Decydująca faza negocjacji w sprawie fuzji Orlenu i Lotosu. O co toczy się gra?

Decydująca faza negocjacji w sprawie fuzji Orlenu i Lotosu. O co toczy się gra?
KE ma czas na podjęcie decyzji ws. fuzji Lotosu i Orlenu do 22 lipca. Fot. Shutterstock

Orlen traci cierpliwość do unijnych urzędników i przedłużających się negocjacji w sprawie przejęcia Grupy Lotos. Jak dowiedział się nieoficjalnie portal WNP.PL, skala ustępstw, na jakie godzi się polski koncern, by przekonać unijnych urzędników, jest bardzo duża. W grę wchodzić może sprzedaż wielu aktywów. Decyzja ma zapaść w ciągu miesiąca.

  • Spekulacje dotyczące tego, ile Orlen jest gotów "poświęcić", by przejąć Lotos nie ustają od tygodni.  Jak wynika ze źródeł zbliżonych do toczących się negocjacji, do których dotarła redakcja WNP.PL, lista ustępstw jest długa i może oznaczać prawdziwą rewolucję w wielu segmentach polskiego rynku.
  • Sprzedaż aktywów miałby dotyczyć rynku hurtowego paliw, detalicznego, paliwa lotniczego, a także segmentu asfaltów i olejów smarowych. 
  •  W propozycji środków zaradczych dla KE miał znaleźć się również projekt budowy nowego terminalu paliw lotniczych w pobliżu Szczecina.
- Termin 22 lipca na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie rozpatrzenia wniosku PKN Orlen dotyczącego planowanego połączenia z Grupą Lotos jest terminem ostatecznym - powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek.

To jasny sygnał wysłany do Brukseli, że cierpliwość polskiego koncernu się skończyła.

Przypomnijmy, że Orlen chce przejąć minimum 53 proc. udziałów w Lotosie. Jednak organy antymonopolowe Unii Europejskiej obawiają się, że może to prowadzić do zmniejszenia konkurencji na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej. Od miesięcy toczą się w tej sprawie negocjacje. Na początku kwietnia Komisja przekazała Orlenowi formalne zastrzeżenia. Po nich nastąpiły intensywne rozmowy, w tym wysłuchanie przedstawicieli polskiej spółki przez KE, a następnie złożenie przez nich 4 maja pakietu środków zaradczych.

Ostatni zestaw propozycji dotyczący fuzji został przesłany do Brukseli 25 maja. Jednak dzień później Komisja Europejska poinformowała o wydłużeniu czasu na podjęcie decyzji w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem do 22 lipca.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z Komisją Europejską. Przedstawiliśmy poważną propozycję środków zaradczych. Rozumiemy, że Komisja potrzebuje więcej czasu na ich analizę. Traktujemy to jako pozytywny sygnał dla realizowanej transakcji - napisał 26 maja Daniel Obajtek na swym twitterowym profilu.

Ten pakiet środków zaradczych, to inaczej cena, jaką płocki koncern godzi się "zapłacić" za zgodę unijnych urzędników na przejęcie Lotosu.  O to, co się w nim znalazło zapytaliśmy zgłaszającego, czyli PKN Orlen. Koncern, w toku trwającego postępowania, nie chce rozmawiać o szczegółach propozycji.

- Jesteśmy cały czas w trakcie negocjacji z KE. Ten proces jest na końcowym etapie, ale dopóki trwają rozmowy, nie udzielamy szczegółowych informacji na ten temat - odpowiedziała na pytania WNP.PL Joanna Zakrzewska, rzecznik PKN Orlen.

Grupa Lotos, jako przedmiot postępowania a nie podmiot, również nie chce się wypowiadać w tym temacie.

Jednak spekulacje dotyczące tego, ile Orlen jest gotów "poświęcić", by przejąć Lotos nie ustają od tygodni. Jak wynika ze źródeł zbliżonych do toczących się negocjacji, do których dotarła redakcja WNP.PL, lista ustępstw jest długa i może oznaczać prawdziwą rewolucję w wielu segmentach polskiego rynku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (11)

Do artykułu: Decydująca faza negocjacji w sprawie fuzji Orlenu i Lotosu. O co toczy się gra?

