BIM - Przyszłość zaczyna się dzisiaj

BIM - Przyszłość zaczyna się dzisiaj
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przemysł 4.0, Roboty budowlane 4.0, Chemia 4.0, Zarządzanie 3.0, Big Data, Internet Rzeczy (IoT) i Wszechrzeczy (IoE), RFID, Cyfrowy bliźniak, to tylko niektóre z pojęć, które dzisiaj decydują o jutrze. Nośnikiem takich pełnych informacji jest już dzisiaj i będzie jutro BIM (Building Information Modeling).

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Decyzja o inwestycji ma być podjęta bez zbędnej zwłoki, ale jednocześnie ma bazować na pełnych informacjach biznesowych i technicznych. Umożliwia to między innymi wspomniany BIM, modelując informacje o budynku, co całkowicie zmienia spojrzenie na procesy projektowania, symulacji procesów, realizacji, a następnie zarządzania ukończoną inwestycją na podstawie zamodelowanych we wcześniejszych etapach informacji.

Przemysł 4.0 współdziała z BIM, dając szansę poprawy wydajności przemysłu budowlanego. Równocześnie Roboty budowlane 4.0, Chemia 4.0 i Cyfrowy bliźniak są kontynuacją procesów zapoczątkowanych wcześniej. Największe biura inżynieryjne, jak Fluor, uczestniczą w tych działaniach i nieustannie rozwijają cyfrowy potencjał, wiedząc jak ważne jest Zarządzanie 3.0 i podejmowanie właściwych decyzji tu i teraz.

BIM to ekspercki klucz do informacji, który umożliwia wygenerowanie pełnego opisu elementów instalacji przemysłowej oraz uzyskiwanie informacji o nich na każdym etapie projektu. BIM zapewnia integralność danych elementu, poprzez ustanowienie relacji pomiędzy bazą danych, a wszystkimi miejscami jego prezentacji. Dzięki temu raporty i harmonogramy są zawsze aktualne, umożliwiają szybkie podejmowanie decyzji i zapewniają terminowe ukończenie inwestycji przy zachowaniu najwyższych standardów. Przy wielkich inwestycjach coraz częściej jest stosowana analiza Big Data w oparciu o dane BIM.

Fluor w swej globalnej działalności od wielu lat rozwija integrację dokumentacji cyfrowej, od koncepcyjnej fazy projektu, poprzez budowę, aż po zarządzanie ukończoną inwestycją, dzięki danym zgromadzonym w bazach danych – 4D, 5D, 6D, 7D. Z doświadczenia firma zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest spojrzenie na BIM jako na złożony proces gromadzenia i przekazywania danych, a nie tylko jako określone oprogramowanie lub rozwiązanie powiązane ze ściśle określoną lokalizacją.

Wartości Fluor jak Safety, Integrity, Teamwork i Excellence określają sposób, w jaki firma działa w epoce cyfrowej. Dzięki tym wartościom zapewniana jest Klientom najwyższa jakość usług. W bezpieczeństwie, BIM umożliwia kontrolę i eliminację kolizji oraz przetestowanie możliwych rozwiązań, zapewnia to najwyższy poziom bezpieczeństwa na budowie. W temacie integralności, dobrze zaplanowany obieg informacji BIM to spójność danych cyfrowych na każdym etapie, włączając IoT, IoE i RFID. Praca zespołowa w BIM umożliwia równoczesne działanie w różnych obszarach inwestycji. Jeśli mowa o doskonałości usług to bieżąca analiza kosztów i harmonogramu oraz tworzenie całkowicie cyfrowej informacji BIM gwarantuje doskonały produkt i innowacyjny rozwój.

Dzięki doświadczeniu Fluor w realizacji inwestycji i oparciu działań firmy na zintegrowanym modelu cyfrowym, od wielu lat zapewniamy Klientom na każdym etapie optymalną jakość informacji i danych. Celem Fluor jest „Przekształcanie świata poprzez budowanie dobrobytu i wzmacnianie postępu”. BIM to przestrzeń, w której przyszłość zaczyna się dzisiaj i dzięki której możliwe jest dynamiczne zarządzanie wieku cyfrowego.

Jarosław Szczepanek, Structural Senior Design Supervisor & DAS, Fluor S.A.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: BIM - Przyszłość zaczyna się dzisiaj

  • Wojtek 2018-10-04 14:47:07
    To już są w Polsce takie firmy które potrafią z BIMem pracować? I to w dodatku w Gliwicach?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.152.207
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!