Przez ostatnie cztery lata rynek naftowo-paliwowy w Polsce przeszedł radykalne zmiany. PERN realizuje program megainwestycji, które przyczynią się do uzyskania przez Polskę niezależności energetycznej w obszarze ropy i paliw - mówi w rozmowie z WNP.PL prezes PERN Igor Wasilewski. - Kryzys związany z "brudną" ropą z Rosji wydaje się zwyczajną wpadką - ocenia.
- PERN zakończył pierwszy etap rozbudowy parków zbiornikowych i zyskał 128 tys. m³ pojemności. Nowe zbiorniki zbudowano w Koluszkach i Nowej Wsi Wielkiej.
- W drugim etapie powstanie kolejnych dziewięć zbiorników o pojemności 222 tys. m³ - zapowiada szef PERN.
- W systemie pozostało jeszcze poniżej 500 tys. metrów sześc. "brudnej" ropy z Rosji. Szybkość jego oczyszczenia zależy od naszych klientów - mówi Wasilewski.
- Pamiętam, jak kiedyś Rosjanie zakręcili kurek z gazem. Wówczas było to działanie celowe, natomiast kryzys związany z "brudną" ropą wydaje się zwyczajną wpadką - dodaje.
Jakie kluczowe inwestycje planuje zrealizować PERN w najbliższym czasie?
- PERN realizuje program megainwestycji, które przyczynią się do uzyskania przez Polskę niezależności energetycznej w obszarze ropy i paliw. Rozbudowujemy nasze parki zbiornikowe zarówno na paliwa, jak i na ropę naftową. Zamierzamy wybudować także dwa nowe rurociągi – surowcowy z Gdańska do Płocka i paliwowy z Boronowa do Trzebini.
Chciałbym podkreślić, że przez ostatnie cztery lata rynek naftowo-paliwowy w Polsce przeszedł radykalne zmiany. Mam na myśli m.in. wejście w życie nowych przepisów, których efektem jest systematyczny wzrost legalnej konsumpcji paliw, która powoduje, że musimy powiększać nasze pojemności magazynowe. Z drugiej strony klienci sprowadzają coraz częściej ropę z innych niż wschodni kierunków. Dla nas oznacza to także konieczność dostosowania się do tej sytuacji.
Zakończyliśmy już pierwszy etap rozbudowy parków zbiornikowych na paliwa. Zyskaliśmy 128 tys. m³ pojemności – cztery nowe zbiorniki w Koluszkach i Nowej Wsi Wielkiej. W drugim etapie powstanie kolejnych dziewięć zbiorników o pojemności 222 tys. m³. Prace są bardzo zaawansowane, bo w ramach tego etapu trwa już budowa zbiornika o pojemności 32 tys. m³ w Koluszkach. Rozstrzygnęliśmy także przetarg na budowę sześciu zbiorników na paliwa w bazach w Boronowie, Rejowcu, Emilianowie i Małaszewiczach. Jednocześnie rozpoczęła się już procedura wyboru wykonawcy na budowę dwóch zbiorników oraz infrastruktury im towarzyszącej w bazie paliw w Dębogórzu. Zakończenie tych inwestycji planujemy na 2022 rok.
Dywersyfikacja dostaw realizowana przez rafinerie jest też związana z koniecznością zwiększenia możliwości magazynowania ropy naftowej. Dlatego budujemy dwa zbiorniki na ropę w Gdańsku o pojemności 100 tys. m³ każdy. Prace zakończą się w kwietniu 2020 roku. Rozbudujemy również Terminal Naftowy w Gdańsku (TNG). W 2016 roku zamknęliśmy pierwszy etap tej inwestycji. Obecnie mamy tam sześć zbiorników po 60 tys. m³ każdy. Kiedy zakończymy kolejny etap budowy jesienią 2020 roku, zyskamy dodatkowe trzy zbiorniki po 100 tys. m³ i dwa po 45 tys. m³.
Pragnę zwrócić uwagę na tempo realizacji naszych inwestycji. Kiedyś od momentu podjęcia decyzji do uruchomienia nowego zbiornika mijały dwa lata. Natomiast ostatnie zbiorniki uruchomiliśmy w 16 miesięcy. Widzimy szansę na rynku i chcemy ją jak najlepiej wykorzystać.