PARTNERZY PORTALU

Orlen przed kluczowymi decyzjami. To może być przełomowy rok

Orlen przed kluczowymi decyzjami. To może być przełomowy rok
Orlen jest właścicielem sześciu rafinerii: w Polsce, w Czechach oraz na Litwie Fot. PKN Orlen
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Grzegorz Dyjak
  Grzegorz Dyjak
 • Dodano: 31-01-2020 18:00

PKN Orlen zanotował w 2019 roku rekordowy przerób ropy naftowej. Najbliższe miesiące mają być przełomowe dla koncernu znad Wisły co najmniej z dwóch powodów - trwają kluczowe negocjacje dotyczące fuzji Orlenu z Lotosem, koncern przygotowuje się też do przejęcia Energi. W ostatnim czasie doszło również do ważnych zmian kadrowych w obu paliwowych spółkach. Zmiany te mogą oznaczać przygotowania do wejścia w operacyjną fazę fuzji.

 • PKN Orlen liczy, że Komisja Europejska wyda zgodę na przejęcie Lotosu i Energi w najbliższych miesiącach.
 • Orlen przekonuje, że synergie uzyskane w wyniku konsolidacji zwiększą potencjał połączonego koncernu, co umożliwi znaczącą ekspansję.
 • Na przejęciach lista wyzwań się jednak nie kończy. W samym koncernie doszło w ostatnim czasie do sporych zmian kadrowych, a już na początku marca szykują się zmiany w radzie nadzorczej spółki.

Przypomnijmy, że w czwartek (30 stycznia) PKN Orlen podał wyniki finansowe za 2019 rok. Koncern zanotował rekordowy przerób ropy. Miał też wyższy niż przed rokiem zysk operacyjny, choć zysk netto jest niższy niż w 2018 roku.

Orlen osiągnął wzrost przychodów do poziomu 111 mld zł (109,7 mld przed rokiem). Wypracował dobry wynik EBITDA (zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań oprocentowanych) na poziomie 9,4 mld zł, o 1,1 mld zł wyższy niż rok wcześniej.


Koncern osiągnął rekordowy wynik EBITDA – ponad 3 mld zł w segmencie detalicznym, przy wzroście łącznych wolumenów sprzedaży o 4 proc. Wypracował także rekordowy wynik EBITDA – 1,6 mld zł w obszarze energetyki. Łącznie na inwestycje w 2019 roku koncern przeznaczył 5,4 mld złotych.

Osiągnął również rekordowy przerób ropy na poziomie 33,9 mln ton oraz najwyższą w historii firmy sprzedaż 43,3 mln ton. Wynik netto ukształtował się na poziomie 4,5 mld zł, tu przed rokiem było ponad 5,5 mld zł. Koncern tłumaczy zmniejszenie zysku netto wpłyem odpisów aktualizujących wartość majątku. 

- Dobre wyniki finansowe koncernu w 2019 roku zostały wypracowane pomimo zdecydowanego pogorszenia warunków makroekonomicznych, na które spółka nie ma wpływu. Zmiany regulacyjne, globalne trendy gospodarcze, sytuacja w światowym handlu, wszystko to sprawia, że działamy w coraz bardziej konkurencyjnym otoczeniu - tłumaczył wyniki prezes Daniel Obajtek, podkreślają, że rok 2020 będzie dla Orlenu niezwykle ważnym okresem, pełnym wyzwań.

Czytaj też: PKN Orlen liczy, że decyzja UOKiK ws. przejęcia Ruchu zapadnie do końca I kw.

Fuzja z Lotosem

W obszarze akwizycji płocki koncern w ubiegłym roku kontynuował proces przejęcia kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos, a także ogłoszono wezwanie do sprzedaży 100 proc. akcji Grupy Energa.

- Uzyskanie zgody Komisji Europejskiej dla przejęcia Energi będzie dużo prostsze i szybsze niż dla Lotosu, gdyż Energa nie prowadzi działalności poza Polską. Liczymy, że zgoda Komisji na przejęcie Lotosu i Energi będzie mniej więcej w tym samym czasie, czyli w ciągu trzech miesięcy - mówił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Przypomnijmy, że w październiku 2019 roku PKN Orlen przedstawił Komisji Europejskiej warunki zaradcze dotyczące przejęcia Lotosu.

