PARTNERZY PORTALU

Orlen wyda miliardy na zielone inwestycje

Wszystkie projekty, które mają zmniejszyć nasz ślad węglowy, są w kręgu naszego zainteresowania - mówi WNP.PL Karol Wolff, dyrektor Biura Strategii i Projektów Strategicznych PKN Orlen. Wśród planów Orlenu jest budowa morskich farm wiatrowych, biogazowni, ładowarek do samochodów elektrycznych i CCS.

  • W ciągu najbliższej dekady na działania, które mają na celu budowę zrównoważonego portfolio biznesów grupy Orlen, wydanych ma zostać ponad 30 mld zł. 
  • Orlen będzie produkować olej napędowy co najmniej do 2050 roku.
  • Koncern chce wykorzystywać także wodór. Zdaniem grupy będzie on stosowany w pierwszej kolejności w transporcie publicznym i ciężarowym.


- W listopadzie 2020 r. opublikowaliśmy strategię, w której zadeklarowaliśmy przeznaczenie ponad 30 mld zł w ciągu najbliższej dekady na działania, które mają na celu budowę zrównoważonego portfolio biznesów grupy Orlen - mówi Karol Wolff, dyrektor Biura Strategii i Projektów Strategicznych PKN Orlen.

O nowe strategii czytaj tu: 

Jak tłumaczy, z tej kwoty największy udział jest przeznaczany na inwestycje w morskie farmy wiatrowe, które mają zmienić portfolio wytwórcze energii elektrycznej. Orlen rozważa ubieganie się o kolejne koncesje na budowę i eksploatację morskich farm wiatrowych.

Elektromobilność, CCS i efektywność energetyczna

Oprócz energetyki odnawialnej Orlen zwiększa swoją obecność także w sektorze paliw alternatywnych. Na koniec 2021 r. w grupie Orlen i Energa będzie 500 ładowarek do samochodów elektrycznych, ponadto grupa jest zainteresowana projektami biogazowymi i projektami CCS.

- Wszystkie projekty, które mają zmniejszyć nasz ślad węglowy są w kręgu naszego zainteresowania - zaznacza Karol Wolff.

Duża część działalności grupy Orlen to rafinerie. Można się spodziewać, że w związku z dążeniem do neutralności klimatycznej będą one traciły na znaczeniu.

- W perspektywie najbliższych 10 lat nie widzimy takiej straty na znaczeniu, perspektywa roku 2050 jest kształtowana przez ambicje dakarbonizacji, zarówno w ramach UE, jak i w ramach grupy Orlen. Rafinerie, jako zakłady, które są emisyjne, pewnie będą musiały się zmieniać i pewnie będą musiały z jednej strony redukować emisje poprzez projekty efektywności energetycznej i CCS, a z drugiej strony rozwijać inne produkty, jak np. petrochemie, dlatego rozwijamy naszą petrochemię poprzez duży projekt olefin - dodaje Karol Wolff.

Przypomnijmy, że za ok. 13,5 mld zł PKN Orlen wybuduje do 2024 r. w swym głównym zakładzie produkcyjnym w Płocku kompleks instalacji Olefin III.

Kiedy ostatnia baryłka diesla?

W tym kontekście warto się zastanowić, kiedy z polskich rafinerii wyjedzie ostatnia ostatnia baryłka diesla.

- Zakładamy, że rynek paliwowy w Europie Środkowo-Wschodniej jest trochę bezpieczniejszy od rynków w Europie Zachodniej. Według naszych analiz pewnie będzie to po 2050 r. - prognozuje Karol Wolff.

Wodór: plany kontra rzeczywistość

Jednym z najmodniejszych kierunków potencjalnych inwestycji w UE, w tym i w Polsce, jest wodór. Pojawiają się jednak nieliczne głosy mówiące, że to technologia z jednej strony droga, a z drugiej powodująca dużo problemów technologicznych.

- Technologie wodorowe są potrzebne z jednej strony do magazynowania nadwyżek energii z OZE a z drugiej strony do rozwoju transportu niskoemisyjnego. Wierzymy, że technologia rozwinie się na tyle, że będzie ona komercyjnie stosowana przede wszystkim w pierwszej kolejności w transporcie publicznym i transporcie ciężarowym. Jako grupa Orlen intensywnie chcemy zajmować pozycje, podpisujemy listy intencyjne z samorządami, aby transport publiczny wodorowy rozwijać i stosować wodór jako paliwo w gospodarce - zaznacza Karol Wolff.

 

×

SPÓŁKI

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Orlen wyda miliardy na zielone inwestycje

  • borys 2021-10-08 19:10:52
    a kaczy wojt o sklonnosciach zlodziejskich rozsiewa miliardy jak owies. teraz czas na wykupienie Lanckorony to tam hula wiatr

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.52.167
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!