KE może zaakceptować ulgę na biokomponenty

  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 27-06-2007 17:13

Ministerstwo Finansów liczy, że projekt wprowadzający ulgę podatkową dla producentów biokomponentów mógłby w ciągu trzech miesięcy uzyskać notyfikację Komisji Europejskiej (KE) - poinformował w środę w Sejmie wiceminister finansów Jacek Dominik.

Sejm przeprowadził w środę drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o podatku CIT, zgłoszonego przez grupę posłów PiS i Samoobrony. Zakłada on wprowadzenie ulgi podatkowej dla producentów biokomponentów, która zrekompensuje im część kosztów produkcji.

Ponieważ ulga stanowi pomoc publiczną, będzie można ją stosować po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej. Producenci będą mogli odliczyć kwotę stanowiącą 19 proc. nadwyżki kosztów wytworzenia biokomponentów nad kosztami wytworzenia paliw tradycyjnych, o takiej samej wartości opałowej.

Projekt poparły w środę kluby PiS, Samoobrony i LPR, a także - mimo zastrzeżeń - PO i SLD. Klub PSL nie wypowiadał się na ten temat.

Tadeusz Wita (PiS) wniósł do projektu dwie poprawki doprecyzowujące. Jedna z nich ujednolica definicję kosztów wytworzenia biokomponentów i paliw tradycyjnych z definicją zawartą w ustawie o biokomponentach. Poprawkami zajmie się teraz sejmowa komisja finansów.

Stanisław Stec (SLD) zwrócił uwagę, że ponieważ ulga będzie stanowić odliczenie od dochodu, podmiot nie uzyskujący dochodu nie skorzysta z rekompensaty.

Jakub Szulc (PO) obawia się natomiast, że projekt okaże się martwym prawem, ponieważ dotychczas nie uruchomiono procedury notyfikacyjnej. Zarzucił też rządowi opóźnienia we wprowadzaniu rozwiązań promujących biopaliwa.

Wiceminister finansów Jacek Dominik wyjaśniał, że rząd nie może występować o notyfikację na etapie prac parlamentu, ponieważ jest to projekt poselski, którego rząd nie jest gospodarzem. Dodał, że w trakcie prac sejmowych marszałek Sejmu powinien wystąpić do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) o wszczęcie procedury notyfikacyjnej.

- Na tym etapie prac projekt powinien być przesłany do UOKiK. Od tego momentu komisja w ciągu trzech miesięcy powinna wydać decyzję - powiedział Dominik. - W naszej ocenie rozwiązanie to ma szansę na uzyskanie pozytywnej opinii KE - dodał.

Ulga ma odnosić się do dochodów osiągniętych od początku 2007 r. i obowiązywać do 2014 r. Według przedstawionych w projekcie szacunków, w 2007 r. wpływy budżetowe z tego tytułu zmniejszą się łącznie o 120 mln zł. W tym wpływy budżetu państwa będą mniejsze o 91 mln zł, zaś wpływy budżetów samorządów (ze względu na ich udział w dochodach z CIT) o 29 mln zł.

W 2008 r. wpływy budżetowe mogą być niższe o 240 mln zł, ponieważ producenci będą mogli korzystać z ulgi również w zaliczkach na podatek (miesięcznych i kwartalnych, w zależności od sposobu rozliczenia).

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE może zaakceptować ulgę na biokomponenty

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.24.209
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!