"Brudna ropa"? Na takie wypadki jesteśmy zabezpieczeni

"Brudna ropa"? Na takie wypadki jesteśmy zabezpieczeni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Grzegorz Dyjak
    Grzegorz Dyjak
  • Dodano: 06-11-2019 06:01

Przez ostatnie cztery lata rynek naftowo-paliwowy w Polsce przeszedł radykalne zmiany. PERN realizuje program megainwestycji, które przyczynią się do uzyskania przez Polskę niezależności energetycznej w obszarze ropy i paliw - mówi w rozmowie z WNP.PL prezes PERN Igor Wasilewski. - Kryzys związany z "brudną" ropą z Rosji wydaje się zwyczajną wpadką - ocenia.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • PERN zakończył pierwszy etap rozbudowy parków zbiornikowych i zyskał 128 tys. m³ pojemności. Nowe zbiorniki zbudowano w Koluszkach i Nowej Wsi Wielkiej.
  • W drugim etapie powstanie kolejnych dziewięć zbiorników o pojemności 222 tys. m³ - zapowiada szef PERN.
  • W systemie pozostało jeszcze poniżej 500 tys. metrów sześc. "brudnej" ropy z Rosji. Szybkość jego oczyszczenia zależy od naszych klientów - mówi Wasilewski.
  • Pamiętam, jak kiedyś Rosjanie zakręcili kurek z gazem. Wówczas było to działanie celowe, natomiast kryzys związany z "brudną" ropą wydaje się zwyczajną wpadką - dodaje.

    Jakie kluczowe inwestycje planuje zrealizować PERN w najbliższym czasie?

    - PERN realizuje program megainwestycji, które przyczynią się do uzyskania przez Polskę niezależności energetycznej w obszarze ropy i paliw. Rozbudowujemy nasze parki zbiornikowe zarówno na paliwa, jak i na ropę naftową. Zamierzamy wybudować także dwa nowe rurociągi – surowcowy z Gdańska do Płocka i paliwowy z Boronowa do Trzebini.

    Chciałbym podkreślić, że przez ostatnie cztery lata rynek naftowo-paliwowy w Polsce przeszedł radykalne zmiany. Mam na myśli m.in. wejście w życie nowych przepisów, których efektem jest systematyczny wzrost legalnej konsumpcji paliw, która powoduje, że musimy powiększać nasze pojemności magazynowe. Z drugiej strony klienci sprowadzają coraz częściej ropę z innych niż wschodni kierunków. Dla nas oznacza to także konieczność dostosowania się do tej sytuacji.

    Zakończyliśmy już pierwszy etap rozbudowy parków zbiornikowych na paliwa. Zyskaliśmy 128 tys. m³ pojemności – cztery nowe zbiorniki w Koluszkach i Nowej Wsi Wielkiej. W drugim etapie powstanie kolejnych dziewięć zbiorników o pojemności 222 tys. m³. Prace są bardzo zaawansowane, bo w ramach tego etapu trwa już budowa zbiornika o pojemności 32 tys. m³ w Koluszkach. Rozstrzygnęliśmy także przetarg na budowę sześciu zbiorników na paliwa w bazach w Boronowie, Rejowcu, Emilianowie i Małaszewiczach. Jednocześnie rozpoczęła się już procedura wyboru wykonawcy na budowę dwóch zbiorników oraz infrastruktury im towarzyszącej w bazie paliw w Dębogórzu. Zakończenie tych inwestycji planujemy na 2022 rok.
    Dywersyfikacja dostaw realizowana przez rafinerie jest też związana z koniecznością zwiększenia możliwości magazynowania ropy naftowej. Dlatego budujemy dwa zbiorniki na ropę w Gdańsku o pojemności 100 tys. m³ każdy. Prace zakończą się w kwietniu 2020 roku. Rozbudujemy również Terminal Naftowy w Gdańsku (TNG). W 2016 roku zamknęliśmy pierwszy etap tej inwestycji. Obecnie mamy tam sześć zbiorników po 60 tys. m³ każdy. Kiedy zakończymy kolejny etap budowy jesienią 2020 roku, zyskamy dodatkowe trzy zbiorniki po 100 tys. m³ i dwa po 45 tys. m³.

    Pragnę zwrócić uwagę na tempo realizacji naszych inwestycji. Kiedyś od momentu podjęcia decyzji do uruchomienia nowego zbiornika mijały dwa lata. Natomiast ostatnie zbiorniki uruchomiliśmy w 16 miesięcy. Widzimy szansę na rynku i chcemy ją jak najlepiej wykorzystać.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "Brudna ropa"? Na takie wypadki jesteśmy zabezpieczeni

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.207.90
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!