Czego Orlen szuka w Afryce i na Bliskim Wschodzie?

Czego Orlen szuka w Afryce i na Bliskim Wschodzie?
W przypadku wodoru związane z dużymi odległościami bariery techniczne tracą na znaczeniu. fot. Shutterstock

Konflikt za naszą wschodnią granicą wymusza na firmach paliwowo-naftowych poszukiwanie nowych kierunków dostaw. Przyspiesza także zwrot w kierunku zielonych technologii, które pozwolą uniezależnić się od emisyjnych i niepewnych paliw kopalnych ze wschodu. Orlen zerka na Afrykę i Bliski Wschód. Zdaniem ekspertów, to dobry kierunek, jednak bez wsparcia państwa polskim firmom ciężko będzie rozwinąć tam inwestycje. Przekonał się o tym PGNiG w dobie arabskiej wiosny.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Do tej pory Afryka była chyba ostatnim kontynentem branym pod uwagę przez polskie firmy, ale w dobie zielonej transformacji staje się powoli naturalnym kierunkiem rozwoju.
  • Zapotrzebowanie na zeroemisyjny wodór w Polsce i - szerzej - w Europie będzie z roku na rok rosło, dlatego właśnie Afryka, ale także Bliski Wschód mogą być kierunkami, skąd będziemy mogli sprowadzać zeroemisyjny wodór i nawiązywać wodorową współpracę - uważaly przedstawicielki Orlenu, które WNP.PL spotkał podczas Polsko-Afrykańskiego Forum (zorganizowanego w ramach Expo 2020 w Dubaju). 
  • - O ile o kompetencje Orlenu, jeśli chodzi o wejście na te rynki, byłbym spokojny, o tyle kwestia wsparcia ze strony państwa budzi sporo wątpliwości. Wystarczy przypomnieć przykład inwestycji PGNiG w Libii, które przepadły podczas arabskiej wiosny. To pokazało, że zaangażowanie w Afryce bez odpowiedniego wsparcia państwa to potężne ryzyko - mówi WNP.PL Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku ropy naftowej i paliw oraz bezpieczeństwa energetycznego.
  • Wodór i odnawialne źródła energii będą w centrum debat Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który rozpocznie się już 25 kwietnia 2022 r. w Katowicach. ZAREJESTRUJ SIĘ TUTAJ
- Afryka to przede wszystkim jeden z kontynentów o największym potencjale energii odnawialnej i nie chodzi tu tylko o energię ze słońca, ale także tę w wodzie czy wietrze- powiedziała w rozmowie z WNP.PL Dominika Niewierska, kierownik Działu Rozwoju Nowych Strumieni Biznesowych w PKN Orlen.

Przedstawicieli Orlenu spotkaliśmy na Polsko-Afrykańskim Forum Gospodarczym w Dubaju, organizowanym przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu - w ramach Expo 2020 w Dubaju. Na pytanie o obecność polskiego koncernu na tego typu wydarzeniu, usłyszeliśmy odpowiedź, że płocki koncern szuka w Afryce potencjału do współpracy energetycznej. Przy tym zgodnie z ogłoszoną strategią wodorową do 2030 r. koncern patrzy nie tylko w kierunku odnawialnej energii elektrycznej, ale także zero- czy niskoemisyjnego wodoru.

Szczegółów rozmów z potencjalnymi partnerami w Afryce Dominika Niewierska nie chce zdradzać, bo jest na to zdecydowanie za wcześnie.

- W tym momencie jeszcze nie możemy nic deklarować. Szukamy różnych możliwości i kierunków, może to być współpraca kapitałowa, badawcza... Wszystko zależy od tego, jak potoczą się rozmowy z potencjalnymi partnerami - wyjaśnia.

Jej zdaniem najważniejsze, by ta współpraca odbywała się na takich samym warunkach w każdym regionie, zarówno w Europie, Afryce, jak i Bliskim Wschodzie.