O ile nie wydarzy się "nic nadzwyczajnego", decyzja KE w sprawie przejęcia Lotosu powinna zapaść jeszcze w pierwszym półroczu. Wiceprezes Armen Artwich informował, że "w najbliższym czasie" spodziewa się zakończenia procedury "stop the clock" ("zatrzymania zegara") w tej sprawie. Komisja Europejska zdecydowała się na takie posunięcie w negocjacjach z Orlenem, dzięki czemu płocki koncern zyskał czas na zebranie dodatkowych informacji.


"Po złożeniu finalnej wersji proponowanych środków zaradczych wykonywany jest tzw. market test tych propozycji, który polega na równoległej analizie przez KE oraz zebraniu opinii od uczestników rynku. Market test może rozpocząć się po zakończeniu okresu stop the clock" - mówił Armen Artwich.

Przypomnijmy, że proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez Orlen został zainicjowany w lutym 2018 r. podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa. W sierpniu 2019 r. oba koncerny i Skarb Państwa podpisały porozumienie dotyczące realizacji transakcji zakupu akcji Lotosu przez PKN Orlen od Skarbu Państwa. Porozumienie wygasa z dniem złożenia zapisów na akcje Lotosu lub z dniem 30 czerwca 2020 r. Po zgodzie KE na fuzję w pierwszym etapie odbędzie się odkup przez Orlen prawie 33 proc. akcji Lotosu od Skarbu Państwa. W drugim kroku ma nastąpić wezwanie do progu 66 proc. akcji.

Orlen przekonuje, że synergie uzyskane w wyniku konsolidacji zwiększą potencjał połączonego koncernu w wielu obszarach działalności, co umożliwi dalszą, znaczącą ekspansję zarówno w kraju, regionie, jak i w perspektywie globalnej.

Czytaj też: PKN Orlen i Płock będą rozwijać transport z napędem na wodór

Czas na Energę

Innym kluczowym projektem dla PKN Orlen jest przejęcie Energi. Przypomnijmy, że na początku grudnia 2019 roku PKN Orlen ogłosił wezwanie na 100 proc. akcji Grupy Energa. Daniel Obajtek informował wówczas, że koncern spodziewa się finalizacji przejęcia Energi w kwietniu 2020 r.

PKN Orlen podał, że wysłał do Komisji Europejskiej wstępny wniosek w sprawie tego przejęcia. Zaprezentował przy tym harmonogram transakcji, który zakłada, że rozpoczęcie przyjmowania zapisów na akcje Energi nastąpi 31 stycznia 2020 r., a zakończenie 9 kwietnia 2020 r. - zgodnie z tymi założeniami, w kwietniu 2020 r. planowane jest rozliczenie transakcji.

Planowane przejęcie Energi przez Orlen budzi jednak obawy i zastrzeżenia niektórych środowisk. Pod koniec ubiegłego roku Rada Miasta Gdańska uchwaliła apel, w którym wyraziła sprzeciw wobec planów przejęcia Energi przez Polski Koncern Naftowy Orlen. Zwrócono się w nim do premiera Mateusza Morawieckiego o wstrzymanie procesu przejęcia Energi przez PKN Orlen.

Jednocześnie w ostatnich dniach Energa zajęła stanowisko w sprawie ceny akcji w wezwaniu PKN Orlen. Jak wskazała spółka energetyczna będąca przedmiotem wezwania, cena akcji proponowana przez Orlen w związku z planowanym kupnem 100 proc. akcji "odpowiada wartości godziwej akcji".

Grupa Energa jest jedną z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jednym z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Podstawowa działalność grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną i cieplną oraz obrót gazem. Dostarcza i sprzedaje prąd ponad 3 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 188 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km kw., co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.

Polecamy też: Wielkie fuzje to nie tworzenie czempiona. To może być walka o przetrwanie

Nadzwyczajne walne zgromadzenie i zmiany kadrowe

Na przejęciach lista wyzwań się jednak nie kończy. W samym koncernie doszło w ostatnim czasie do sporych zmian kadrowych, a już na początku marca szykują się zmiany w radzie nadzorczej spółki.

