PARTNERZY PORTALU

Szczyt klimatyczny wrócił do Katowic

Szczyt klimatyczny wrócił do Katowic
Kamil Wyszkowski i Wojciech Kuśpik otwierają PRECOP 27 Fot. PAP/Tomasz Wiktor

Rozpoczęła się konferencja PRECOP 27 poprzedzająca szczyt klimatyczny w Sharm-el-Sheik w Egipcie. To dwa dni rozmów mających pomóc wypracować polskie stanowisko, które zostanie zaprezentowane w Egipcie.

  • Wojna i pandemia powinny przyspieszyć transformację energetyczną ze względu na rosnące ceny energii.
  • Gdyby nie fakt, że Europa tak mocno opiera się na paliwach kopalnych z Rosji, do wojny w Ukrainie by nie doszło.
  • Najbogatsze kraje świata są daleko od wypełnienia swoich celów klimatycznych.

- Dziś widzimy powrót do przeszłości w postaci wojny w Ukrainie, która potrzebuje naszej pomocy – powiedział otwierając konferencję Kamil Wyszkowski, dyrektor wykonawczy United Nations Global Compact Network Polska.

Organizujemy PRECOP27, żeby pokazać, m.in. Komisji Europejskiej, że trzeba działać, a proces klimatyczny nie jest ani łatwy, ani krótkotrwały – podkreślił.

Wyszkowski przypomniał, że emisje zaczęliśmy mierzyć po 1949 roku, kiedy zbudowaliśmy specjalne centrum mierzenia emisji w Mauna Loa na Hawajach, stąd nie mamy wątpliwości, że stężenie CO2 w atmosferze rośnie i już w latach 70. wiedzieliśmy, że na koniec wieku dojdzie do gwałtownych zmian klimatycznych. 

Wojna i pandemia powinny przyspieszyć działania na rzecz transformacji energetycznej

Dlatego też prezes PTWP Wojciech Kuśpik otwierający sesję wraz z Kamilem Wyszkowskim przypomniał, że ludzkość musi działać.

- Zadania z którymi musimy się mierzyć, żeby powstrzymać kryzys klimatyczny nie zostały anulowane przez pandemię i wojnę na Ukrainie, a wręcz mam wrażenie, że należy przez to je przyspieszyć ze względu na szybujące ceny energii – zaznaczył.

Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski przypomniał, że organizacja konferencji poprzedzającej szczyt klimatyczny akurat w Katowicach ma szczególny wymiar.

- Wszyscy myślą, że tu w Katowicach dymią kominy, a jednak jest inaczej to miasto transformacji. To właśnie na Śląsku wymieniono najwięcej kopciuchów, tzw. pieców niskiej emisji – zaznaczył Chełstowski, dodając, że to właśnie spalanie paliw kopalnych doprowadziło do wojny w Ukrainie.

Wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba przypomniał, że w Katowicach odbył się już szczyt klimatyczny COP24 w 2018 roku i jak dodał: w pewien sposób szczyt klimatyczny wrócił dziś do Katowic.

Potrzebny jest przełom w transformacji energetycznej, a kluczem są odnawialne źródła energii

Sanda Ojiambo, zastępczyni Sekretarza Generalnego ONZ i dyrektor wykonawcza United Nations Global Compact ostrzegła, że tegoroczny szczyt klimatyczny odbywa się w bardzo trudnym dla ludzkości momencie.

- Doświadczamy potwornych susz, powodzi, jeśli mamy osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku, trzeba działać.

Jens Wandel, podsekretarz generalny i p.o. dyrektor wykonawczy Biura Narodów Zjednoczonych ds. Obsługi Projektów (UNOPS) oraz specjalny doradca Sekretarza Generalnego ONZ ds. reform w latach 2018-2021 podkreślił, że energia odnawialna jest najlepszą odpowiedzią tak na kryzys klimatyczny, jak i energetyczny. Zaapelował również, by zrewidować mierzenie bogactwa przez pryzmat PKB, a bardziej skupić się na mierzeniu dobrostanu społeczeństwa.

- Potrzebujemy przełomu w transformacji energetycznej. Światowe rządy muszą ze sobą współpracować, by skutecznie walczyć z kryzysem klimatycznym – przekonywała
Maimunah Mohd Sharif, dyrektor wykonawcza programu Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (UN-Habitat).

Hatem Tageldin, ambasador Egiptu w Polsce podkreślił, że transformacja energetyczna jest pod każdym względem korzystna dla ludzkości.

- Nie powinniśmy postrzegać transformacji jako rozwodu z rozwojem. Kiedy finansujemy działania na rzecz klimatu, finansujemy rozwój – zaznaczył.

Na koniec wystąpili przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego ostrzegając, że najbogatsze kraje świata nie są na razie na drodze do wypełnienia swoich celów klimatycznych, a nasza przyszłość zależy od tego czy uda nam się je w pełni zrealizować.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Szczyt klimatyczny wrócił do Katowic

  • Olek 2022-10-18 22:11:36
    Po tamtym prawdziwym szczycie zero efektów, tym bardziej te popłuczyny niczemu nie służą. Strata czasu i pieniędzy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 157.90.181.149
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!