Czytaj także: Szykuje się nowa polska ofensywa. Na celowniku Bliski Wschód i Afryka

- Ważne, żeby zachować konkurencyjność europejskiej gospodarki. Dlatego te same regulacje, które obowiązują Europejczyków i przemysł w Europie, m.in. dotyczące zielonego wodoru czy energii odnawialnej, powinny obowiązywać również partnerów z innych kontynentów - podkreśla przedstawicielka Orlenu.

Afryka ma swoje problemy

Znalezienie partnerów w Afryce i nawiązanie z nimi współpracy nie będzie jednak łatwe. Kontynent ma swoje problemy, np. przestarzały, oparty na węglu, czyli emisyjny system energetyczny, przez który afrykańskie gospodarki borykają się z kryzysem energetycznym.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Czego Orlen szuka w Afryce i na Bliskim Wschodzie?

  • Promil 2022-04-11 07:01:59
    Pojechali szukac miejsca ,gdzie można wyprowadzić kasę,
  • Krasawica 2022-04-10 20:05:39
    Co wypowiedź, to - sorry -głupsza. ,,Ekspert" Szczęśniak wygłupia się, gdy mówi, że polskie państwo nie pomogło PGNiG-owi w Libii. Co, państwo polskie miało wysłać wojsko, żeby PGNiG mógł utrzymać kontrakty/pola w Libii? Po wybuchu wojny w Libii wszyscy z Libii schrzaniali, jak to na wojnie i żaden biały człowiek nie wysłał ćwierć złamanego pułku wojska do Libii, panie ekspercie. Pani z Orlenu robi z siebie pośmiewisko, gdy mówi o OZE i Afryce. Arabowie i Murzyni mają gaz i ropę, a nie żadne OZE, kropka. Od Arabów czy Murzynów można albo kupować surowce, co nie jest wielką filozofią, albo starać się uzyskać pola gazowe czy naftowe, co już jest większą sztuką - i dużo trudniejszą niż zakup tankowca ropy. Da się zrobić, ale nie jest to łatwe. O tym i o ewentualnych szczegółach pani z Orlenu ani mru-mru (za to ,,ekspert" Szczęśniak w miarę przytomnie mówi na ten temat, że z taką obecnością dyplomatyczną w Afryce, jak Polska ma od x lat, to możemy najwyżej ryby łowić w Atlantyku). Razem do kupy: nędza z bryndzą; żadnego zaplecza w Afryce Polska nie ma, może trochę się Polsce coś uda na Bliskim Wschodzie (np. PGNiG coś tam ścibuli w Emiratach) - i to tyle.
  • meduza 2022-04-10 18:14:15
    paniusie pojechały na wycieczkę pobełkotać a wójt rypie naród na marżach i chrzani ,że to tak nie działa. zakała
    • Obserwator 2022-04-10 18:46:59
      POwskim przyłupom przeszkadza wszystko,z wyjątkiem tego gdy oni kradną.
  • pisowska banda złodziei i oszustów 2022-04-10 11:47:52
    i co pisioki ? kiedy transakcja sprzedaży polskich stacji ruskiemu MOL-owi ? ta transakcja zapewni nam zapewne ,,duże'' obniżki cen paliwa z ruskich źródeł.....
    • Stefan 2022-04-10 14:44:10
      Ech głową pusta ale czego spodziewać się o typie co myśli na 1 dzień do pszodu.
    • Utylizator 2022-04-10 16:34:26
      Wam? Smieciom paliwo nie potrzebne.
  • pisowska banda złodziei 2022-04-10 09:28:06
    poszukajcie se w Brzeszczach i we Pcimiu
    • Marcin 2022-04-10 09:34:18
      Jak nie masz nic mądrego do napisania to won ruski trollu!
      • niestety 2022-04-10 10:40:30
        ty za to zmień płyte - bo jesteś monotematyczny . w kółko to samo

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.241.39
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!