Awaria ważnej trasy transportu ropy. Zamieszani są Rosjanie

Awaria ważnej trasy transportu ropy. Zamieszani są Rosjanie
Dzienna przepustowość rurociągu to maksimum 1,4 mln baryłek, jego koniec znajduje sie w Noworosyjsku Fot. mat. pras.
  • Autor: DM
  • Dodano: 19-04-2022 11:49

Wciąż nie wiadomo kiedy uda się usunąć wszystkie skutki poważnej awarii terminali naftowych Caspian Pipeline Consortium. Straty idą w setki milionów dolarów, a strony przerzucają się winą. W tle możliwe są także spory polityczne.

  • Według Kazachów straty z powodu awarii wyniosły już setki milionów dolarów.
  • Caspian Pipeline Consortium jest kluczowym elementem eksportu kazachskiej ropy.
  • Moskwa w przeszłości wywierała już na Kazachstan presję w tym względzie.
  • O sytuacji na rynku ropy naftowej będziemy dyskutować w dniach 25-27 kwietnia na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Rejestracja na wydarzenie właśnie trwa.

Kazachstan jest jednym z czołowych na świecie producentów ropy naftowej. Jednak choć państwo to ma dostęp do morza, to w praktyce eksport ropy naftowej z tego kraju jest poważnie utrudniony. Wszystko przez to, że wspomnianym akwenem jest Morze Kaspijskie, będące w praktyce wielkim jeziorem słonym, które nie ma bezpośredniego połączenia z innymi morzami.

Czytaj też:  Rosjanie mają nowy kłopot z ropą. Efekt może być katastrofalny

To sprawia, że Kazachstan musi korzystać z rurociągów. Takim system zapewniającym Kazachom możliwość eksportu ropy jest CPC - Caspian Pipeline Consortium. Ten liczący 1500 km ropociąg łączy kazachskie pole naftowe Tengiz z rosyjskim portem nad Morzem Czarnym – Noworosyjskiem. Dzienna przepustowość rurociągu wynosi maksymalnie 1,4 mln baryłek, co odpowiada dobowemu wydobyciu surowca przez dużego jej producenta.

Tyle że od kilku tygodni eksport kazachskiej napotyka poważne problemy. W natłoku wojennych informacji nieco zginęła ta, że dwa z trzech punktów napełniania tankowców z Noworosyjsku ucierpiały z powodu wiosennych sztormów. Oficjalnie wstrzymały one pracę od 23 do 28 marca. Później wznowiły, ale tu zaczynają się problemy, bo system wysyłki wciąż niedomaga, choć brakuje dokładnych informacji, co się dzieje.

Kazachstan nie poparł rosyjskiej agresji na Ukrainie

Jak poinformował we wtorek 19 kwietnia wicepremier i minister finansów Kazachstanu Jerulan Żamaubajew, jego kraj z tego tytułu poniósł ogromne szkody.

- Nikt nie jest jeszcze w stanie podać dokładnej liczby na tym etapie, bo wszystko zależy od tego, jak długo problem będą korygowane i czy będą jakieś dalsze, a jak dotąd szacujemy je w przedziale 100-150 miliardów tenge (220-330 mln dol.) - powiedział we wtorek do dziennikarzy.

Co gorsza wciąż istnieje według specjalistów możliwość ograniczenia eksportu ropy przez CPC. Rosyjskie media informują, że ostateczne przywrócenie pełni zdolności CPC może mieć miejsce dopiero pod koniec maja.

Jednak cała awaria może mieć i drugie dno. Ponieważ CPC przechodzi przez terytorium Rosji, to ona w praktyce kontroluje kazachski eksport ropy. W przeszłości na tym tle dochodziło do licznych sporów – m.in. o kwestie opłat przesyłowych. Jak zauważają obserwatorzy, awaria może być elementem presji Rosji wywieranej na Kazachstan. Moskwa może pokazać, że kazachski eksport ropy pozostaje pod jej kontrolą. Co ważne ma to miejsce w sytuacji, gdy Kazachowie odmówili poparcia dla rosyjskiej agresji wobec Ukrainy.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Awaria ważnej trasy transportu ropy. Zamieszani są Rosjanie

  • Boski Dziovani 2022-04-21 06:51:27
    Teraz to obojętne jaki kryzys sobie wywołają to będą mogli zrzucić winę że to wina wojny na Ukrainie. Ten konflikt to przykrywka do wszelkich podwyżek - plują nam w twarz a mówimy że deszcz pada
  • UE17 2022-04-19 22:32:17
    Niemcy mają plany odejścia od ruskiego węgla i ropy do końca 2022 roku ,nasz plan to liczyć tylko na to by się to Niemcom nie udało bo wtedy to my będziemy najwiekszym importerem rosyjskiej ropy i węgla w Europie w sumie już w LPG dawno jesteśmy!!!
  • zonzogonzo 2022-04-19 22:17:18
    po co spr,edawc dużo taniej ropy skoro można zarobić tyle samo albo i więcej sprzedając mniej ale drogiej@
  • maciek 2022-04-19 12:47:26
    Barbarzyńca trzęsie całą Europą i Azją wszystkich straszy a Niemcy siedzą cichutko i czekają co się wydarzy. Oby nie było jak w II wojnie ruscy stali przy granicy i czekali co zrobią Niemcy, a teraz jest odwrotnie Niemcy się przyglądają ..... w razie czego nikt nam nie pomoże
    • as 2022-04-19 16:00:15
      Tylko tacy niekumaci, jak Polacy mogą sądzić, że Niemcy przejęli naszą gospodarkę bez wystrzału dla naszego dobra.
      • Polak 2022-04-19 19:38:30
        'as' - słabo kumasz, za dużo TV Kursk
    • ty ćf0qu 2022-06-06 13:19:59
      za dużo oglondosz tvnazi

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.230.152.133
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!