PARTNERZY PORTALU

Naimski: strategiczne magazyny paliw w gestii spółek Skarbu Państwa

Naimski: strategiczne magazyny paliw w gestii spółek Skarbu Państwa
IKS Solino to największy w Polsce producent solanki, która dostarczana jest do zakładów branży sodowej i chemicznej, a także do uzdrowiska Inowrocław. Fot. mat. pras.
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: wnp.pl/PAP
  • Dodano: 04-12-2017 18:28

Zarządzanie strategicznymi magazynami paliw i związana z nimi logistyka będą powierzone spółkom ze stuprocentowym udziałem Skarbu Państwa - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Elementem tej zmiany będzie sprzedaż przez PKN Orlen aktywów związanych z magazynowaniem paliw i gazu w kawernach solnych. Trafią one do Gaz-Systemu.

  • Zarządzanie strategicznymi dla kraju magazynami paliw będzie powierzone spółkom ze 100-proc. udziałem Skarbu Państwa.
  • W dokumencie zapisano, że w ciągu 12 miesięcy od przyjęcia Polityki, PKN Orlen sprzeda Gaz-Systemowi.
  • Kolejnym ważnym elementem przyjętego przez rząd dokumentu to konieczność zbudowania drugiej nitki ropociągu pomorskiego, który ma połączyć gdański naftoport z rafinerią w Płocku.

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął w drodze uchwały "Politykę Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym".

Jak wyjaśnił w poniedziałek Naimski, zaproponowane w tym dokumencie zmiany własnościowe sprowadzają się do tego, że zarządzanie strategicznymi dla kraju magazynami paliw będzie powierzone spółkom ze 100-proc. udziałem Skarbu Państwa.

- To jest ważne dla bezpieczeństwa; chcemy odwrócić stan rzeczy, w którym takie zadania są powierzone spółce giełdowej z mniejszościowym udziałem Skarbu Państwa - podkreślił pełnomocnik. Natomiast rafinerie skupią się na swojej podstawowej działalności, czyli petrochemii.

W dokumencie napisano, że w ciągu 12 miesięcy od przyjęcia Polityki, PKN Orlen sprzeda Gaz-Systemowi, czyli operatorowi systemu przesyłowego gazu, swoje aktywa związane z magazynowaniem paliw i gazu w kawernach solnych. Jak mówił Naimski, "niezbywalnym elementem całej tej operacji" jest gospodarka solanką.

PKN Orlen na razie analizuje aspekty ekonomiczne i prawne związane z realizacją wytycznych "Polityki Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym".

Zgodnie z zapisami uchwały, Gaz-System będzie "podmiotem odpowiedzialnym za skoordynowanie działań dotyczących gospodarki solankowej - przez zakup akcji Inowrocławskich Kopalni Soli "Solino" i udziałów w Kopalni Soli Lubień". Obie te spółki należą w 100 proc. do PKN Orlen. IKS Solino to największy w Polsce producent solanki, a od 2002 r. w wyeksploatowanych podziemnych kawernach solnych magazynuje zapasy ropy naftowej i paliw. Z kolei kopalnia Lubień Kujawski wkrótce ma rozpocząć wypłukiwanie kawern, w których docelowo miałby być magazynowany gaz ziemny.

- To jest plan, który zmierza do tego, by gospodarkę solankową - niezbędny element funkcjonowania strategicznych magazynów ropy i paliw Solino - zreorganizować w taki sposób, byśmy mogli powiedzieć, że one są w pełni operacyjne, czyli że w razie potrzeby, w policzalnym czasie, możemy z nich skorzystać - podkreślił Naimski.

Pełnomocnik przypomniał, że działanie magazynów paliw płynnych w kawernach wymaga zatłaczania i wytłaczania solanki. - Powinno to być w rękach podmiotu, który skądinąd jest zainteresowany tą dziedziną - mówił Naimski, przypominając, że w regionie tym Gaz-System buduje kawernowy magazyn gazu Damasławek. Co - jak podkreślił - oznacza, że "wszedł w obszar solankowy". Gaz-System zatem, według pełnomocnika, "będzie zabezpieczać solankę, gdyby w razie sytuacji kryzysowej trzeba było wytłoczyć paliwa z magazynów Solino".

Piotr Naimski podkreślił także, że przekazywanie przez PKN Orlen udziałów Gaz-Systemowi musi być w pełni transparentne. - To będzie kwestia due dillgence (...) Kwestie własnościowe muszą być rozstrzygnięte zgodnie ze wszystkimi regułami rynku - mówił.

Kolejnym ważnym elementem przyjętego przez rząd dokumentu to - jak podkreślił pełnomocnik - "nie od dziś widoczna" konieczność zbudowania drugiej nitki ropociągu pomorskiego, który ma połączyć gdański naftoport z rafinerią w Płocku. - Ta polityka zawiera wskazanie inwestycyjne dla grupy kapitałowej PERN (...) Wynika to z konieczności zapewnienia rafinerii w Płocku takich asortymentów ropy naftowej, by mogła ona jak najefektywniej pracować - wyjaśnił Naimski.

Jak podkreślił, budowa drugiej nitki rurociągu oraz nowych pojemności magazynowych to dla PERN duże obciążenie. - To jest jeden z powodów, dla których gospodarkę solankową zostawiliśmy Gaz-Systemowi - zaznaczył.

Jak mówił pod koniec października na posiedzeniu sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa prezes PERN Igor Wasilewski, budowa nowej nitki pozwoli na likwidację dwukierunkowego wykorzystania istniejącego rurociągu. "Orlen kupuje różnego rodzaju ropę i wymaga, aby ropa była transportowana w odpowiednich partiach i nie mieszała się. Dzięki temu mają lepsze wskaźniki i lepsze wykorzystanie swojej rafinerii" - wyjaśniał. Dodatkowo PERN zamierza do 2022 r. podwoić zdolności magazynowe swojego Terminala Naftowego w Gdańsku, co będzie też oznaczało potrzebę przetłaczania większych ilości ropy.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Naimski: strategiczne magazyny paliw w gestii spółek Skarbu Państwa

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.236.192.4
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!