PARTNERZY PORTALU

Orlen zamierza rozpocząć prace nt. potencjalnego zbycia części aktywów logistyki

Orlen zamierza rozpocząć prace nt. potencjalnego zbycia części aktywów logistyki
PKN Orlen przygotowuje się do rozpoczęcia prac i analiz dotyczących potencjalnej transakcji sprzedaży części swych aktywów logistycznych Fot. Shuterrstock
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/ICH
  • Dodano: 11-05-2018 19:41

PKN Orlen przygotowuje się do rozpoczęcia prac i analiz dotyczących potencjalnej transakcji sprzedaży części swych aktywów logistycznych oraz należących do niego akcji Inowrocławskich Kopalni Soli (IKS) Solino i udziałów w Kopalni Soli (KS) Lubień.

  • PKN Orlen podał, że podpisana została umowa o ochronie informacji pomiędzy PKN Orlen oraz PERN i Gaz-System oraz IKS Solino i KS Lubień.
  • Umowa została zawarta w celu określenia warunków, na jakich strony udostępniać będą sobie informacje w związku z zamiarem podjęcia współpracy w zakresie m.in. potencjalnej transakcji sprzedaży części aktywów logistycznych PKN Orlen.
  • Zgodnie z założeniami stron, celem transakcji jest nawiązanie partnerstwa biznesowego w obszarze infrastruktury przesyłowo-magazynowej i realizowanych projektów kawernowych, z uwzględnieniem bezpieczeństwa energetycznego Państwa.

PKN Orlen podał w komunikacie, że podpisana została umowa o ochronie informacji pomiędzy PKN Orlen oraz PERN i Gaz-System oraz IKS Solino i KS Lubień.

Czytaj także: Orlen i PERN zawarły porozumienie ws. rozbudowy infrastruktury

Umowa została zawarta w celu określenia warunków, na jakich strony udostępniać będą sobie informacje w związku z zamiarem podjęcia współpracy w zakresie " potencjalnej transakcji sprzedaży części spośród aktywów logistycznych PKN Orlen oraz należących do koncernu akcji IKS Solino i udziałów KS Lubień, a także ustalenia współpracy w zakresie dalszego korzystania z powyższych aktywów przez PKN Orlen i podmioty wchodzące w skład grupy kapitałowej PKN Orlen w przypadku ich zbycia na rzecz PERN i Gaz- System”.

Czytaj również: Wiemy czy rządowa polityka wpłynie na własne plany inwestycji PERN

PKN Orlen podał w komunikacie, że " model transakcji, harmonogram oraz szczegółowe zasady jej realizacji wymagają przeprowadzenia szczegółowych analiz i będą obecnie wypracowywane. Przeprowadzenie transakcji będzie możliwe m. in. po uzyskaniu zgód korporacyjnych oraz zgód odpowiednich organów administracyjnych, jeśli takie będą wymagane.”

PKN Orlen wskazał też , że "zgodnie z założeniami stron, celem transakcji jest nawiązanie partnerstwa biznesowego w obszarze infrastruktury przesyłowo-magazynowej i realizowanych projektów kawernowych, z uwzględnieniem bezpieczeństwa energetycznego państwa i realizacji celów Polityki Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym",  zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z  28 listopada 2017 roku.

Przedłożony przez pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego, a następnie przyjęty przez Radę Ministrów pod koniec listopada 2017 r. dokument - Polityka Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym zawiera plan działań obejmujący spółki Skarbu Państwa lub z jego udziałem, a dotyczący budowy nowej infrastruktury logistycznej oraz zmianę struktury właścicielskiej w krajowym segmencie naftowym.

Dokument zakłada m.in., że to operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System będzie podmiotem odpowiedzialnym za skoordynowanie działań dotyczących gospodarki solankowej przez zakup akcji IKS "Solino" i udziałów w KS "Lubień" - oba te podmioty należą do PKN Orlen. Gaz-System ma też współpracować z PERN w celu realizacji wieloletniej strategii rozwoju infrastruktury w sektorze naftowym.

Zgodnie z rządową polityką, PERN ma m.in. zakupić aktywa należące do spółek grupy kapitałowej PKN Orlen, w tym rurociągi relacji: Żółwieniec - Podziemny Magazyn Ropy i Paliw (PMRiP) w miejscowości Góra oraz PMRiP - Wielowieś, a także projekty inwestycyjne mające na celu dostosowanie PMRiP Góra do wymagań ustawy o zapasach - w zakresie rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazę paliwową w Mościskach.

W marcu tego roku PKN Orlen i PERN zawarły porozumienia dotyczące realizacji Polityki Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym. Obie spółki uzgodniły m.in. modernizację i rozbudowę infrastruktury przesyłowej ropy naftowej pomiędzy PMRiP w Górze, należącymi do IKS "Solino" a rafinerią w Płocku.

Jedno z zawartych z PKN Orlen porozumień zakłada budowę przez PERN ok. 100 km rurociągu produktowego, na trasie między bazą paliwową w Boronowie, a terminalem paliw w Trzebini, który obsługuje głównie aglomerację śląską - baza w Boronowie należy do PERN, natomiast terminal produktowy w Trzebini do PKN Orlen.

PKN Orlen to największy podmiot branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jeden z największych w Europie. PERN to z kolei spółka zarządzająca na terenie kraju transportem rurociągowym i magazynowaniem ropy naftowej oraz paliw płynnych.

PMRiP w Górze to strategiczny, największy tego typu obiekt w Polsce, posiadający 12 kawern, z których w siedmiu o łącznej pojemności 4 mln 250 tys. metrów sześc. składowana jest ropa naftowa, natomiast w 5 - o pojemności 1,8 mln metrów sześc. - paliwa. Magazynem zarządza spółka IKS "Solino" z grupy płockiego koncernu, będąca zarazem krajowym liderem w produkcji solanki - ok. 9 mln metrów sześc. rocznie, która dostarczana jest do zakładów branży sodowej i chemicznej, a także do uzdrowiska Inowrocław.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Orlen zamierza rozpocząć prace nt. potencjalnego zbycia części aktywów logistyki

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.175.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!