ORLEN uruchomił własny Program akceleracyjny dla start-upów

ORLEN uruchomił własny Program akceleracyjny dla start-upów
Orlen Skylight Accelerator umożliwia partnerstwo strategiczne z PKN Orlen poprzez możliwość współpracy komercyjnej po zakończeniu akceleracji. Fot. mat. pras.
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Tomasz Wolf
  Tomasz Wolf
 • Dodano: 26-07-2021 15:29

ORLEN Skylight Accelerator skierowany jest do młodych innowacyjnych spółek z całego świata, które posiadają  gotowe technologie do przetestowania  w warunkach operacyjnych w ramach infrastruktury PKN ORLEN . Celem programu jest pozyskanie innowacyjnych rozwiązań, które będę stanowiły wsparcie dalszego dynamicznego rozwoju obszarów biznesowych PKN ORLEN, w tym m.in. produkcji petrochemicznej, energetyki czy sprzedaży detalicznej.

Rozpoczęła się rejestracja na naszą najnowszą konferencję. PRECOP 27 pod patronatem WNP.PL odbędzie się 18-19 października i poprzedzi Szczyt Klimatyczny COP27 w Egipcie. Zapraszamy!

 • ORLEN Skylight Accelerator to pierwszy tego typu w Polsce korporacyjny program akceleracyjny dla start-upów technologicznych - Dzięki naszej inicjatywie młode spółki mają szansę na rozwój i wdrożanie innowacji w dużym polskim koncernie - mówi prezes PKN ORLEN.
 • Program akceleracyjny trwa 24 miesiące. Nabór dla wyzwań z I rundy uruchomiony został 15 lipca i będzie prowadzony do 16 sierpnia 2021 roku. Aktualizacja wyzwań i uruchomienie II rundy planowana jest na początku września tego roku.
 • Korporacyjny akcelerator umożliwia pilotaże wdrożeniowe, w trakcie których można przetestować i skalować swoje rozwiązanie na infrastrukturze ORLENU. Oferuje partnerstwo strategiczne poprzez możliwość współpracy komercyjnej po zakończeniu akceleracji.
Wykorzystanie potencjału start-upów i zasobów posiadanych przez duże korporacje pozwala na efektywną i szybszą komercjalizację nowoczesnych rozwiązań technologicznych - podkreśla PKN ORLEN.

Potencjał startup-ów


Celem programu ORLEN Skylight Accelerator jest umożliwienie start-upom działającym w obszarze nowych technologii zaprezentowania, przygotowania oraz wdrożenia propozycji biznesowych we współpracy z Orlenem lub podmiotami z jego grupy kapitałowej.

- Już teraz wykorzystujemy potencjał jednostek naukowych, przede wszystkim polskich, ale też zagranicznych. W ten sposób budujemy nowe kompetencje w obszarach technologii „jutra”, jak np. wodór, zielona energia czy biotworzywa. Stale rozbudowujemy także własne zaplecze technologiczne. W maju br. uruchomiliśmy Centrum Badawczo Rozwojowe w Płocku. Inwestujemy również w innych regionach Polski. Na Pomorzu, wspólnie z Energą, rozwijamy Centrum badawcze Faraday’a. Za granicą, w Czechach, posiadamy prężnie działające Centrum Badawczo-Rozwojowe Unicre. Obecnie uruchamiamy własny, korporacyjny akcelerator, który jest dopasowany do aktualnych potrzeb biznesowych i technologicznych naszego konernu – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN.

- Poprzez bezpośrednią współpracę z młodymi, technologicznymi spółkami będziemy pozyskiwać rozwiązania technologiczne z rynku. Dzięki naszej inicjatywie młode spółki mają szansę na rozwój i wdrożenie innowacji tutaj, w Polsce - dodaje.

Nabór prowadzony jest w trybie ciągłym, co oznacza, że poszukiwanie start-upów trwa tak długo, aż znajdą się odpowiednie rozwiązania dla poszczególnych obszarów biznesowych. Oznacza to, że aplikujący start-up, przygotowując zgłoszenie, powinien skupić się na tym, jak jego rozwiązanie lub usługa może przynieść wartość bezpośrednio odnoszącą się do treści danego wyzwania.

