Dzięki nim Europa może zrezygnować z rosyjskiej ropy i gazu

Dzięki nim Europa może zrezygnować z rosyjskiej ropy i gazu
Afrykańska ropa i gaz mogą zastąpić rosyjską? Fot. Shutterstock
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Bartosz Dyląg
    Bartosz Dyląg
  • Dodano: 16-03-2022 17:15

Europa chce być niezależna od ropy i gazu z Rosji przed 2030 rokiem. Otwiera to nowe perspektywy dla Nigerii, Angoli, Libii czy Algierii, które mogą zarobić na eksporcie surowców - podaje amerykański portal foreignpolicy.com.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
„Wydaje się, że Afryka jest obecnie najbardziej niezawodną alternatywą dla krajów w Europie” - uważa Kennedy Chege, naukowiec z Uniwersytetu Kapsztadzkiego, specjalizujący się w prawie naftowym i gazowym. „Otwiera to wielką szansę dla krajów afrykańskich na szybkie wejście na europejski rynek” - dodaje.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Dzięki nim Europa może zrezygnować z rosyjskiej ropy i gazu

  • AKD 2022-03-21 07:07:50
    Lekceważony jest kierunek turecki. Turcy odkryli wielkie złoża gazu ziemnego na Morzu Czarnym, w swoim strefie ekonomicznej. Obecnie trwa szacowanie złóż. Ponadto zaawansowane są prace nad pozyskaniem gazu ze złóż pomiędzy Turcją, a Cyprem na Morzu Śródziemnym. Tu ograniczeniem są spory terytorialne. Swoje nowo odkryte złoża ma w tym rejonie też Izrael.
    • Giedymin 2022-03-21 17:19:28
      Zarowno zloza tureckie, jak i w sektorze morskim Izraela (zloze Lewiatan) sa wystarczajaco wielkie, by obsluzyc spora czesc zapotrzebowania UE, przynajmniej na kierunku wloskim, no i te krople, ktore zuzywaja Balkany. Problemem jest geopolityka. Turcy w planach rozwiercenia tych zloz sa blokowani przez Grecje, popierana przez Francje pod pretekstem okupacji tureckiej polnocnej czesci Cypru. Izraelowi takie wielkie zloza nie sa potrzebne do wewnetrznego uzytku, wiec moglby sie w nie bawic tylko, gdyby ktos zechcial uczestniczyc w wielomiliardowych inwestycjach. Poza tym nie bardzo wiadomo, ktoredy mialby isc gazociag podmorski do Europy. Liban jest kontrolowany przez promoskiewska Syrie. Zreszta sam Izrael jest promoskiewski. Na Bliskim Wschodzie z gazem do Europy cos mogloby sie ruszyc, gdyby w Iranie obalono ajatollahow, a na to sie za bardzo nie zanosi. Tu jest wspolnota interesow izraelsko-saudyjskich. Wedlug mnie nie do ugryzienia.
  • marek11 2022-03-18 10:19:18
    No nareszcie...!!
  • Jan 2022-03-17 07:27:16
    Do 2030 roku jest jeszcze 8 lat. Wystarczajaco dużo czasu aby Rosja zmieniła kierunki eksportu. Wszystkie wojny się kiedyś kończą.
  • Dalej bida 2022-03-16 18:01:55
    Gdyby te pieniądze zostały wyporzystane mądrze, to te kraje mogłyby się rozwinąć. Jak znam życie zostaną rozkradzione przez lokalne klany i kacyków.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.232.63.94
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!