Ceną za przejęcie Lotosu przez Orlen będzie spółka Lotos-Air BP?

Ceną za przejęcie Lotosu przez Orlen będzie spółka Lotos-Air BP?
PKN Orlen za zgodę Unii Europejskiej na przejęcie Lotosu zaoferował sprzedaż udziałów Lotosu we wspólnym joint venture z BP. Fot. materiały prasowe

PKN Orlen czeka na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia Grupy Lotos. Jak dowiedziała się agencja Reuters, polski koncern zaoferował sprzedaż niektórych aktywów w Polsce, aby przekonać unijnych urzędników do transakcji. Według ustaleń agencji, w grę wchodzić ma sprzedaż aktywów w obszarze segmentu paliw lotniczych.

Według Reutera PKN zaproponował zbycie udziałów Lotosu w spółce joint venture z Air BP.   

W ramach umowy Orlen ma się również zobowiązywać do dostarczania paliwa do silników odrzutowych, a także dać dostęp do magazynów paliwa lotniczego na trzech lotniskach. Pojawiła się również deklaracja budowy nowego terminala importowego dla paliwa lotniczego na jednym z lotnisk.

Przedmiotem działalności utworzonego w 2013 roku joint venture LOTOS-Air BP Polska jest sprzedaż paliwa lotniczego JET – A1 oraz tankowanie samolotów w kilku polskich portach lotniczych.

Czytaj także: Komisja Europejska daje sobie więcej czasu ws. fuzji Orlenu i Lotosu

Orlen chce przejąć 53 proc., udziałów w Lotosie i organy antymonopolowe Unii Europejskiej uznały, że może to prowadzić do podwyżki cen i zmniejszenia konkurencji na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej.

Przekazane na początku maja propozycje Orlenu mają zmniejszyć zagrożenie monopolem. Unijna decyzja ma być ogłoszona do 22 lipca.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (12)

Do artykułu: Ceną za przejęcie Lotosu przez Orlen będzie spółka Lotos-Air BP?

  • miroslaw 2020-06-11 09:42:42
    Transakcja jest motywowana wylacznie prymitywnym mysleniem o korzysciach wielkiej skali - taki mit rodem z ubieglych stuleci. Dla Lotosu transakcja nie tworzy VA. Umacnia jedynie Obajtka politycznie. A tak na marginesie - PKN powinien zostac zdjety z GPW poniewaz jest wylacznie SPV dla realizacji celow politycznych - zanizanie cen paliw , zakup maseczek itp.itd. Licze na negatywna decyzje KE w sprawie LTS.
    • Ania 2020-06-12 08:56:23
      Z samej konsolidacji procesów logistyki obu spółek oszczędności wyniosą kilkaset mln. Na pd Polski Lotos do niektórych swoich stacji wozi paliwo po 300 km pomimo, że np. baza paliw PKN Orlen jest 20 km od danej stacji Lotosu. Takich absurdów są setki, trwa to już ponad 30 lat bo żaden rząd nie miał odwagi zrobić konsolidacji zamiast tego były np. pomysły żeby sprzedać Lotos (vide postkomuna z Kwaśniewskim i Kulczykiem na czele)
  • nietolek 2020-06-08 22:56:36
    Łączna oficjalna krajowa konsumpcja 6 gatunków paliw płynnych wyniosła prawie 33,5 mln m3 z tego okolo 11,4 mln sprowadzono z zagranicy co stanowiło 35% wielkości oficjalnego rynku polskiego. Wiec nie wprowadzaj w błąd.
    • Ania 2020-06-10 11:42:28
      ile z tych 11 mln zaimportował Orlen i Lotos ? 90% ?
  • Łysa Pała 2020-06-07 20:37:13
    miało być 200 stacji to przejęcia, moya avia wszyscy już dzielili tort, już objeżdzali przypuszczalne lokalizacje do oddania, a tu taki zonk ?
    • ada 2020-06-07 22:34:11
      to pewnie tylko jedna z wielu propozycji środków zaradczych, ale jak inne są na podobnym poziomie, to zmiana terminu decyzji KE z 30.06 na 22.07 oznacza po prostu, że Komisja potrzebuje 3 tygodni, żeby w jak najbardziej uprzejmy i dyplomatyczny sposób odpowiedzieć spie….ajcie
      • Ania 2020-06-10 11:40:42
        Komisja popiera targowicę dlatego zabroni połączenia, polaczki nie mogą posiadać silnych koncernów. Cała Europa mogła przez ostanie 20 lat łączyć koncerny paliwowe w potężne konkurujące paneuropejskie spółki, ale nie wy polaczki wam NIET.
  • Ja 2020-06-07 08:20:16
    Jeśli ktoś nie widzi, że te działania nie są w żaden sposób podyktowane dobrem Polaków, a w oddzielnej mierze mieszkańcow Pomorza, to albo jest z pisu, albo jest ślepcem, lub brak mu podstawowej wiedzy ekonomicznej. I niech mi ktoś powie,że ten ruch nie wpłynie na zwiększenie cen na stacjach.. żałosne.. nie od dziś wiadomo, że nawet sąsiadujące ze sobą stacje zagladaja na swoje ceny, aby się dostosować.. to co dopiero będzie, gdy powstanie tak ogromna grupa stacji??
    • Obiektywnie 2020-06-07 10:18:00
      Tobie na pewno brak podstawowej wiedzy ekonomicznej, co widać po wpisie. Zafiksowane na punkcie antypisu jest natomiast, aż nadto widoczne.
  • kazik 2020-06-06 09:32:58
    a ten Lotos Air Bp to sam produkuje paliwo lotnicze, czy je kupuje na wolnym rynku?
    • Rks79 2020-06-07 18:25:47
      W Polsce nie ma wolnego rynku. Mamy paliwowa tylko państwowe z Gdańska albo z Płocka... Jakiś promil sprowadzany z zagranicy.
      • nietolek 2020-06-08 23:02:47
        Łączna oficjalna krajowa konsumpcja 6 gatunków paliw płynnych wyniosła prawie 33,5 mln m3 z tego okolo 11,4 mln sprowadzono z zagranicy co stanowiło 35% wielkości oficjalnego rynku polskiego. Wiec nie wprowadzaj w błąd.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.46.172
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!