Rada Nadzorcza Grupy Lotos odwołała z dniem 30 lipca tego roku wiceprezesa Jarosława Kawulę ze składu zarządu - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie. Powody tej decyzji nie zostały podane.
- Jarosław Kawula pełnił w Lotosie funkcję wiceprezesa ds. produkcji i handlu. Kawula został powołany do zarządu Lotosu na początku 2017 roku.
- Jak wtedy informowała spółka, od samego początku kariery zawodowej pracował w gdańskiej rafinerii Lotosu i zanim został członkiem zarządu, był zatrudniony na stanowiskach kierowniczych związanych z przerobem ropy naftowej oraz kontrolą produkcji.
- Jarosław Kawula to magister inżynier i doktor nauk chemicznych Politechniki Gdańskiej (Wydział Chemiczny oraz Wydział Zarządzania i Marketingu). Absolwent MBA Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menadżerów.
Lotos jest drugim, co do wielkości producentem paliw w Polsce. Jako jedyny podmiot prowadzi wydobycie węglowodorów w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Prace w zakresie eksploatacji złóż ropy naftowej prowadzone są także w obszarze Norweskiego Szelfu Kontynentalnego i na lądowych złożach ropy naftowej na terytorium Litwy.
Rafineria Grupy Lotos w Gdańsku jest jednym z najmłodszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie oraz przyjaznych ekologicznie kompleksów rafineryjnych w Europie. Akcje Grupy od czerwca 2005 r. są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Obecnie trwa proces przejęcia Lotosu przez PKN Orlen. W połowie lipca Komisja Europejska poinformowała, że zatwierdziła przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen. Zatwierdzenie uzależniono od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez Orlen.
Warunkiem, od którego spełnienia KE uzależnia swą zgodę na fuzję, jest zbycie 30 proc. udziałów w rafinerii Lotos wraz z towarzyszącym dużym pakietem praw zarządczych.
Ma to dać nowemu właścicielowi prawo do blisko połowy produkcji rafinerii ropy naftowej i benzyny oraz zapewnić mu dostęp do istotnej infrastruktury magazynowania i infrastruktury logistycznej. W ten sposób na polskim rynku miałby powstać kolejny duży gracz w tym obszarze.
Zobacz więcej: Jest zielone światło dla fuzji Orlenu z Lotosem, ale są też warunki
- Przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen to największa fuzja w regionie - podkreślał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. - To, co tutaj ma miejsce, to jest przełomowy proces, który zwiększa efektywność funkcjonowania całej wielkiej polskiej grupy energetycznej Orlen - komentował premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz także: Dzięki połączeniu z Lotosem Orlen będzie kupował ropę taniej