  • kierowca 2020-06-29 10:55:15
    Przecież tu chodzi głownie o opanowanie rynku paliw płynnych. Ta reszta, to pestka. Niemal wszystkie stacje paliw w Polsce kupują hurtowo paliwo od Orlenu lub Lotosu (bezpośrednio lub poprzez dziwnych pośredników, zarabiających na tym krocie). Po fuzji Orlen będzie miał ok 90 % rynku, czyli praktycznie będzie dyktował ceny w Polsce! Jedna, rządowa firma ustali, ile będziemy płacić za paliwo.... Brawo KE, oni już chyba też stracili zdolność logicznego myślenia :-(
  • Sołtys 2020-06-25 14:52:13
    Daniel "wszystko mogę" Obajtek
  • PytaM 2020-06-25 14:34:09
    Skoro ma to być, tak wydrenowane, to po co fuzja?
    • mm 2020-06-25 14:53:03
      no jak o po co? żeby przełamać ten polski imposybilizm i pokazać, że Polak potrafi
    • O co chodzi? 2020-06-25 14:56:00
      ...odcięcie "małej Sycylii" od koryta??? Może i to ma sens.
  • Gaździna z Dobczyc 2020-06-25 14:24:57
    ...o co toczy się gra? O to by kuternoga z Nowogrodzkiej nie wypieprzył pcimskiego wójta z Orlenu. Bo ten ostatni nawinął tyle makaronu na uszy naczelnikowi o "synergiach" tej fuzji, że jak KE nie klepnie mu tej fuzji to kuternoga może wypieprzyć wójta na zbitą mordę. I jeszcze może go zrobić elementem "zdrady i zaprzaństwa", że (niby?) od początku działał tak by fuzji nie było, tylko by stworzyć olbrzymie koryto dla obsługujących ten proces. Pomijam ile w takich zarzutach może być prawd a ile bzdur. To temat do zbadania w szczegółach. Faktem jest, że każdy kto zna życie polityczne w PiSie wie, że dla wójta może to być walka o życie. Bo w sytuacji jazdy w dół, na zbity pysk, nagle ktoś może sobie przypomnić, że, cytując: "W 2013 r. byłemu wójtowi Pcimia, który tę miejscowość przekształcił w małopolski matecznik Prawa i Sprawiedliwości, prokuratura w Ostrowie Wielkopolskim postawiła zarzut współdziałania ze zorganizowaną grupą przestępczą kierowaną przez Macieja C. „Prezesa”, wyłudzenie z firmy Elektroplast w Stróży prawie 2 mln zł i podzielenie się tą kwotą z przestępcami, do tego przyjęcie od „Prezesa”, już jako wójt Pcimia, 50 tys. zł łapówki." I wtedy zacznie się jazda. I z gwiazdy biznesu i polskiego patrioty zrobią go aferzystą i recydywistą, który patriotyzmu używał jako zasłony dymnej. (Często słuszną krytykę okraszając bzdurami.) Bo każda gwiazda jak wzlatuje to najwięcej wrogów ma wśród swoich. I z pewnością wielu w PiSie dybie na wójta. Wystarczy tylko użyć wyobraźni: jak taki Warszawiak jak Sasin, Minister Aktywów Państwowych, znosi tak wysoką pozycję w PiS-ie jakiegoś pcimskiego samorządowca...
  • Przestańcie kupować ruską rope do cholery 2020-06-25 13:14:53
    Prezesie Obajtek... może by tak Orlen, Polska w ogóle, przestali jednak tę ropę od ruskich kupować w gigantycznych ilościach. Co, dajecie ruskim kasę by mieli za co budować te swoje rakiety i celować je w Polskę, nie? A Amerykanie mają przed tym Polskę bronić, ha, ha, ha. Gdzie Amerykanie mają w tym deal? "Jak to działa, prezesie Obajtek?" - by zacytować Trumpa. A potem prezesie Obajtek udajecie patriotów - po takiej kasie płaconej ruskim na rakiety.
    • Przestańcie kupować ruski węgiel 2020-06-26 19:59:46
      oj, tam, oj tam... PiS chce zbroić Putina przeciwko Polsce na zabój. Dlatego kupuje z Rosji węgiel. A potem PiSiory jeżdżą do Stanów prosić Amrykanów o obronę. (...) lub zaprzańcy. Jedno nie wyklucza drugiego. Ruska V kolumna? "jak to działa?" - by zacytować Trumpa.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.111.121
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!