Fitch: przejęcie Lotosu neutralne dla ratingu PKN Orlen

Fitch: przejęcie Lotosu neutralne dla ratingu PKN Orlen
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/KM
  • Dodano: 07-12-2018 18:00

Przejęcie Lotosu przez PKN Orlen poprawi profil biznesowy płockiego koncernu i będzie neutralne dla jego ratingu - ocenił Dmitry Marinchenko, dyrektor Fitch Ratings.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Uważamy, że przejęcie Lotosu poprawi profil biznesowy PKN Orlen. Spółka będzie większa, bardziej zdywersyfikowana i zintegrowana, z większą ekspozycją na segment upstream - powiedział Dmitry Marinchenko.
  • W przyszłości rating PKN Orlen mógłby zostać podniesiony, gdyby w koncernie większą rolę zaczął odgrywać segment upstream.
  • PKN Orlen poinformował, że złożył do Komisji Europejskiej wersję roboczą wniosku o zgłoszenie koncentracji w związku z planowanym przejęciem kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos.

- Uważamy, że przejęcie Lotosu poprawi profil biznesowy PKN Orlen. Spółka będzie większa, bardziej zdywersyfikowana i zintegrowana, z większą ekspozycją na segment upstream. Ten poziom integracji nie byłby jednak wystarczający, by spowodować podniesienie ratingu, gdyż z punktu widzenia cash flow w spółce nadal przeważać będzie segment downstream - powiedział Dmitry Marinchenko, dyrektor w zespole zasobów naturalnych i surowców Fitch Ratings.

Zauważył, że poziom zadłużenia Orlenu i jego dźwignia finansowa są obecnie na bardzo niskim poziomie.

Przeczytaj więcej: Orlen przejmie Lotos w trzecim kwartale 2019 roku

Poziom dźwigni finansowej netto Orlenu, opartej na przepływach środków z działalności operacyjnej FFO, w 2019 roku może wynieść ok. 0,5x (wobec 0,1x w 2017 r.), a po akwizycji Lotosu ok. 1,5x. Tymczasem według agencji Fitch maksymalny poziom dźwigni dla obecnego ratingu wynosi 2,5x.

-Uważamy, że przy rozsądnych założeniach dotyczących ceny zakupu, dźwignia wzrośnie, ale nadal będzie bezpiecznie poniżej poziomu, przy którym rozważalibyśmy obniżkę ratingu poniżej poziomu inwestycyjnego. Profil kredytowy połączonej firmy byłby nadal zgodny z ratingiem "BBB"- powiedział Marinchenko.

Wskazał, że w przyszłości rating PKN Orlen mógłby zostać podniesiony, gdyby w koncernie większą rolę zaczął odgrywać segment upstream.

- Chcielibyśmy wiedzieć więcej o strategicznym kierunku, który obierze połączona firma. Jeśli zobaczymy, że segment upstream staje się ważniejszy z punktu widzenia generacji gotówki, spółka staje się bardziej stabilna pod względem cash flow i zdywersyfikowana, to by mogło skutkować podniesieniem ratingu. Sama akwizycja nie implikowałaby takiego poziomu integracji. Ostatnio wdrożony przez spółkę program inwestycyjny w segmencie upstream jest nadal nieduży z punktu widzenia rozmiaru koncernu - powiedział dyrektor.

Fitch zakłada w podstawowym scenariuszu, że inwestycje i dywidendy Orlen będzie głównie pokrywać z przepływów operacyjnych.

Marinchenko ocenił, że nawet po przejęciu Lotosu PKN Orlen będzie miał prawdopodobnie miejsce na sfinansowanie kolejnych przejęć, ale każdą transakcję Fitch będzie analizować indywidualnie.

Tydzień temu PKN Orlen poinformował, że złożył do Komisji Europejskiej wersję roboczą wniosku o zgłoszenie koncentracji w związku z planowanym przejęciem kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos. Zgodnie z zakładanym przez PKN Orlen harmonogramem zgoda KE oczekiwana jest do połowy 2019 roku. Następnie, w trzecim kwartale 2019 roku, odbędzie się procedura związana z przejmowaniem Lotosu.

Zgodnie z założeniami podpisanego w lutym listu intencyjnego, w pierwszym etapie PKN Orlen planuje nabyć 32,99 proc. akcji od Skarbu Państwa. W kolejnym - konieczne będzie ogłoszenie wezwania na zakup akcji reprezentujących do 66 proc. głosów na walnym zgromadzeniu Grupy Lotos. Na początku listopada prezes Orlenu Daniel Obajtek poinformował, że w trzecim etapie Orlen przeprowadzi wymianę akcji i docelowo obejmie 100 proc. Grupy Lotos.

Zgodnie z założeniami, celem transakcji jest stworzenie silnego, zintegrowanego koncernu zdolnego do lepszego konkurowania w wymiarze międzynarodowym, odpornego na wahania rynkowe.


 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Fitch: przejęcie Lotosu neutralne dla ratingu PKN Orlen

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.134.157
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!