Na świecie jest za dużo rafinerii. To zła wiadomość dla Europy

Na świecie jest za dużo rafinerii. To zła wiadomość dla Europy
Tylko w ubiegłym roku wydatki na budowę i modernizację nowych rafinerii wyniosły około 52 mld dol., z uwzględnieniem wydatków na konserwację - 75 mld dol. fot. Shutterstock
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Aleksandra Helbin
    Aleksandra Helbin
  • Dodano: 17-06-2020 06:00

Kryzys na globalnych rynkach wywołany pandemią koronawirusa całkowicie zmienił sytuację w branży naftowej. Po latach gigantycznych inwestycji w sektorze rafineryjnym przyszła pora na trzeźwą ocenę i weryfikację planów.

  • W ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost inwestycji w sektorze rafineryjnym, a nakłady przemysłu naftowego w tym obszarze sięgnęły dziesiątek miliardów dolarów.
  • Jeszcze przed wybuchem pandemii było jasne, że te nowe instalacje rafineryjne będą prawdopodobnie przewyższać wzrost popytu.
  • Wyjście rynku ze stanu względnej równowagi między podażą a popytem może mieć poważne skutki dla wielu rafinerii, które mogą znaleźć się na skraju rentowności. Wygrają tylko najsilniejsi i najbardziej zdywersyfikowani.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Na świecie jest za dużo rafinerii. To zła wiadomość dla Europy

  • Lewactwo niszcz w zarodku!!! To na kogo głosujesz? 2020-06-22 10:51:16
    Za dużo rafinerii? To jaki problem? Zaszczepić im wirusa i zlikwidować, jako źródło wielkiego zagrożenia dla Ludzkości!!! Polskie lewactwo POPISowe ma to wypróbowane!
  • Krzysiek 2020-06-19 04:55:04
    Redakcjo, artykuł jest o rafinerii, więc czemu jest pod spodem mapka koronki? To jest jakaś reklama? Jak będę chciał czytać o koronę to znajdę informację na ten temat, po co to i na co? Denerwuje mnie te wszechobecna propagandy, czegoś co nazwali pandemią, a umiera na to 0,2% ludzi
    • Likwiduj lewactwo w zarodku! 2020-06-22 10:59:36
      Przecież nawet ślepy to zauważy, że jest to delikatna sugestia rozwiązania problemu zbyt wielkiej liczby rafinerii. Zasiać wirusa, pozamykać ze względu na zagrożenie egzystencji Ludzkości i po problemie!
  • Pro Patria 2020-06-18 10:39:02
    Szanowna Redakcjo, Proszę zastanowić się, czy nie byłoby dobrym rozwiązaniem, stworzenie/odkupienie części bloków skraplania gazu w USA, powinniśmy stworzyć nowe przedsiębiorstwo, gdzie właściciele to firma USA 40/ Polskie firmy energetyczne (PGNIG, ORLEN, LOTOS, AZOTY, ELEKTROWNIE) wybudować w polskich stoczniach w formule joint venture 70 Polska / 30 HI KOREA POŁUDNIOWA 3 gazowce do transportu gazu dla tego przedsięwzięcia.. może warto w ten projekt Litwę, Łotwę i Estonie.. A z Koreańskimi przedsiębiorstwami można zacząć nie tylko budowę gazowców dla tego projektu, ale i wejść w dostawy dla Kataru... Przypomniam, że Korea to także know how dla Orki i Miecznika.. Ale i Wilka oraz Homara..
  • Adrian P 2020-06-18 06:49:30
    Spoko,ale mogą likwidować w Europie Zachodniej, tam wręcz sytuacja idealna, bo przecież wspierają elektrodebilność pełną piersią :)
  • CIEKAWY 2020-06-17 21:53:25
    Czyżby pisowski Orlenik zarządzany z Pcimia podupadł w związku z tym ? gdzie znajdą zatrudnienia hordy pisowskich niedojd i nieudaczników ?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.92.49
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!