Fuzja Orlenu i Lotosu nie tak szybko

Fuzja Orlenu i Lotosu nie tak szybko
PKN Orlen zakłada, że przejęcie Grupy Lotos uda się sfinalizować w ciągu 18 miesięcy fot. Shutterstock

Trwają intensywne prace nad fuzją Orlenu i Lotosu. Jest warunkowa zgoda KE, podpisano porozumienie ze Skarbem Państwa. Mimo jednak kolejnych kroków dopięcie transakcji jeszcze potrwa. Cel, jaki stawia sobie PKN Orlen, to finalizacja przejęcia w ciągu 18 miesięcy. Oznacza to, że jeśli ten plan się powiedzie, fuzja gigantów powinna zostać dopięta do końca 2021 roku.

  • Kolejny krok do fuzji Orlenu i Lotosu został zrobiony. Po warunkowej zgodzie Komisji Europejskiej na tę transakcję kolejnym kamieniem milowym całego procesu jest niedawne porozumienie obu koncernów ze Skarbem Państwa.
  • PKN Orlen w tej chwili koncentruje się na pozyskaniu partnerów do środków zaradczych. Od tego m.in. będzie zależała struktura transakcji. 
  • Jak dowiedział się portal WNP.PL, płocki koncern zakłada,  ze przejęcie Grupy Lotos uda się sfinalizować w ciągu 18 miesięcy.
Przypomnijmy, że PKN Orlen poinformował 18 sierpnia o podpisaniu ze Skarbem Państwa i Grupą Lotos porozumienia dotyczącego realizacji transakcji nabycia akcji Grupy Lotos od Skarbu Państwa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (11)

Do artykułu: Fuzja Orlenu i Lotosu nie tak szybko

  • PL inżynier a dla polaczków śmieć realista 2020-08-23 18:23:39
    fuzja ok! medal ma zawsze dwie strony. Te połączenie oznacza monopol co nie jest dla konsumenta zawsze dobre. Już zapowiadane jest przejęcie przez Orlen (gdzie Skrab Państwa ma nie całe 30%) po Lotosie, Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG). Nie wiem czy to jest dobre pod każdym względem gdzie Orlen S.A. jest najbardziej z tych firm z zagranicznym a dokładnie zachodnim angażem nastawionym na wyciskanie z Polaków kasy jak wody z gąbki. Gdzie Grupa Lotos i PGNiG ma inne udziały Skarbu Państwa czyli de facto potencjału Naszego Narodu Polskiego to jest krok te fuzje, mydlenie oczu politycznego a tak na prawdę tu chodzi tylko i wyłącznie o dostanie się osób, które mają wielkie finanse do jeszcze większych no MONOPOL tacy RODSCHILDOWIE nie Banków a Przemysłu a p. Morawiecki temu przewodzi i brawo bije szkodaże tak to się dzieje no polityka wygrywa z nauką
  • Aaa 2020-08-22 21:00:24
    Za kilka lat ale wszystkie te osoby się znajdzie i rozliczy. A cały ten śmieszny bełkot nie będzie miał znaczenia. Skarb Państwa i inni akcjonariusze nie mogą być narażani na straty. Wprowadzane są teraz przez Ministra Sprawiedliwości ciekawe rozwiązania o konfiskatach rozszerzonych pewnie będą przydatne.
    • Gaździna z Dobczyc 2020-08-23 10:09:23
      Oczywiście. Za jakimś bełkotem, czyli maskirowką, budowy polskiego światowego koncerny multienergetycznego odbywa się balcerowiczowska prywatyzacja Lotos na części. Będzie takie uwłaszczenie na wyprzedawanych państwowych aktywach jakich od bodaj 20 lat nie było. I tylko śledzić losy ludzi: czy ci co będą teraz odpowiedzialni za wyprzedaż tego majątku państwowego po tej wyprzedaży nie znajdą zatrudnienia czy miejsca (udziałowcy?) w tym co wyprzedali? I można się zastanawiać czy takowego planu nie mają już dzisiaj i czy to nie będzie miało wpływu na zaniżania cen wyprzedawanych aktywów? To ryzyko powinny badać organy państwa. Ciekawe czy nawet porafią sie wziąć za taką robotę? To są realne ryzyka dla państwa, o których powinna być debata publiczna.
  • PytaM 2020-08-21 19:27:48
    Skąd was biorą?
  • Gaździna z Dobczyc 2020-08-21 12:25:42
    Orlen ma pozyskać konkurentów do środków zaradczych, a nie partnerów. Ma sobie taką firmę do Polski ściągnąć, która będzie portkować Orlen, stworzy mu realną konkurencję. Tego wymaga Komisja. Dlatego należy skończyć ten bełkot o "partnerach": "konkurent", misiu, "konkurent". A samo przejęcie to prywatyzacją Lotosu na części. Taka balcerowszczyzna z końca lat 90-tych. Warto potem będzie sprawdzić kto zarobił na tych wyprzedających aktywach i czy przypadkiem ci co decydują o tej wyprzedaży w przyszłości się nie znajdą w tych obszarch, które sami wyprzedali. Takie myślenie ciut na przyszłość - mieć to na uwadze.
  • Olsen 2020-08-21 10:42:15
    To jest PRZEJĘCIE a nie fuzja. W przypadku fuzji wzrósłby udział Skarbu Państwa w akcjonariacie Orlenu. To jest ukryta prywatyzacja!!! Skarb Państwa ma teraz około 33% w Orlenie, 53% w Lotosie i 85% w PGNiG. Po zakończeniu przejęć będzie mieć 33% własności we wszystkim i tylko 33% dywidendy ze wszystkiego. To czyszczenie Orlenu z kasy...
    • Polak 2020-08-22 12:52:01
      To nie czyszczenie Orlenu z kasy to ewidentna kradzież majątku państwowego. Jest to robione w jeszcze bardziej bezczelny sposób jak za czasów SLD lub PO PSL. Obecnymi przejęciami powinny zająć się najwyższe służby w tym kraju. ABW, CBŚ. Firmę Energa już stracono. W spółkach skarbu państwa wszyscy akcjonariusze powinni być ujawniani a nie tylko połowa. Skąd my obywatele mamy mieć pewność że to nie wrogie przejęcia ?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.31.191
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!