Podjęciem uchwał w sprawie ustalenia liczby członków rady nadzorczej PKN Orlen oraz zmian w składzie rady zajmie się zwołane przez płocki koncern na 5 marca Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie (NWZ) akcjonariuszy tej spółki. Posiedzenie akcjonariuszy koncernu zwołano na wniosek wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, działającego w imieniu Skarbu Państwa, akcjonariusza tej spółki.

"Umieszczenie w porządku obrad Walnego Zgromadzenia punktu dotyczącego zmian w składzie rady nadzorczej uzasadnione jest koniecznością wzmocnienia nadzoru właścicielskiego nad działalnością spółki" - uzasadnił wicepremier Sasin we wniosku o zwołanie NWZ PKN Orlen. Zaznaczył przy tym, że konieczność podjęcia uchwały dotyczącej powołania przewodniczącego rady nadzorczej płockiego koncernu wynika z faktu złożenia rezygnacji z pełnienia tej funkcji przez Izabelę Felczak-Poturnicką.

Skarb Państwa posiada 27,52 proc. akcji PKN orlen, Nationale-Nederlanden OFE - 7,61 proc., Aviva OFE Aviva Santander - 5,85 proc., a pozostali akcjonariusze, w tym instytucjonalni i indywidualni - 59,02 proc. akcji.

Przypomnijmy też, że w ostatnich dniach stycznia doszło do ważnych zmian kadrowych zarówno w Orlenie, jak i Lotosie. Rada nadzorcza PKN Orlen powołała Janusza Szewczaka na stanowisko wiceprezesa ds. finansowych spółki, a Adama Buraka na wiceprezesa odpowiedzialnego za komunikację i marketing.

Z kolei w Lotosie, w związku z zakończeniem postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa zarządu Grupy, rada nadzorcza powołała Pawła Jana Majewskiego na stanowisko prezesa z dniem 3 lutego 2020 roku.

6 grudnia 2019 r. rada nadzorcza Grupy Lotos odwołała Mateusza Boncę ze stanowiska prezesa. Jednocześnie p.o. prezesa został wówczas Jarosław Wittstock. Spółka nie podała powodów dymisji. Wśród komentarzy wskazywano jednak, że ta zmiana może oznaczać przygotowania do wejścia w operacyjną fazę fuzji Orlenu z Lotosem.

Czytaj też: PERN rozbudowuje swój morski hub paliwowy

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Orlen przed kluczowymi decyzjami. To może być przełomowy rok

 • jang. 2020-02-03 12:22:10
  Zanosi się na kolejny spadek zysku ? Tym razem nie o miliard jak w 2019/2018 r tylko o kilka miliardów??Ale ruch z Ruchem i sława Roberta K. uratują Orlen i z rozpędu Lotos
 • Specjalista 2020-02-02 09:03:59
  Niejaki Szkudlarski, laufer Olechnowicza, gdy jego mocodawca wylatywał, to sam szybciutko schował się w Lotos Terminale a dodatkowo po cichu umieścił swojego synalka w zarządzie Lotos Asfalt. To jest dopiero bezczelność i nepotyzm !
 • rysio 2020-01-31 23:56:59
  setki popaprańców w zapchlonym przez wysłanników Millera LOTOSIE, czas ich musi dobiec końca, już za wiele wyprowadzili z korporacji!!! … Polwax, Rem serwis, Fabrykę papy, Beczki, chcieli oill, i inne obszary… no i du pa, nie uda się
 • rysio 2020-01-31 23:51:29
  brawo panie Obajtek, brawo!!! tak trzymać!!! rozłam układu komuny musi nastąpić!!! precz z siłami ubecji i służb kacyków!!! ol echnwicz, przybor owski dyl ik, małczy ński, herr" a dyr., ka, … tysiące kacyków, kłosiń ski, nwi cki, orzesz- ko, kru-k, można tu wiele jeszcze wymieniać... kaw ula, ubek broni szewski... zieć woro-nieciegoo …

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.147.7
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!