Coraz więcej fuzji i przejęć na globalnym rynku naftowym

Coraz więcej fuzji i przejęć na globalnym rynku naftowym
A.T. Kearney spodziewa się ożywienia fuzji i przejęć na rynku naftowym Fot. Fotolia

Po trudnym 2015 roku, początek 2016 roku również był pełen wyzwań, ale już druga połowa roku przyniosła powolny wzrost liczby i wartości transakcji, który utrzymywał się także w 2017 roku - ocenia w rozmowie z WNP.PL Karolina Szymanek, doradca w warszawskim biurze A.T. Kearney.

  • Tylko w pierwszej połowie 2017 roku wartość fuzji i przejęć na światowym rynku petrochemicznym wyniosła ok. 184 mld dolarów.
  • Za ok. połowę wartości transakcji odpowiada segment wydobywczy, ale ożywienie następuje także na rynku detalicznym.
  • A.T. Kearney spodziewa się ożywienia tego rynku także w Polsce, wskazując m.in. na potencjalne połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos.

Jaka była szacunkowa wartość fuzji i przejęć na rynku naftowym w 2017 roku?

- Wartość transakcji w pierwszej połowie 2017 roku to ok. 184 mld dolarów (transakcje ogłoszone do 30 czerwca 2017 roku). Szczególnie dużą aktywność odnotowano w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, w tym przejęcia dokonane przez Cenovus Energy czy Exxon Mobil, a także w Rosji, w tym przejęcia firmy Rosneftegaz. Z dominacją rosyjskich i amerykańskich transakcji mieliśmy do czynienia w segmencie upstream. W Europie przykładem fuzji jest przejęcie firmy Maersk przez francuski Total.

Co ciekawe, obserwujemy wciąż silny wpływ tradycyjnych czynników wspierających aktywność M&A, takich jak pozyskanie gotówki, poprawa struktury bilansu i uzupełnienie rezerw, ale coraz większe znaczenie mają także zupełnie nowe czynniki, wśród nich zwiększenie lub usprawnienie możliwości np. w gospodarce cyfrowej, budowa portfolio alternatywnych źródeł czy budowanie skali.

Jakie były największe transakcje w segmencie upstream w 2017 roku?

- Transakcje w upstreamie stanowiły ok. 50 proc. wartości wszystkich transakcji ogłoszonych w pierwszej połowie 2017 roku. Spośród największych transakcji pierwszych sześciu miesięcy minionego roku warto wymienić chociażby Cenovus Energy, który zapłacił 13 mld dolarów za aktywa FCCL Partnership i Exxon Mobil, który przejął aktywa BOPCO za prawie 7 mld dolarów. Chrysaor rozpoczął zakup aktywów Shell na Morzu Północnym, transakcję opiewającą na ponad 3 mld dolarów (sprzedaż zakończono w listopadzie 2017 roku).

Czy mamy do czynienia z ożywieniem również na rynku detalicznym?

- Transakcje w 2016 roku osiągnęły najwyższy poziom od 2012 roku. Rosneft zapłacił 13 mld dol. za 49 proc. indyjskiej firmy Essar Oil i Vadinar Oil Terminal, JX Holding przejął TonenGeneral Sekiyu za 6 mld dol., Tesoro kupił Western Refining za 4 mld dol. Dodatkowo, BP Australia przejął ponad 500 stacji paliw od Woolworths. Natomiast już w 2017 roku Saudi Aramco przejęło Motiva, a Sinopec rozpoczął transakcję przejęcia 75 proc. Chevron Oil Botswana.

Czego można się spodziewać pod względem fuzji i przejęć na rynku polskim?

- W Polsce także spodziewamy się ożywienia fuzji i przejęć na rynku petrochemicznym. Lotos planuje zwiększyć liczbę stacji (z końcem 2017 roku spółka Lotos Paliwa złożyła wniosek w UOKiK o zgodę na przejęcie spółki Stacja Benzynowa Stenka). Dodatkowo spółka planuje akwizycje w upstreamie - być może w Norwegii lub brytyjskiej części Morza Północnego. Z kolei na początku miesiąca Orlen przypieczętował przejęcie pełnej kontroli nad czeskim Unipetrolem. Przyspieszają także prace dotyczące potencjalnego połączenia Orlenu z Lotosem - ruch, który umocni pozycję polskich graczy paliwowych na arenie europejskiej.

Czytaj też Akcje Orlenu i Lotosu tracą po informacji o wsparciu premiera dla fuzji.

A jeśli chodzi o rynek międzynarodowy?

- Spodziewany jest wzrost globalnej aktywności M&A, prawdopodobne są kolejne mega transakcje (wzrost wartości nawet o 10-15 proc. w porównaniu z 2016 rokiem), postępująca konsolidacja i większy udział funduszy Private Equity.

Z drugiej strony mamy do czynienia z długoterminową niepewnością rozwoju rynku, związaną z naciskiem na zmniejszenie emisji spalin, większą wydajnością energetyczną, rozwojem alternatywnych źródeł energii, spodziewanym rozwojem silników elektrycznych i hybrydowych itp.

Czytaj również OZE w odwrocie. Spółki naftowe powracają do ropy.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Coraz więcej fuzji i przejęć na globalnym rynku naftowym

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.59.38
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!