PKN Orlen i Grupa Lotos poinformowały o zakończeniu prac nad sposobem realizacji środków zaradczych narzuconych przez Komisję Europejską w toku fuzji obu koncernów. Jak wynika z komunikatów spółek, partnerami w tym procesie będą koncerny Saudi Aramco, który kupi udziału w rafinerii Lotosu i przejmie część biznesu paliw lotniczych, węgierski MOL, który przejmie 417 stacji koncernu oraz polska spółka Unimot, która nabędzie spółkę Lotos Terminale.
- Środki zaradcze, od których Komisja Europejska uzależniła zgodę na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen dotyczyły wielu obszarów biznesowych, w tym produkcji paliw i działalności hurtowej, logistyki paliw, działalności detalicznej, paliwa lotniczego oraz asfaltu.
- 30 proc. wydzielonej rafinerii gdańskiej wraz pakietem praw zarządczych przejmie koncern Saudi Aramco. Największa firma naftowa świata przejmie też wszystkie udziały Grupy Lotos w spółce joint venture Lotos-Air BP.
- Grupa MOL w wyniku podpisanych dziś umów przejmie 417 stacji paliw Grupy Lotos, dzięki czemu stanie się trzecim największym graczem na rynku detalicznej sprzedaży paliw w Polsce. Dodatkowo PKN Orlen przejmie z kolei 185 stacji paliw Grupy MOL na Węgrzech i Słowacji wycenionych na 259 mln dol.
- Aktywa w obszarze logistyki paliwowej oraz biznesu asfaltowego nabędzie polska spółka giełdowa Unimot.
- Przejęcie Grupy Lotos to krytyczny moment transformacji. To nie tylko spełnienie warunków zaradczych Komisji Europejskiej. Partnerzy, z którymi podpisujemy umowy, nadadzą tempo dalszemu rozwojowi koncernu - mówił podczas uroczystego podpisania umów z partnerami Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.