierdzono w firmach, które zajmowały się bezpośrednią dystrybucją i dostarczaniem LPG klientom. W ocenie kontrolerów TDT, uszkodzenia butli powstają najprawdopodobniej w czasie nieprawidłowego transportu. Pełne butle obijają się nawzajem, puste są bezładnie wrzucane na skrzynię ładunkową pojazdu.

Pracownicy dozoru stwierdzili również wiele rażących uchybień i braków w rozlewni gazu. W zakładzie tym zatrudniony personel nie był wyposażony w odzież antyelektrostatyczną. W pomieszczeniach rozlewni używano urządzeń elektrycznych, nieprzeznaczonych do pracy w strefie zagrożenia wybuchem. W rozlewni nie było detektorów gazu, brakowało wymaganej przepisami wentylacji mechanicznej ciągłej i awaryjnej, a nawet instalacji zraszającej.

Inspektorzy TDT od czerwca 2017 r. do lipca 2018 r. przeprowadzili łącznie kontrolę ponad 5 tys. butli LPG.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Alarmujący stan butli z gazem LPG

  • LPG 2019-01-17 21:54:21
    Apropo tdt... Butla została zalegalizowana w udt jest na niej nabita legalizacja i pieczątka inspektora udt po czym przychodzi kontroli z tdt i mówi że ta butla jest niezgodna bo nie ma na niej numeru butli. Kto w tym przypadku jest winien inspektor udt który zalegalizowal butle bez numeru czy rozlewnia a może konsument.
  • Marek 2018-12-08 07:34:59
    Od kiedy humanista dziennikarz, na pojęcie o sprawach czysto technicznych?! Droga redakcjo, przy następnym artykule proszę wysłać tego dziennikarza do trzykrotnie większej ilości doradców, jest zdecydowanie większe prawdopodobieństwo że artykuł będzie bardziej odzwierciedlał prawdę. Powierzchniowy nalot rdzy wynika że złego transportowania, a nie złego stanu technicznego! Fizyka! Być może są złe procedury TDT. Bardzo proszę o zdjęcie dobrej i złej butli, żeby czytający mieli szansę się czegoś nauczyć. Dostaliśmy za to zdjęcie tankującego samochód na standardowej stacji paliw zamiast butli w rozlewni!!! Było wiele wypadków drogowych z udziałem aut transportujących butle z gazem i nie słyszałem o wybuchu. Problemem jest edukacja właściwego podłączenia butli do odbiornika gazu!!! To tu są wypadki!!! Pozddrawiam
  • Rysio 2018-12-07 18:50:11
    Piszcie dalej takie bzdurne tytuły i artykuły. Na pewno przybędzie zwolenników LPG. Straszycie wymyślonymi problemami, robicie z igły widły żeby mieć czytalność.
  • TDT to największy pasożyt 2018-12-07 16:16:49
    tdt powinno się rozwiązać , to szkodnik polskiej gospodarki i pasożyt czy wiecie ,że spawacz mając uprawnienia certifikt wydany przez UDT na np. metodę 141 aby spawać cokolwiek objęte dozorem tdt musi u nich robić te same uprawnienia bo państwowe instytucje nie honorują uprawnień !!!!! ku..... tylko kasa się liczy czy te bałwany z rządu nie mogą z tym zrobić porządku
  • ooo 2018-12-07 11:40:58
    nie ma to jak pisać o butlach z gazem płynnym, a podstawić zdjęcie tankującego samochodu. Nie chodzi o butle montowane w samochodach tylko do użytku domowego lub turystyczne

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.241.39
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!