Wyzwania technologiczne (calls) aktualizowane są co dwa miesiące. Proces akceleracji trwa średnio od 6 do 8 miesięcy i jest podzielony na trzy etapy: prezentacja rozwiązania, umowa, pilotaż. Łączny budżet na pilotaże wynosi ok. 3 mln zł.

Korporacyjny akcelerator


- Rozwój ekosystemu innowacyjności to nie tylko budowa nowoczesnego zaplecza badawczo-rozwojowego i rozwój własnych technologii. To również pozyskiwanie wiedzy i nowych kompetencji w modelu open innovation. Dlatego kładziemy nacisk na wzmacnianie i doskonalenie narzędzi pozwalających na skuteczne budowanie relacji biznesowych z innowatorami i podmiotami  technologicznymi. Jedną ze sprawdzonych inicjatyw są programy crowdsourcingowe i akceleracyjne. Z tego powodu zdecydowaliśmy się uruchomić ORLEN Skylight Accelerator, który  umożliwi nam wspólnie ze start-upami z całego świata wdrażać innowacyjne rozwiązania. Dzięki nim będziemy mogli jeszcze skuteczniej realizować nasze cele strategiczne oraz budować trwałe przewagi konkurencyjne oparte o nowoczesne i niskoemisyjne technologie - wyjaśnia Patrycja Panasiuk, zastępca dyrektora Obszaru Strategii i Innowacji oraz Relacji Inwestorskich w PKN ORLEN.

Każdy z uczestników realizujący pilotażowe wdrożenie otrzyma zamówienie na dostarczenie oferowanych przez siebie usług, produktów lub rozwiązań (do kilkudziesięciu tysięcy euro) oraz wsparcie eksperckie w procesie wdrożenia. Wartością dla start-upów będzie również możliwość rozwoju rozwiązań wspólnie z PKN ORLEN, a także szansa na dalszą współpracę komercyjną i inwestycyjną.

Technologiczne wyzwania


PKN ORLEN w ramach pierwszej rundy naboru ogłosił ponad dwadzieścia  wyzwań technologicznych w czterech kategoriach.

Zielona transformacja:

 • Realizacja celów z dziedziny dekarbonizacji.
 • Ograniczenie wolumenu odpadów w ramach działania stacji paliw PKN ORLEN.
 • Zwiększenie efektywności procesów produkcyjnych w zakresie optymalizacji wykorzystania surowców.

Przemysł 4.0 oraz bezpieczna i innowacyjna organizacja:

 • Robotyzacja i autonomizacja sprzedaży na stacjach paliw PKN ORLEN.
 • Wsparcie technologiczne dla zespołów reagowania (w tym przeciwpożarowych).
 • Inteligentne narzędzia wsparcia komunikacji w obszarze BHP.
 • Systemy identyfikacji i neutralizacji zagrożeń.
 • Narzędzia cyfrowe służące wsparciu zarządzania poprzez cele.
 • Usprawnienie komunikacji i wprowadzenie rozwiązań z dziedziny grywalizacji.
 • Integracja narzędzi i kanałów rekrutacyjnych.
 • Narzędzia wspierające analizę danych i raportowanie.
 • Zwiększenie bezpieczeństwa transportu paliw cysternami kolejowymi.

Efektywna i niskoemisyjna energetyka:

 • Wdrożenie rozwiązań opartych na modelu Wirtualnej Elektrowni.
 • Efektywne magazynowanie energii, w tym wodoru.

Nowoczesny klient i stacja przyszłości:

 • Automatyzacja obsługi gastronomicznej na stacjach paliw PKN ORLEN.
 • Zwiększenie efektywności lokalizacyjnej paczkomatów.
 • Ograniczanie barier w dostępie do usług oferowanych klientom.
 • Animowanie ekosystemu klientów biznesowych i dedykowana komunikacja B2B.
 • Nowe narzędzia anywhere commerce (a-commerce).
 • Automatyzacja procesu „dostaw pod drzwi” klienta.
 • Proaktywne zarządzanie efektywnością obszarów komunikacji i marketingu.
 • Wdrażanie nowych usług na stacjach paliw.


Zgłoszenia do udziału w Programie należy składać za pomocą formularza online dostępnego na stronie internetowej www.innowacje.orlen.pl

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!